Grupa Green Lanes opracowała nowy, ekologiczny i innowacyjny produkt, który może stanowić zamiennik drewna litego. Strumber, już nazywany nowym drewnem, oparty jest na autorskiej technologii wykorzystującej rośliny jednoroczne m.in. konopie włókniste, które charakteryzują się wyjątkową zdolnością absorpcji CO2.
Jako Green Lanes nie chcemy biernie przyglądać się degradacji środowiska naturalnego, dlatego od samego początku skoncentrowaliśmy się na rozwoju ekologicznych i innowacyjnych materiałów – zamiennika drewna litego (nowe drewno) oraz biodegradowalnego plastiku na bazie roślin jednorocznych – mówi Piotr Pietras, współzałożyciel, akcjonariusz i prezes zarządu Green Lanes S.A.
– Nasze produkty są szansą dla przemysłu drzewnego i tworzyw sztucznych umożliwiającą zieloną transformację tych sektorów – wpisują się w trend nowej zdekarbonizowanej gospodarki. To nasza realna odpowiedź na potrzeby zrównoważonego przemysłu i coraz bardziej świadomych środowiskowo konsumentów – dodaje Piotr Pietras.
Spółka Green Lanes S.A., która jest polskim producentem ekologicznych materiałów wytwarzanych w oparciu o autorską technologię na bazie roślin jednorocznych, jeszcze w tym roku planuje zadebiutować na rynku NewConnect, na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jej flagowym produktem jest Strumber, który z powodzeniem może zastąpić drewno lite i tym samym chronić lasy przed ich wycinką, odpowiadając jednocześnie na lukę podażową powstającą na rynku drzewnym.
Jak powstaje Strumber?
Strumber to materiał, który powstaje na bazie roślin jednorocznych (konopi włóknistych, lnu czy rzepaku). Blisko trzyletnie badania spółki wykazały, iż te rośliny – w szczególności konopie oraz len – charakteryzują się niezwykłymi właściwościami, które stawiają je w czołówce ekologicznych surowców przyszłości. Dla przykładu do wyjątkowych cech konopi włóknistych, istotnych w walce z globalnym ociepleniem, zaliczyć można m.in. bardzo wysoką absorpcję CO2, która jest nawet czterokrotnie wyższa niż w przypadku lasów liściastych.
Rośliny te eliminują także potrzebę stosowania pestycydów w uprawie, co ma ogromny wpływ na ochronę gleby przed jej zanieczyszczeniem, zaburzeniem mikroflory czy degradacją jej struktury.
Co więcej, bardzo dużą zaletą konopi włóknistych, oprócz wspierania bioróżnorodności, jest możliwość uprawy ich na terenach o niskiej żyzności, co czyni je doskonałą alternatywą dla innych surowców wykorzystywanych jako zamiennik drewna litego, np. bambusa, którego uprawa wymaga odpowiednich warunków klimatycznych.
Nowe możliwości dla przemysłu, branży deweloperskiej, meblarskiej…
Strumber to tarcica z roślin jednorocznych – ekologiczny zamiennik tradycyjnego drewna litego, ale także materiał o lepszych parametrach mechanicznych i estetycznych. Charakteryzuje się ona odpornością na uszkodzenia mechaniczne, a jej struktura może być dostosowana do różnych wymagań klientów w wielu segmentach rynku.
Dlatego materiał Green Lanes może z powodzeniem zastąpić drewno w produkcji mebli, podłóg, drzwi, a także w wielu innych elementach wykończenia wnętrz, co czyni go atrakcyjną alternatywą dla firm poszukujących trwałych, wysokojakościowych i ekologicznych rozwiązań oraz takich, dla których ważne są zasady zrównoważonego rozwoju oraz ochrona środowiska i zasobów naturalnych.
Produkty meblarskie wytworzone z materiału Strumber przyjmowane są entuzjastycznie na największych międzynarodowych wystawach i targach designu, w tym na Milano Design Week (Salone del Mobile Milano), Vienna Design Week, Dutch Design Week czy Łódź Design Week, gdzie spółka nawiązuje relacje biznesowe.
Grupa, przy wsparciu partnera biznesowego, prowadzi także prace badawczo-rozwojowe nad opracowaniem biopolimerów na bazie mączki z paździerza konopnego, które są kompostowalne i biodegradowalne.
W przyszłości i ten produkt może przyczynić się do ochrony środowiska poprzez redukcję zużycia plastiku w wielu zastosowaniach rynkowych, w tym m.in. produkcji folii cienko i grubościennych oraz opakowań.
Green Lanes – zrównoważone podejście do biznesu
Skala zmian klimatycznych, wyczerpywanie się zasobów naturalnych i ograniczenie wycinki lasów, wymagają od przemysłu drzewnego nowego podejścia do prowadzenia działalności biznesowej i poszukiwania innowacyjnych materiałów i technologii.
– Green Lanes odpowiada na te potrzeby, wprowadzając produkty, które są nie tylko ekonomiczne i wydajne, ale także przyjazne dla środowiska. W czasach, gdy zrównoważony rozwój staje się kluczowym czynnikiem w decyzjach biznesowych, oferujemy rozwiązania wpisujące się w model gospodarki obiegu zamkniętego oraz zrównoważonego rolnictwa, wspierając jednocześnie dążenie do ograniczenia deforestacji. Chcemy również w przyszłości zaoferować klientom ekologiczny produkt, który z powodzeniem może znaleźć swoje zastosowanie w produkcji folii oraz opakowań – dodaje prezes zarządu Green Lanes S.A.
Grupa Green Lanes obecnie pracuje nad skalowaniem oraz automatyzacją produkcji tarcicy Strumber w powstającym zakładzie produkcyjnym. Firma intensywnie rozwija relacje handlowe i odnotowuje duże zainteresowanie tarcicą m.in. ze strony firm z branży meblarskiej, wykończeniowej czy stolarki budowlanej.
Drugim obszarem działalności Grupy Green Lanes w ramach innowacyjnych materiałów jest rozwój technologii wytwarzania biopolimerów na bazie roślin jednorocznych (aktualnie na etapie potwierdzonego proof-of-concept). W oparciu o właściwości fizyko-chemiczne konopi i zastosowaną technologię spółka Green Lanes uzyskała biogranulat, na bazie którego we współpracy z partnerem branżowym wytworzyła kompostowalną folię cienkościenną. Biopolimer opracowywany przez Green Lanes w przyszłości może być stosowany do wytwarzania również innych biodegradowalnych i kompostowalnych substytutów plastiku i znaleźć zastosowanie m.in. w dynamicznie rosnącej branży innowacyjnych opakowań.
Koncepcja biznesowa i tempo rozwoju projektów Green Lanes spotkały się z uznaniem wielu gremiów i zostały wyróżnione licznymi nominacjami i nagrodami na szczeblu krajowym i międzynarodowym, w tym Green Product Awards, Seoul Design Awards, EEC StartUp Challenge w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, Huawei StartUp Challenge, programu mentoringowego Sebastiana Kulczyka InCredibles czy Kryształy Polskiej Gospodarki.