W centrach handlowych na świecie każdego dnia przebywają miliony osób, wśród nich znajdują się osoby niepełnosprawne, w tym wiele osób dotkniętych niepełnosprawnością niewidoczną, które potrzebują empatycznego podejścia. NEPI Rockcastle, właściciel i zarządca 15 centrów handlowych w Polsce, robi kolejne kroki, by centra handlowe były bardziej przystępne dla wszystkich odwiedzających.
NEPI Rockcastle w ramach projektu „(Nie)widzialni” we współpracy z Fundacją StwardnienieRozsiane.info, prowadzi działania na rzecz dostępności oraz edukacji pracowników, najemców oraz klientów odwiedzających centra, w tym audyty dostępności oraz szkolenia.
Jak traktujemy osoby z niewidocznymi niepełnosprawnościami
Niewidoczna niepełnosprawność, wpływająca na komfort życia i bieżące funkcjonowanie, może być spowodowana chorobą (np. stwardnieniem rozsianym, cukrzycą), zaburzeniami neurorozwojowymi, przebiegiem leczenia (np. leczeniem onkologicznym) lub wypadkiem (np. protezą, której nie widać pod ubraniem).
Jak pokazuje badanie zrealizowane przez pracownię badawczą Maison&Partnerzy, na zlecenie NEPI Rockcastle i we współpracy z Fundacją StwardnienieRozsiane.Info, ponad połowa (52 proc.) Polaków w hipotetycznej sytuacji spotkania w sklepie odzieżowym (w centrum handlowym) osoby poruszającej się chwiejnym krokiem potencjalnie negatywnie oceniłaby osobę z niepełnosprawnością, a nawet – zwróciłaby jej uwagę lub nie wiedziałaby, jak powinna się zachować w danej sytuacji. Odpowiedzi proaktywnych i nieoceniających częściej udzielały osoby po 55. roku życia. Pozostali mogą czuć się nieco zagubieni i nie mieć pewności, jakie zachowania w danych sytuacjach będą najbardziej adekwatne.
47 proc. Polaków deklaruje, że spytałaby taką osobę, czy dobrze się czuje lub poprosiła o to personel. 48 proc. Polaków nie zareagowałaby, widząc młodą, atrakcyjną osobę wychodzącą z toalety dla niepełnosprawnych – uznałaby, że dana osoba jest do tego uprawniona. Jeszcze więcej, bo aż 68 proc., nie zareagowałaby negatywnie z kolei widząc, że osoba bez widocznych problemów z poruszaniem się, parkuje na miejscu dla osób z niepełnosprawnością (jeśli samochód tej osoby miałby za szybą kartę parkingową do tego uprawniającą).
Połowa Polaków uważa, że osoby z niepełnosprawnościami zawsze potrzebują wsparcia (38 proc. nie zgadza się z tym twierdzeniem, a 12 proc. nie ma zdania na ten temat), co może wynikać z postrzegania niepełnosprawności głównie w kontekście znacznych deficytów i barier wynikających w dużej mierze z widocznych dla otoczenia niepełnosprawności.
Młodzi potrzebują edukacji
Młodsi respondenci mogą mieć mniejszą świadomość na temat niepełnosprawności (zwłaszcza niewidocznej). Dane uzyskane w badaniu wskazują, że młodsi Polacy są też bardziej skłonni do podzielania pewnych stereotypów o niepełnosprawności. Mogą czuć się niepewnie w kontakcie z osobami niepełnosprawnymi i mogą potrzebować dodatkowej edukacji w tej dziedzinie. Osoby w wieku 24-34 lata częściej niż reszta społeczeństwa nie posiadają skojarzeń z pojęciem niepełnosprawności (14 proc.).
80 proc. niepełnosprawności jest niewidocznych
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w Polsce mieszka ponad 4 mln osób z orzeczoną niepełnosprawnością, stopniem niepełnosprawności lub stopniem niezdolności do pracy. W rzeczywistości jest ich znacznie więcej. Nawet 80 proc. z nich to osoby z niewidocznymi niepełnosprawnościami – co oznacza, że ponad 5 mln Polaków to osoby z formą niepełnosprawności, której nie widać. W zrealizowanym badaniu 70 proc. osób niedoszacowuje liczby niewidocznych niepełnosprawności.
3 grudnia obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowiony w 1992 r. przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Z tej okazji na całym świecie organizowane są akcje, których celem jest promowanie praw osób niepełnosprawnych i działań na rzecz pełnej realizacji tych praw. W 2012 r. Polska ratyfikowała Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych. Jej przesłanie to pełne, aktywne uczestnictwo osób niepełnosprawnych we wszystkich dziedzinach ludzkiej aktywności, na równi z innymi osobami.
Fundacja StwardnienieRozsiane.Info – organizacja założona w 2018 r. przez osoby ze stwardnieniem rozsianym. Od kilku lat wspiera chorych na SM: poważną, nieuleczalną chorobę neurologiczną, która co roku jest diagnozowana u ok. 2 tys. Polaków. Fundacja szczególny nacisk kładzie na liczne projekty edukacyjne, rozpowszechnianie wiedzy i zwiększanie świadomości na temat SM. Organizuje cykliczną ogólnopolską konferencję dla osób chorych na SM, ich rodzin i bliskich, pn. „SM – i co z tego…?”. Prowadzi też forum, na którym pacjenci dzielą się swoimi przemyśleniami i wątpliwościami, a także udzielają sobie wsparcia. Zespół Fundacji tworzy kampanie informacyjne nt. SM i niepełnosprawności, udziela też porad w formie telefonicznej i mailowej. Fundacja jest członkiem Rady Organizacji Pacjentów przy Rzeczniku Praw Pacjenta i Forum Organizacji Pacjentów przy NFZ oraz Organizacją Pożytku Publicznego (OPP). KRS: 0000761727.
NEPI Rockcastle jest trzecią co do wielkości notowaną na giełdzie europejską spółką nieruchomości handlowych pod względem wartości portfela inwestycyjnego oraz największym właścicielem, operatorem i deweloperem centrów handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej (CEE). Nieruchomości z portfela firmy o wartości 7,4 miliardów EUR znajdują się w dziewięciu krajach CEE. NEPI Rockcastle jest liderem rynkowym w Rumunii i Polsce (dwa największe rynki firmy), a także w Bułgarii, na Węgrzech, Chorwacji, Czechach i na Litwie. Rozwój NEPI Rockcastle zasilany jest przez program rozwoju o wartości 788 milionów euro oraz wspierany przez korzystne akwizycje, takie jak Magnolia Park we Wrocławiu o wartości 373 milionów euro we wrześniu 2024.