Primark obniża emisje w całym łańcuchu wartości, trzy lata po ogłoszeniu celów zrównoważonego rozwoju na 2030 rok. Nowe dane pokazują, że program dekarbonizacji Primark przynosi coraz lepsze wyniki. Od 2019 roku emisje CO2 w całym łańcuchu wartości zmniejszyły się o 1,9 proc., a w porównaniu do ubiegłego roku spadły o 11,6 proc.
66 proc. ubrań sprzedawanych w Primark zawierało materiały pochodzące z recyklingu lub pozyskane w bardziej zrównoważony sposób, co stanowi wzrost o 20 proc. w porównaniu do ubiegłego roku.
Primark publikuje trzeci Raport Zrównoważonego Rozwoju i Etyki
W ciągu ostatnich 12 miesięcy dwie trzecie (66 proc.) ubrań sprzedawanych w Primark zostało wykonanych z materiałów pochodzących z recyklingu lub bardziej zrównoważonych źródeł. Ponadto, Primark kontynuuje swoje zobowiązanie do walki z odpadami tekstylnymi, wprowadzając coraz więcej ubrań, które można poddać recyklingowi po zakończeniu ich użytkowania.
W tym roku firma skupiła się na zwiększeniu produkcji odzieży pochodzącej z obiegu zamkniętego w kategoriach takich jak dżins i dżersej, oraz na wdrażaniu wytycznych dotyczących produktów poprzez szkolenie współpracowników i dostawców. Obecnie 3 proc. odzieży Primark jest zaprojektowane zgodnie z zasadami obiegu zamkniętego, w tym produkty z kolekcji Rita Ora i Disney’s The Lion King.
Cel Primark: Zmniejszenia emisji o połowę do 2030 roku
Obniżenie emisji dwutlenku węgla w całym łańcuchu wartości w ciągu ostatnich 12 miesięcy stanowi kluczowy krok w realizacji celów Primark, który dąży do zmniejszenia emisji o połowę do 2030 roku. Emisje firmy w zakresie 1 i 2 (rynkowe) spadły o 21 proc. w 2024 roku w porównaniu do 2023 roku, a w porównaniu z 2019 rokiem były o 52 proc. niższe. Redukcję tę osiągnięto dzięki działaniom na rzecz efektywności energetycznej w sklepach oraz zakupom odnawialnej i niskoemisyjnej energii elektrycznej.
Primark osiągnął również 1,9 proc. spadek całkowitej emisji CO2 w całym łańcuchu wartości od 2019 roku oraz 11,6 proc. spadek w porównaniu do ubiegłego roku. Primark spodziewa się, że redukcja ta będzie się wahać w perspektywie krótkoterminowej wraz z rozwojem firmy.
Zrównoważona bawełna
Bawełna jest najczęściej wykorzystywanym włóknem w odzieży Primark, dlatego rozwój Programu Bawełny Primark i szkolenie rolników w zakresie bardziej zrównoważonych praktyk upraw to kluczowy obszar działań. W tym roku około 3000 rolników z Indii, Bangladeszu i Pakistanu ukończyło pilotażowy projekt, w którym nauczyli się korzystać z ekologicznych zamienników chemicznych pestycydów oraz sadzić rośliny okrywowe, które chronią glebę i zapewniają dodatkowe źródła dochodu. Te działania są częścią szerszego planu Primark, który zakłada do 2030 roku dalsze promowanie praktyk odnawialnego rolnictwa.
– Nasze zobowiązania w zakresie zrównoważonego rozwoju są wspólnym sukcesem całego zespołu Primark, a teraz możemy już dostrzec wymierne efekty naszych działań. Postępy, jakie osiągnęliśmy w ciągu trzech lat od wprowadzenia strategii Primark Cares, dają nam powód do dumy z naszej pracy. Jako marka dostępna dla wszystkich zdajemy sobie sprawę z ogromnej odpowiedzialności, jaka na nas spoczywa, aby wykorzystać naszą skalę działania do pozytywnych zmian.
Jestem szczególnie dumna z tego, że Primark wyznacza standardy w całej branży, pokazując, że zrównoważona i bardziej wytrzymała odzież może być dostępna dla każdego. Aby osiągnąć nasze cele na 2030 rok, kluczowe będzie ciągłe zdobywanie wiedzy poprzez analizę danych i doświadczeń z naszej działalności oraz rozwijanie wartościowej współpracy w całej branży – komentuje Lynne Walker, Dyrektor Primark Cares.
