Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało nowelizację ustawy o niemarnowaniu żywności. Zmiana w przepisach ma spowodować, że żywność w Polsce nie będzie wyrzucana na tak dużą skalę, jak obecnie.
Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 25 lipca 2024 r., przedstawiono zmiany w przepisach dotyczących niemarnowania żywności.
Jak powiedział wiceminister Michał Kołodziejczak, ustawa ma na celu wprowadzenie takich przepisów i takich zasad, żeby – w dużym skrócie – żywność zamiast do kosza trafiała do organizacji społecznych, które ją przekażą tym, którzy są w potrzebie. Są to m.in. banki żywności.
– To szybka nowelizacja ustawy, którą będziemy szeroko konsultować. Przygotowujemy też dalsze zmiany, ponieważ zależy nam, żeby na każdym etapie, również dystrybuowania żywności, maksymalnie ograniczać jej marnowanie – powiedział wiceminister Michał Kołodziejczak.
Ustawa doprecyzowuje definicje: marnowania żywności i sprzedawców żywności.
Sprzedawca żywności to każdy sklep o powierzchni powyżej 250 mkw. W myśl nowych przepisów podniesiona będzie opłata dla każdego sklepu tej wielkości za każdą tonę zmarnowanej żywności.
Znowelizowana ustawa wprowadza także obowiązek podpisania umowy z organizacjami społecznymi odbierającymi żywność ze sklepów i zajmującymi się jej przekazywaniem potrzebującym – poinformował sekretarz stanu.
Jak podkreśla Beata Ciepła, Prezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności, dzięki zmianie przepisów będzie można bardziej efektywnie ochronić żywność przed zmarnowaniem, a także zagospodarować ją i wykorzystać, aby pomóc osobom najbardziej potrzebującym.
Comments 1