Krajowy System Kaucyjny Zwrotka SA wprowadza efektywny i intuicyjny system, umożliwiając konsumentom łatwy zwrot opakowań i transparentny system rozliczeń pomiędzy wszystkimi uczestnikami obiegu kaucji. Jak podkreśla w rozmowie z ESG Trends dr Krzysztof Hornicki, Wiceprezes Zarządu spółki, największym wyzwaniem przy wdrażaniu systemu kaucyjnego w Polsce, jest funkcjonowanie w niestabilnym otoczeniu prawnym.
Jakie rozwiązania technologiczne oferuje Zwrotka w zakresie systemu kaucyjnego? Na czym polega unikalność Waszej oferty?
dr Krzysztof Hornicki: Przede wszystkim posiadamy autorski system IT przeznaczony do zarządzania całym systemem kaucyjnym. System wyposażony jest w dedykowane moduły dla przedsiębiorców wprowadzających do obrotu napoje w opakowaniach, jednostek handlu oraz pozostałych podmiotów reprezentujących. System posiada również moduł zapobiegający działaniom niepożądanym, który ograniczy występowanie wyłudzeń kaucji i innych zdarzeń niezgodnych z przepisami prawnymi.
Ponadto posiadamy własne „zwrotkomaty” (maszyny RVM), które umożliwią nam budowę własnej, efektywnej sieci kilku tysięcy zautomatyzowanych punktów zbierających, nad którą będziemy mieli pełną kontrolę, zarówno w zakresie gromadzonych danych, jak i strumienia pozyskiwanych surowców wtórnych.
Unikalność naszej oferty wynika także z ponad 20 lat doświadczenia w branży gospodarki odpadami. Dzięki temu już teraz jesteśmy w stanie odebrać odpady opakowaniowe z każdego miejsca w Polsce, a nasza sieć podwykonawców i partnerów biznesowych jest gwarancją efektywnej logistyki zwrotnej.
Jakie największe wyzwania napotykacie przy wdrażaniu systemu kaucyjnego w Polsce?
KH: Największym wyzwaniem jest funkcjonowanie w niestabilnym otoczeniu prawnym. Przepisy prawne dotyczące systemu kaucyjnego podlegają dynamicznym i nieprzewidywalnym zmianom, zwłaszcza w tak kluczowych aspektach, jak termin uruchomienia systemu.
Z jakimi partnerami (biznesowymi lub społecznymi) współpracujecie, aby skutecznie realizować projekty związane z systemem kaucyjnym?
KH: System kaucyjny budowany przez Zwrotkę oparty jest o doświadczenia Grupy BIOSYSTEM oraz Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Ochrony Środowiska, które są naszymi głównymi partnerami.
Ponadto współpracujemy z naszymi aktualnymi i przyszłymi Klientami oraz organizacjami ich zrzeszającymi. Dotyczy to przedsiębiorców wprowadzających na rynek napoje w opakowaniach, jednostek handlu, a także podmiotów z branży gospodarki odpadami.
W zakresie bazy danych dla systemu kaucyjnego współpracujemy z kolei z GS1 Polska, która jest globalną i neutralną organizacją, zapewniającą rzetelne gromadzenie i bezpieczny dostęp do danych dotyczących opakowań napojów wprowadzanych do obrotu.
Partnerami Zwrotki są także podmioty tworzące nasze rozwiązania IT, organizacje pozarządowe, przedstawiciele mediów oraz organizatorzy różnorodnych konferencji, szkoleń i wydarzeń poświęconych systemowi kaucyjnemu.
Jakie działania podejmujecie, aby zwiększyć świadomość społeczną i zaangażowanie konsumentów w korzystanie z systemu kaucyjnego?
KH: Zwiększanie świadomości ekologicznej konsumentów jest dla nas bardzo istotne. Od miesięcy angażujemy się w działania w tym zakresie, obejmujące publikacje prasowe, szkolenia stacjonarne, webinaria, wystąpienia publiczne podczas konferencji, targów, debat i innych wydarzeń, a także aktywność w mediach społecznościowych.
Wokół projektu wciąż wiele niewiadomych. Jak widzi Pan przyszłość systemu kaucyjnego w Polsce?
KH: System kaucyjny dla opakowań na napoje jest gigantycznym cyrkularnym modelem biznesowym, którego celem jest ochrona środowiska i kształtowanie właściwych nawyków konsumenckich. Ponadto jest on niezbędny do realizacji celów środowiskowych wynikających z europejskich i krajowych aktów prawnych. Z tych względów jest to projekt, który musi zostać uruchomiony, tak jak miało to miejsce w innych europejskich krajach.
red.