Krajowy System Kaucyjny Zwrotka pioniersko wykorzystuje bazę danych „Moje GS1” i wyznacza nowy standard w branży. Dzięki wsparciu globalnych norm GS1, proces zwrotu opakowań będzie oparty o rzetelne dane o produktach, co jest kluczowe dla sprawniejszego funkcjonowania całego systemu.
System kaucyjny to mechanizm promujący recykling i ponowne wykorzystanie opakowań. Tworzyć go będą przedsiębiorcy wprowadzający do obrotu napoje w opakowaniach objętych systemem kaucyjnym za pośrednictwem podmiotu reprezentującego (operatora) oraz sklepy, w których oferowane są takie produkty. Przedsiębiorcy ci zobowiązani będą do umieszczania na opakowaniach informacji o kaucji i jej wysokości. Konsumenci zapłacą dodatkową opłatę (kaucję) przy zakupie napojów w opakowaniach objętych systemem. Kaucja jest zwracana, gdy konsument odda zużyte opakowanie np. butelkę lub puszkę do specjalnej maszyny (zwrotkomatu) lub w punkcie zbiórki ręcznej.
Celem systemu jest zwiększenie liczby zwracanych opakowań i ich ponowne wykorzystanie poprzez recykling, co pomaga zmniejszyć ilość odpadów trafiających na wysypiska i ograniczyć zużycie zasobów naturalnych. W wielu krajach system ten już funkcjonuje lub jest w trakcie wdrażania. W myśl aktualnie obowiązujących przepisów w Polsce ma zostać wprowadzony od 1 stycznia 2025 roku. Będzie obejmował jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych o pojemności do 3 litrów, szklane butelki wielokrotnego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki do 1 litra. Sklepy o powierzchni powyżej 200 m kw. będą zobowiązane do zbiórki pustych opakowań oraz zwrotu kaucji. Dla mniejszych placówek przystąpienie do systemu będzie dobrowolne.
Jak działa Zwrotka?
Krajowy System Kaucyjny Zwrotka SA jest spółką powołaną przez Biosystem SA oraz Ogólnopolską Izbę Gospodarczą Ochrony Środowiska w celu prowadzenia ogólnopolskiego systemu kaucyjnego dla plastikowych i metalowych opakowań na napoje (z wyłączeniem opakowań szklanych). Dzięki nowoczesnym technologiom, Zwrotka wprowadza efektywny i intuicyjny system, umożliwiając konsumentom łatwy zwrot opakowań i transparentny system rozliczeń pomiędzy wszystkimi uczestnikami obiegu kaucji. Rozwiązania proponowane przez spółkę współgrają z unijnymi celami ochrony środowiska.
– Nie wyobrażam sobie skutecznego funkcjonowania systemu kaucyjnego bez standardów GS1. Dla Zwrotki kluczowe było skorzystanie z bazy GS1, która jako jedyna zapewnia dostęp do sprawdzonych danych o produktach objętych systemem kaucyjnym. To dla nas niezwykle istotne, ponieważ GS1 jest neutralną i globalną organizacją, a dane pochodzą wprost od producentów – mówi Zygmunt Ochał, członek Zarządu Zwrotki.
Standardy GS1 i baza danych GS1 w zarządzaniu systemem kaucyjnym
Wprowadzenie systemu kaucyjnego to jedna z najważniejszych inicjatyw w walce o ochronę środowiska, mająca na celu redukcję odpadów oraz promowanie recyklingu. W Polsce, jak i w innych krajach europejskich, system kaucyjny zyskuje na znaczeniu, wspierając gospodarkę o obiegu zamkniętym. W tym kontekście standardy GS1 odgrywają kluczową rolę, umożliwiając efektywne zarządzanie procesami związanymi z obiegiem opakowań, a także ułatwiając funkcjonowanie całego systemu.
– GS1 Polska wspiera wszystkich interesariuszy związanych z wdrożeniem systemu kaucyjnego. Jednym z jego elementów jest właśnie baza danych, która odgrywa kluczową rolę umożliwiając wprowadzanie, gromadzenie i aktualizację informacji o opakowaniach kaucyjnych oraz ich udostępnianie zainteresowanym stronom. Wierzę, że w Polsce standardy GS1 również będą solidną podstawą do stworzenia dobrze funkcjonującego systemu – podkreśla Hanna Walczak, menedżer ds. standardów GS1.
Comments 1