21 listopada 2024 r. Sejm przyjął ustawę wdrażającą unijną dyrektywę CSRD. Ustawa wprowadza obowiązek raportowania ESG dla firm, obejmując dane za 2024 rok już od 2025 roku. Jak informują eksperci, jest to kluczowy sygnał dla przedsiębiorstw, aby przygotować się na nowe standardy.
Ustawa trafi teraz do Senatu, a po jej uchwaleniu i podpisie Prezydenta, nowe przepisy zaczną obowiązywać zgodnie z harmonogramem.
– To kluczowa informacja przede wszystkim dla firm, które już w 2025 roku będą raportować dane za 2024 rok zgodnie z nowymi wymogami. Jednocześnie ustawa stanowi ważny sygnał dla przedsiębiorstw, które w kolejnych latach zostaną objęte obowiązkiem raportowania – teraz mają szansę na rzetelne przygotowanie się do nowych standardów. Decyzja parlamentarzystów oznacza, że prace nad dostosowaniem polskiego systemu prawnego do unijnych wymogów raportowania ESG są już na ostatniej prostej – pisze Aleksandra Majda, Członkini Zarządu ESG Impact Network, założycielka Go Green i Fundacji Obywatele Natury.
– Przysłuchiwałem się debacie w polskim parlamencie dotyczącej przyjęcia rządowego projektu ustawy implementującej unijną dyrektywę w sprawie sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju CSRD do polskiego porządku prawnego. Dyrektywy, będącej obok m.in. Taksonomii, jednym z filarów unijnego systemu zrównoważonych finansów, którego celem jest przekierowanie kapitału ku działalności zrównoważonej. Unia Europejska nie jest idealna, podobnie jak uchwalane przez jej organy prawo. Regulacje ESG gdzieniegdzie idą za daleko, są przeładowane zbędnymi obowiązkami i często pomijają istotne sektorowe niuanse. Jednak kierunek zmian jest słuszny. Chcąc dalej się rozwijać, zachowując nasz obecny poziom życia, zapewnić konkurencyjność gospodarki oraz sprawić, aby przyszłe pokolenia mogły nadal korzystać ze zdobyczy cywilizacji, musimy spojrzeć prawdzie w oczy, przestać kierować się politycznym zyskiem i wspólnie pracować na rzecz zrównoważonej i innowacyjnej gospodarki – komentuje Łukasz Błaszczyk, CEE Sustainability Senior Consultant, PwC CEE.
Kolejne kroki to:
- Rozpatrzenie ustawy przez Senat, który może zgłosić poprawki
- Podpisanie ustawy przez Prezydenta RP
- Publikacja w Dzienniku Ustaw – przepisy wejdą w życie zgodnie z harmonogramem
- Po implementacji Polska dołączy do takich krajów jak Francja, Dania czy Włochy, które już transponowały dyrektywę CSRD. Wciąż są jednak państwa, jak Niemcy czy Hiszpania, które nie zakończyły tego procesu
Co oznacza przyjęcie ustawy dla biznesu w Polsce?
Przyjęcie ustawy implementującej dyrektywę CSRD oznacza dla firm w Polsce:
- Obowiązek raportowania ESG: Więcej firm, w tym średnie przedsiębiorstwa, będzie zobowiązanych do raportowania danych dotyczących zrównoważonego rozwoju (Environmental, Social, Governance).
- Nowe wymagania od 2025 roku: Firmy będą musiały raportować dane za 2024 rok zgodnie z nowymi standardami. Obejmuje to m.in. emisje gazów cieplarnianych, działania społeczne i ład korporacyjny.
– Przyjęcie ustawy implementującej dyrektywę CSRD oznacza dla firm w Polsce potrzebę przygotowania. Firmy muszą wdrożyć systemy zbierania danych ESG, przygotować procedury oraz raporty zgodne z unijnymi standardami. Brak dostosowania może wiązać się z wykluczeniem z łańcuchów dostaw lub trudnościami w dostępie do finansowania. Oczekiwania kontrahentów, inwestorów i klientów w zakresie transparentności działań ESG wzrosną. Przedsiębiorstwa, które wcześniej się przygotują, mogą zyskać przewagę konkurencyjną. Nowe przepisy to wyzwanie, ale także szansa na poprawę reputacji, optymalizację kosztów i lepszy dostęp do finansowania – podkreśla Maciej Orzechowski, Business Development Director w Redigo Carbon.
– Chociaż nowe regulacje mogą budzić obawy, ponieważ kojarzą się z dodatkowymi ograniczeniami i obowiązkami, w rzeczywistości stanowią one ogromną szansę. CSRD może przynieść firmom liczne korzyści, szczególnie w zakresie budowania wizerunku transparentności i zaufania. Rzetelne raportowanie według określonych standardów pozwoli uniknąć zarzutów o greenwashing i wzmocni reputację firm, które wykażą swoje działania na rzecz środowiska oraz odpowiedzialności społecznej. W szczególności dla średnich i małych przedsiębiorstw (MŚP) dostosowanie się do CSRD może stanowić przewagę konkurencyjną. Coraz częściej więksi partnerzy biznesowi będą wymagać od swoich dostawców konkretnych działań, takich jak mierzenie śladu węglowego czy wdrażanie polityk zrównoważonego rozwoju. To nie tylko formalność, ale realna szansa na długoterminowy rozwój firmy, oparty na odpowiedzialności i zrównoważonym biznesie. Dlatego, odpowiadając na pytanie, czy jest się czego bać, mówię: nie, ale należy się przygotować na zmiany – zaznacza Wiktoria Soszka, Specjalistka ds. ESG, Kancelaria Legalden.
Kogo dotyczy obowiązek raportowania?
Jak czytamy na stronie Ministerstwa Finansów, obowiązek sprawozdawczości będzie wprowadzany stopniowo. Pierwszą grupę stanowią największe jednostki, które już mają doświadczenie w sprawozdawczości ESG. W dalszej kolejności obowiązek raportowania, w uproszczonym zakresie, obejmie małe i średnie przedsiębiorstwa, które są emitentami.
Duża część jednostek zobowiązanych do sporządzania sprawozdawczości ESG będzie miała możliwość zwolnienia w przypadku ujęcia ich w sprawozdawczości skonsolidowanej sporządzanej przez jednostkę dominującą.
Comments 1