Ekspertki Colliers: Izabela Makowska-Kwiecińska, Associate Director w dziale ESG i Katarzyna Chojnacka, specjalistka w dziale ESG, Colliers przewidują, że rok 2025 zapowiada się jako kolejny etap intensywnego wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju w sektorze nieruchomości. Z kolei największymi wyzwaniami dla branży, będą raportowanie CSRD, audyty energetyczne i poprawianie efektywności energetycznej budynków, a także PPA i gwarancje pochodzenia.
Rok 2025 to dalszy wzrost zainteresowania inwestorów tematami związanymi z ESG. To także coraz większa presja na konkretne strategie dla nieruchomości i portfeli, a także dla strategii dekarbonizacyjnych właścicieli. Coraz mocniej najemcy będą dopytywać o polityki, procedury i plany właściciela dotyczące danego budynku. Trzeba będzie pokazać konkretne cele dekarbonizacyjne i rozwiązania budynkowe, które pomogą najemcom w spełnieniu ich celów zrównoważonego rozwoju.
Rośnie znaczenie certyfikacji budynków
W 2025 roku spodziewane jest dalsze ugruntowanie zrównoważonych certyfikatów budynków. Popularne certyfikaty są już standardem dla nowych inwestycji, a także dla istniejących obiektów, które chcą podwyższyć swoją wartość (np. LEED OM lub BREEAM In-Use). Na znaczeniu zyskają certyfikacje wnętrz, np. LEED ID+C, które będą istotnym czynnikiem przy zachęcaniu pracowników do przychodzenia do biura.
Inwestorzy, chcąc wyróżnić się na tle konkurencji, będą sięgali również po nowe bądź mniej popularne schematy certyfikacyjne, takie jak WiredScore, SmartScore, ActiveScore czy Edge.
W 2025 roku spodziewane jest dalsze ugruntowanie zrównoważonych certyfikatów budynków. Popularne certyfikaty są już standardem dla nowych inwestycji, a także dla istniejących obiektów, które chcą podwyższyć swoją wartość (np. LEED OM lub BREEAM In-Use). Na znaczeniu zyskają certyfikacje wnętrz, np. LEED ID+C, które będą istotnym czynnikiem przy zachęcaniu pracowników do przychodzenia do biura – Katarzyna Chojnacka, specjalistka w dziale ESG, Colliers
Nacisk na efektywność energetyczną
W obiektach biurowych kładzie się coraz większy nacisk na efektywność energetyczną oraz związany z nią ślad węglowy powierzchni, a także na zdrowie i dobre samopoczucie użytkowników budynku. Kluczowe będzie zapewnienie elastycznych rozwiązań dostosowanych do potrzeb pracowników, organizacji i form pracy hybrydowej.
Efektywność energetyczna i optymalizacja będą również odmieniane przez wszystkie przypadki w obiektach magazynowych. Możliwy jest rozwój tzw. „zielonych magazynów” wyposażonych w systemy zarządzania pozwalające na optymalizację procesów logistycznych i redukcję zużycia energii.
Centra handlowe w celu zwiększenia atrakcyjności dla klientów mogą przechodzić przemiany w miejsca wielofunkcyjne, oferujące nie tylko funkcje handlowe, ale i usługowe, rekreacyjne, a nawet kulturowe, by zapewnić użytkownikom różnego rodzaju doświadczenia i przyciągnąć jak największą liczbę klientów.
Centra handlowe oraz budynki magazynowe po przeanalizowaniu celów dekarbonizacyjnych najemców będą poddawane zmianom lub przebudowom tak, aby dostosować ich efektywność. Obejmie to również kontraktację PPA oraz zmiany optymalizacyjne na budynkach.
Spodziewane jest ożywienie na rynku inwestycyjnym
Spodziewane jest ożywienie na rynku inwestycyjnym w regionie EMEA. Oczekuje się, że zarówno tradycyjne, jak i alternatywne segmenty rynku nieruchomości odnotują wzrost wolumenu transakcji.
