Polenergia zapewni zieloną energię dla wszystkich, blisko 24 tys. maszyn Paczkomat® InPost w Polsce. To efekt wieloletniej umowy na energię z OZE. Dzięki kontraktowi z największą polską prywatną grupą energetyczną, InPost zazieleni także znaczny udział energii dla floty 1,3 tys. aut elektrycznych oraz oddziałów i sortowni.
Czystą energię wyprodukuje należąca do Polenergii Farma Wiatrowa Dębsk. To jedna z największych farm wiatrowych w Polsce.
Polenergia zapewni firmie InPost stałe dostawy energii wytworzonej w OZE za pośrednictwem umowy PPA (Power Purchase Agreement). Energia posiada gwarancje pochodzenia. Źródłem jej wytwarzania będzie Farma Wiatrowa Dębsk o mocy 121 MW.
– To przełomowy kontrakt. Dzięki umowie z Polenergią blisko 24 tys. maszyn Paczkomat® w Polsce będzie korzystać wyłącznie z zielonej energii, wytworzonej w naszych odnawialnych źródłach. Czysta energia dostarczona przez Polenergię zasili też w znacznym stopniu flotę 1,3 tys. aut elektrycznych oraz oddziały i sortownie InPost, przyczyniając się do redukcji dwutlenku węgla. Niezwykle cieszy nas, że zaufała nam tak ceniona i rozpoznawalna na europejskim rynku marka. Łączy nas nie tylko kontrakt na zieloną energię, ale także wspólne wartości. InPost dołącza do grona partnerów biznesowych Polenergii, dla których dekarbonizacja i zeroemisyjność są absolutnym priorytetem – mówi Piotr Maciołek, Członek Zarządu Polenergia S.A.
Kolejny etap InPost na drodze do zeroemisyjności
Umowa podpisana z Polenergią to dla InPost kolejny etap w dążeniu do korzystania w 100 proc. z zeroemisyjnej energii elektrycznej. Zakontraktowany wolumen pozwoli na zazielenienie energii zużywanej we wszystkich urządzeniach Paczkomat® w Polsce oraz zazielenienie znacznego udziału energii elektrycznej wykorzystywanej przez samochody elektryczne, oddziały i sortownie, co łącznie przyczyni się do redukcji emisji CO2e o prawie 125 000 ton.
Jak podkreśla Izabela Karolczyk-Szafrańska, Chief Marketing & ESG Officer Grupy InPost, Grupa zmniejszy średnią emisję dostawy przesyłki oraz pomoże w realizacji nowych inwestycji w odnawialne źródła energii
– Umowa PPA z Polenergią jest dla nas bardzo istotnym krokiem w realizacji Strategii Dekarbonizacji. Dzięki tej zielonej energii, od 2025 roku, funkcjonowanie sieci urządzeń Paczkomat® w Polsce będzie zeroemisyjne. Natomiast, realizowana w ostatnich latach inwestycja w elektryczną flotę przyniesie oczekiwane redukcje, co nie byłoby możliwe, gdybyśmy korzystali z konwencjonalnych źródeł energii. Dzięki temu projektowi zmniejszymy emisje CO2 Grupy InPost, ale także średnią emisję dostawy przesyłki, co jest kluczowe dla naszych klientów i partnerów biznesowych. Już w 2023 roku wszystkie urządzenia Paczkomat® były zasilane energią zazielenioną, dzięki zakupowi i umorzeniu Gwarancji Pochodzenia, co poświadcza, że pochodziła ona z odnawialnych źródeł energii – wiatru i słońca. Te działania są kontunuowanie w 2024 roku. Umowa PPA, którą podpisaliśmy z Polenergią ma jednak jeszcze inny wymiar, ponieważ pomoże w realizacji nowych inwestycji w odnawialne źródła energii – mówi Izabela Karolczyk-Szafrańska, Chief Marketing & ESG Officer Grupy InPost.
InPost zamierza osiągnąć poziom NET-ZERO do 2040 roku
Grupa InPost na koniec drugiego kwartału 2024 roku dysponowała ponad 73 tys. punktów out-of-home, w tym ponad 40 tysięcy nowoczesnych urządzeń Paczkomat® i blisko 33 tysiącami punktów PUDO w 9 krajach (Wielka Brytania, Francja, Polska, Włochy, Hiszpania, Portugalia, Belgia, Luksemburg, Holandia). InPost świadczy także usługi kurierskie i fulfillment dla sprzedawców e-commerce, współpracując z około 100 tys. e-sprzedawców. Tylko w 2023 roku firma obsłużyła 892 miliony przesyłek.
Od lat jednym z priorytetów Grupy InPost jest troska o środowisko naturalne. Strategia Dekarbonizacji lidera rozwiązań logistycznych dla branży e-commerce w Europie stanowi integralne uzupełnienie strategii biznesowej. InPost, jako jeden z pierwszych na polskim rynku, przystąpił do inicjatywy SBTi – zamierza osiągnąć poziom NET-ZERO do 2040 roku.
Źródło: Polenergia, InPost