Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rachunkowości, która wdraża dyrektywę CSRD do polskiego prawodawstwa. Celem nowelizacji była implementacja unijnych przepisów nakładających na przedsiębiorców obowiązek szerszego raportowania na temat zrównoważonego rozwoju.
Podpisana przez Prezydenta ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od publikacji w Dzienniku Ustaw.
Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy będą mieli obowiązek sprawozdawania informacji na temat zrównoważonego rozwoju. Obowiązek ten obejmie duże firmy, przedsiębiorstwa będące jednostką dominującą dużej grupy kapitałowej, małe i średnie firmy dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym (z wyłączeniem notowanych mikroprzedsiębiorstw), a także spełniające określone warunki i kryteria wielkości jednostki zależne i oddziały z siedzibą w państwie członkowskim UE, których jednostka dominująca najwyższego szczebla lub jednostka samodzielna podlega przepisom prawa państwa trzeciego.
Przyjęcie ustawy implementującej dyrektywę CSRD oznacza dla firm w Polsce:
- Obowiązek raportowania ESG: Więcej firm, w tym średnie przedsiębiorstwa, będzie zobowiązanych do raportowania danych dotyczących zrównoważonego rozwoju (Environmental, Social, Governance).
- Nowe wymagania od 2025 roku: Firmy będą musiały raportować dane za 2024 rok zgodnie z nowymi standardami. Obejmuje to m.in. emisje gazów cieplarnianych, działania społeczne i ład korporacyjny.
Więcej o dyrektywie CSRD piszemy m.in. tu:
Sejm przyjął ustawę implementującą unijną dyrektywę CSRD. Eksperci komentują
[WYWIAD] Wiktoria Soszka, Legalden: CSRD to szansa na budowanie zaufania