Rok 2025 zapowiada się jako kolejny etap intensywnego wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju w sektorze nieruchomości. W odpowiedzi na coraz bardziej restrykcyjne regulacje oraz rosnącą świadomość społeczeństwa możemy spodziewać się skupienia uwagi inwestorów na spełnieniu kryteriów ESG.
Wyzwaniem będzie raportowanie CSRD
Duże spółki zainteresowania publicznego zatrudniające ponad 500 pracowników będą składały w 2025 roku pierwsze sprawozdania niefinansowe zawierające szczegółowe raportowanie swoich wskaźników ESG w oparciu o standardy ESRS za rok 2024. W kolejnych latach obowiązek raportowania dotyczyć będzie coraz większej liczby podmiotów, co zwiększy przejrzystość ich działań i przełoży się również na posiadane bądź wynajmowane przez nie powierzchnie. To wyzwanie na rynku nieruchomości spowoduje większą wymianę danych dotyczących budynku oraz dopytywanie o strategie dekarbonizacji nieruchomości.
w 2025 roku pierwsze sprawozdania niefinansowe zawierające szczegółowe raportowanie swoich wskaźników ESG w oparciu o standardy ESRS za rok 2024 będą składały duże spółki zainteresowania publicznego zatrudniające ponad 500 pracowników. To wyzwanie na rynku nieruchomości spowoduje większą wymianę danych dotyczących budynku oraz dopytywanie o strategie dekarbonizacji nieruchomości – Izabela Makowska-Kwiecińska, Associate Director w dziale ESG, Colliers
Zwiększone inwestycje w OZE
Poszukiwanie „zielonych” rozwiązań w obiektach przełoży się bezpośrednio na zwiększone inwestycje w efektywność energetyczną. Nowe obiekty będą wyposażane w nowoczesne systemy zarządzania energią, panele fotowoltaiczne oraz rozwiązania pozwalające na ograniczenie zużycia wody. Budynki istniejące będą poddawane audytom energetycznym mającym na celu znalezienie rozwiązań zwiększających ich efektywność energetyczną, a następnie modernizacjom implementującym te rozwiązania.
Zielone kredyty
Rozwój form finansowania przeznaczonej na projekty związane ze zrównoważonym rozwojem będzie szansą dla inwestycji w OZE, poprawę efektywności energetycznej czy redukcję emisji gazów cieplarnianych. Dostępność tego rodzaju instrumentów finansowych będzie stymulować inwestycje w projekty o niskim śladzie węglowym.
O czym będzie mówił rynek w 2025?
PPA oraz gwarancje pochodzenia
W najbliższych latach rynek uważniej będzie się przyglądać gwarancjom pochodzenia odnawialnej energii, którym niekiedy przypisuje się już znamiona greenwashingu. Zainteresowanie skieruje się ku umowom PPA na zakup zielonej energii bezpośrednio od dostawcy z przypisanego konkretnego źródła.
Ślad węglowy
Sektor nieruchomości nadal skupiony będzie na emisjach operacyjnych budynków, choć dodatkowo większy nacisk położony zostanie na ślad wbudowany. Wynika to z tego, że w dyrektywie dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków wprowadzono wymóg podawania na świadectwie charakterystyki energetycznej nowego budynku wartości współczynnika globalnego ocieplenia GWP dla pierwszych obiektów już od 2028 roku.
Zrównoważona gospodarka odpadami i circular economy
Sektor nieruchomości będzie coraz częściej stosował rozwiązania oparte na zasadach gospodarki obiegu zamkniętego: recykling materiałów budowlanych, ponowne wykorzystywanie posiadanego wyposażenia czy redukcję ilości wytwarzanych odpadów. Ponadto od początku 2025 roku odpady budowlane będą musiały być segregowane na sześć grup.
Technologie i innowacje
Większość wysokiej klasy obiektów posiada podobnego rodzaju rozwiązania czy certyfikaty. By wyróżnić się na tle konkurencji, wymagane są innowacyjne rozwiązania, systemy czy inicjatywy, których rynek będzie szukał w 2025 roku.