Rynek powierzchni przemysłowych i logistycznych w Polsce jest jednym z najmłodszych w Europie, ale dynamicznie się rozwija. Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad jego wielkość wzrosła aż dwudziestokrotnie. Coraz większe znaczenie w strategiach biznesowych branży logistycznej odgrywa ESG – takie wnioski płyną z raportu CBRE i DHL Supply Chain „Green Logistics”.
Ponad połowa całej powierzchni tych obiektów spełnia najnowocześniejsze standardy zrównoważonego rozwoju (ESG) i posiada certyfikat, taki jak BREEAM, LEED czy DGNB, wskazują dane Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego. Jak przyznają eksperci CBRE, to ważny czynnik sprzyjający rozwojowi rynku magazynów w Polsce. Obiekty spełniające kryteria ESG stają się kluczowe w sektorze magazynowym i logistycznym, ze względu m.in. na unijne regulacje oraz możliwości pozyskania finansowania.
– W ostatnich 10 latach sektor zanotował największy procentowy wzrost, a w perspektywie 20 lat podaż urosła 20-krotnie. W zestawieniu całkowitych zasobów nowoczesnej przestrzeni magazynowej, znajdujemy się obecnie na 5. miejscu, ustępując jedynie takim krajom jak: Niemcy, Francja, Holandia oraz Wielka Brytania. Dzięki sprzyjającym uwarunkowaniom geograficznym oraz ekonomicznym, czyli m. in., strategicznemu położeniu na mapie Europy, wykwalifikowanej sile roboczej oraz konkurencyjnym kosztom operacyjnym, Polska pozostaje atrakcyjnym wyborem do lokowania nowych inwestycji – mówi Michał Śniadała, szef działu powierzchni magazynowych i przemysłowych w CBRE.
Na przestrzeni ostatnich pięciu lat deweloperom w Polsce udało się podwoić całkowity wolumen nowoczesnej przestrzeni magazynowej. Obecnie, po trzecim kwartale 2024 roku, całkowita podaż przekroczyła 33,3 miliona mkw., co w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku oznacza wzrost o 9,3 proc.
Które certyfikaty świadczą o jakości?
Zgodnie z danymi PLGBC, certyfikowane w Polsce jest ponad 50 proc. całej powierzchni przemysłowej i logistycznej, zarówno pod kątem liczby obiektów (55 proc.), jak i powierzchni (53 proc.). Średni wiek certyfikowanego budynku przemysłowo-logistycznego to 8 lat, ale certyfikaty otrzymują również obiekty mające ponad 20 lat.
Najbardziej popularnym certyfikatem przyznawanym w Polsce jest brytyjski BREEAM, który poprzez szereg kryteriów ocenia wpływ budynków na środowisko, komfort użytkowników oraz efektywność energetyczną. Jak dotąd przyznawany jest częściej podczas nowej budowy (57 proc.) niż obiektowi już istniejącemu (43 proc.). W sumie BREEAM posiada 95 proc. wszystkich certyfikowanych budynków produkcyjnych i logistycznych.
W Polsce wykorzystywane są także LEED i DGNB. Podobnie jak w przypadku BREEAM, obiekty spełniające ich kryteria są bardziej wydajne energetycznie i tańsze w eksploatacji, zapewniają zdrowsze warunki użytkowania oraz mają mniejszy wpływ na środowisko. LEED posiada 4 proc. spośród certyfikowanych budynków przemysłowych i logistycznych w kraju, a DGNB – 1 proc.
ESG ułatwia biznes
Polityka zrównoważonego rozwoju jeszcze nigdy dotąd nie była tak wysoko na liście priorytetów inwestorów, deweloperów i najemców na rynku magazynowym i logistycznym, wskazują analizy CBRE. ESG staje się niejako podstawą ich działalności, z uwagi na unijne regulacje i konieczność raportowania efektywności energetycznej przedsiębiorstw, ale też przez finansowanie, które jest dużo łatwiej uzyskać dla obiektów spełniających nowoczesne normy budowlane i aktualne kryteria środowiskowe.
– ESG jest coraz bardziej istotnym elementem strategii biznesowych w branży logistycznej. Konkretne działania, na jakie się przekłada, to m.in. redukcja emisji CO2, poprawa warunków pracy, transparentność procesów oraz etyczne zarządzanie łańcuchem dostaw. Firmy, które integrują zasady ESG w swojej działalności zyskują przewagę konkurencyjną, zwiększają zaufanie interesariuszy oraz przyczyniają się do długoterminowego sukcesu biznesowego – mówi Anna Galas, Head of Business Development DHL Supply Chain w Polsce.