Najważniejsze osiągnięcia Primark w obszarze zrównoważonego rozwoju
Primark podzielił swoje osiągnięcia w obszarze zrównoważonego rozwoju na cztery filary: pracownicy, produkt, społeczność oraz planeta.
Pracownicy w łańcuchu dostaw
- Primark podpisał specjalne porozumienie wspierające pracowników sektora odzieżowego i obuwniczego w Kambodży w realizacji prawa do negocjacji zbiorowych. To ważny krok dla nich oraz całej branży.
- Primark współpracuje z 36 partnerami zewnętrznymi w ramach 21 programów, które wspierają pracowników w łańcuchu dostaw. Programy te pomagają w budowaniu stabilności finansowej, ochronie przed przemocą i molestowaniem ze względu na płeć oraz oferują wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego.
- Program doskonalenia umiejętności pracowników, Sudokkho, działa już prawie 10 lat. Obecnie jest realizowany w 28 fabrykach w Bangladeszu i obejmuje 6 proc. kobiet pracujących w tamtejszym łańcuchu dostaw odzieży.
Produkty
- W ciągu ostatnich trzech lat Primark zorganizował 393 bezpłatne warsztaty z naprawy ubrań we Francji, Włoszech, Holandii, Wielkiej Brytanii i Irlandii, w których wzięło udział 7157 osób.
- W tym roku 57 proc. odzieży bawełnianej sprzedanej w Primark zawierało bawełnę ekologiczną, recyklingowaną lub pochodziło z Programu Bawełny Primark (wcześniej Program Zrównoważonej Bawełny Primark).
- Współpracując z WRAP, firma bada innowacyjne metody przedłużania życia ubrań poprzez programy przekazywania tekstyliów oraz inne inicjatywy związane z odzieżą cyrkularną. Dzięki współpracy z Circular Textiles Foundation marka udoskonaliła szkolenie z projektowania cyrkularnego na poziomie „eksperta” oraz opracowała wzorcowe projekty w wybranych kategoriach. Do tej pory 529 pracowników (80 proc. uprawnionych) ukończyło podstawowe szkolenie.
Planeta
Emisje gazów cieplarnianych, które stanowią największą część śladu węglowego Primark zostały obniżone o 11,5 proc. w porównaniu do 2023 roku i były o 0,6 proc. niższe niż w 2019 roku. Firma wciąż inwestuje w swój zespół i programy poprawiające efektywność fabryk dostawców, które pomagają redukować emisje gazów cieplarnianych, dzięki szkoleniom, podnoszeniu kwalifikacji i projektom oszczędzania energii. Primark wprowadził nowy wskaźnik wydajności, który zobowiązuje 100 kluczowych dostawców do wyznaczenia celów redukcji emisji gazów cieplarnianych w swoich łańcuchach dostaw.
Dzięki współpracy z Maersk, Primark rozpoczął wprowadzanie alternatywnych paliw ekologicznych, takich jak biopaliwo, do transportu swoich produktów, co pozwala na roczną redukcję emisji gazów cieplarnianych o około 40 proc. w porównaniu do tradycyjnego paliwa.
Wyeliminowanie tworzyw sztucznych jednorazowego użytku (SUP) do 2027 r.: w tym roku Primark opracował bazę dla wszystkich opakowań w firmie, aby możliwe było śledzenie postępów w realizacji tego zobowiązania. Opakowania produktów są jednym z głównych czynników powodujących powstawanie odpadów nie odzieżowych, a wieszaki na ubrania stanowią dwie trzecie plastiku jednorazowego użytku w Primark. Aby rozwiązać ten problem, Primark zaczął stosować trwalsze wieszaki, wykonane w co najmniej 90 proc. z certyfikowanego recyklingowanego polipropylenu. Zmiana ta ma być w pełni wprowadzona do 2027 roku.
Angażowanie współpracowników, inkluzywność i wspieranie społeczności
- Ponad 1,7 tys. pracowników wzięło udział w dwudniowym wydarzeniu Primark Connect, podczas którego firma przedstawiła swoją strategię i wartości na kolejne lata.
- Firma zaprezentowała także swoją pierwszą kolekcję bielizny adaptacyjnej i ogłosiła współpracę z projektantką i rzeczniczką osób z niepełnosprawnościami, Victorią Jenkins, aby wprowadzić więcej odzieży dostosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
- W tym roku po raz pierwszy Primark przekaże również fundusze na rzecz lokalnych organizacji charytatywnych w każdym kraju, w którym działa, zaczynając od kampanii z okazji Miesiąca Świadomości Raka Piersi.
Pełna treść Raportu Primark z Postępów w zakresie Zrównoważonego Rozwoju i Etyki 2023/2024