Rynek centrów handlowych w Polsce jest już na tyle dojrzały, że dużą jego część stanowią obiekty, które powstały w latach ’90 i ’00. A to oznacza, że zostały wybudowane przed boomem technologicznym związanym z energooszczędnymi rozwiązaniami i w okresie dużo niższej świadomości w tym zakresie. Przed nami fala modernizacji, jednak poziom kosztów potrzebnych na gruntowną renowację sprawia, że nie nadejdzie ona z dnia na dzień.
W obliczu rosnących wyzwań związanych ze zużyciem energii I ciepła, eksperci międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield, którzy na co dzień zarządzają szerokim i mocno zróżnicowanym portfolio centrów oraz parków handlowych, podzielili się efektami swoich często innowacyjnych działań niegenerujących wysokich kosztów.
Energetyczne wyzwanie dla starszych obiektów
Centra handlowe z końca XX i początku XXI wieku cieszą się nadal dużym zainteresowaniem konsumentów – są na ogół świetnie zlokalizowane i skomunikowane, mają wyrobioną markę i rozpoznawalność w danym mieście. Jednak i one muszą nie tylko dostosowywać się do nowych potrzeb i oczekiwań klientów, ale także odpowiadać na wyzwania dotyczące m.in. efektywności energetycznej – mówi Elżbieta Marchut Dyrektor Centrum Handlowego Ster w Szczecinie, Asset Services w Cushman & Wakefield.
– Do poszukiwania rozwiązań w tym zakresie właścicieli i zarządców mobilizują nie tylko unijne przepisy związane ze świadectwami energochłonności, ale także rosnące koszty operacyjne. Wzrost cen energii na przestrzeni ostatnich dwóch lat sięga nawet kilkuset procent – to dodatkowy mobilizator do poszukiwania oszczędności od zaraz. Jedną z dróg wykorzystywanych w zarządzanych przez nas obiektach jest inwestowanie w odnawialne źródła energii, w tym instalacje paneli fotowoltaicznych. Ważnym krokiem jest także wymiana oświetlenia w częściach wspólnych obiektów i na parkingach na LEDy – pozwala to oszczędzić nawet 50 proc. energii – podkreśla Elżbieta Marchut Dyrektor Centrum Handlowego Ster w Szczecinie, Asset Services w Cushman & Wakefield.
Nie tylko fotowoltaika i oświetlenie LED
Montaż paneli fotowoltaicznych na dachach i elewacjach może pokryć ok. 10 proc. zużycia energii na częściach wspólnych. Dodatkową powierzchnię pod fotowoltaikę można uzyskać wprowadzając zadaszenie części parkingu. Natomiast zastosowanie oświetlenia LED na całej powierzchni części wspólnych centrum, poza redukcją zużycia prądu, pozwala także na eliminację błędów projektowych, poprawienie barwy i natężenia światła.
Kolejnym elementem wpływającym na poprawę efektywności energetycznej obiektu jest używanie oraz odpowiednie skalibrowanie systemu BMS (Building Management Systems). Nowoczesne systemy budynkowe pozwalają na kontrolę zużycia energii, automatycznie sterują pracą central klimatyzacyjnych, oświetlenia i kurtyn powietrznych. Dostosowanie ustawień BMS do warunków atmosferycznych I pory roku pozwala na wygenerowanie dodatkowych oszczędności.
– W poszukiwaniu sposobów na oszczędności energii i ciepła bez ponoszenia wysokich kosztów modernizacji sprawdza się metoda małych kroków. Nasz zespół empirycznie weryfikował efekt każdej zmiany w funkcjonowaniu obiektu dbając o to, aby utrzymać poczucie komfortu odwiedzających. Pamiętajmy, że w dłuższej perspektywie działania takie, jak ograniczenie godzin oświetlenia elewacji czy wymiana ozdobnego oświetlenia, mogą przyczynić się do znaczących oszczędności. Efekt? W CH Jantar w Słupsku udało nam się uzyskać wygenerować nawet 40 proc. oszczędności energii, a w przypadku ciepła – pomiędzy 20 a 50 proc. – podsumowuje Joanna Gałka, Dyrektor Centrum Handlowego Jantar w Słupsku, Asset Services w Cushman & Wakefield.
Działania energooszczędne w CH Plejada Sosnowiec i CH Ster w Szczecinie
Poza przemyślanym ograniczaniem czasu i natężenia oświetlenia czy też wykorzystania dekoracji, działania objęły także zarządzanie temperaturą w różnych częściach obiektu, ale również weryfikację napięcia zasilania i jego wpływ na działanie systemów.
Podobne działania zarządcy z Cushman & Wakefield prowadzili między innymi w CH Plejada Sosnowiec oraz CH Ster w Szczecinie osiągając i tam istotne rezultaty.
– Działania optymalizacyjne muszą iść w parze z dbałością o większy komfort klientów obiektów handlowych. Bo jak wskazują wyniki badania Cushman & Wakefield przedstawione w raporcie „Handlowy sezon emocji”, w czołówce elementów wpływających na komfort użytkowników nieruchomości handlowych podczas przedświątecznych zakupów, poza muzyką i dźwiękami, znajduje się wystrój wnętrz oraz oświetlenie – tak wskazało odpowiednio 41 proc. i 38 proc. respondentów. Ponadto, istotne wsparcie dla konsumentów, którzy odwiedzają obiekty handlowe stanowi dopasowana temperatura w obiekcie (47 proc.) – mówi Paulina Bauer Head of Retail Asset Services, Cushman & Wakefield.
O Cushman & Wakefield
Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest firmą doradczą świadczącą usługi na rzecz najemców i właścicieli nieruchomości komercyjnych. Cushman & Wakefield należy do grupy największych firm doradczych na rynku nieruchomości, zatrudnia ok. 50 tysięcy pracowników w 400 biurach i 60 krajach na całym świecie. W 2020 roku jej przychody wyniosły 7,8 mld USD. Do najważniejszych usług świadczonych przez firmę należą zarządzanie nieruchomościami, obiektami i projektami, pośrednictwo w wynajmie powierzchni, obsługa transakcji na rynkach kapitałowych, wyceny i inne.