W modernistycznych wnętrzach Renomy została otwarta wyjątkowa wystawa współczesnego malarstwa, zorganizowana we współpracy z Krupa Art Foundation. Ekspozycja, zainspirowana blisko stuletnią historią budynku, będzie dostępna dla odwiedzających do 31 maja 2025 roku.
Budynek Renomy, symbol wrocławskiej architektury międzywojennej i zarazem nowoczesnych funkcjonalności znamiennych dla nieruchomości typu mixed-use, jest jednym z najważniejszych obiektów modernistycznych miasta. Oprócz funkcji handlowej i biurowej, stał się też centrum kulturalnych spotkań i inspiracji. Połączenie surowej elegancji architektonicznej i dbałości o detal sprawiają, że jego przestrzenie idealnie wpisują się w potrzeby współczesnych odbiorców sztuki.
– Wrażliwość i świadomość artystyczna twórców Renomy doskonale współgrają ze współczesną sztuką eksponowaną w tych historycznych wnętrzach. Natomiast różnorodność i otwartość – wartości towarzyszące obiektowi od jego początków – sprzyjają poznawczej ciekawości nowych projektów i nawiązywaniu kooperacji związanych z kulturą – mówi Barbara Wójcik, Asset Management and Retail Leasing Director w Globalworth.
Dialog między miejską architekturą a jej użytkownikami
Trwająca obecnie wystawa czasowa znakomitych obrazów współczesnych artystek powstała dzięki współpracy z Krupa Art Foundation. Jest malarską refleksją nad statusem i rolą architektury oraz jej społecznego oddziaływania. Ekspozycja ma charakter rotacyjny, a planowane zmiany w jej układzie zachęcają do powracania do Renomy, by odkrywać kolejne oblicza współczesnego malarstwa.
– Ponadczasowa elegancja Renomy umożliwia nieprzerwany dialog między przeszłością a współczesnością, między miejską architekturą a jej użytkownikami. Ta więź stanowiła dla nas punkt wyjścia dla idei wystawy – tłumaczy Magdalena Basak, reprezentująca Krupa Art Foundation.
Ekspozycja, w której znalazły się prace m.in. Anny Kołodziejczyk – kuratorki sztuki i wykładowczyni Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Magdaleny Sadłowskiej, Justyny Maksajdy i Aleksandry Kowalczyk, eksploruje tematykę architektury i jej społecznego oddziaływania. Jest to refleksja nad rolą budynków jako aktywnego elementu miejskiej przestrzeni, w której architektura i sztuka mogą się wzajemnie inspirować.
Wystawa prac malarskich z kolekcji Krupa Art Foundation jest realizacją programu Art Partner, który ma na celu wspieranie artystów, promowanie ich twórczości oraz upowszechnianie sztuki współczesnej w nietuzinkowych przestrzeniach.
Nowoczesna forma mecenatu
Krupa Art Foundation aktywnie wspiera rozwój artystów poprzez nowoczesną formę mecenatu. Dzięki prywatnemu wsparciu i współpracy z przestrzeniami biznesowymi, Fundacja przybliża sztukę młodych twórców nowym odbiorcom. Tworzy platformę, która nie tylko promuje sztukę współczesną, ale także wspiera powstawanie rynku dla młodych artystów, pomagając im stawiać pierwsze kroki w ich karierze zawodowej.
Renoma jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków Wrocławia i zarazem ikoną modernistycznej architektury. Obiekt otwarto w 1930 r. pod oryginalną nazwą Dom Towarowy Wertheim, a jego projektantem był berliński architekt Hermann Dernburg. Elewacje budynku ozdobiły istniejące do dziś rzeźby głów ludzi z różnych rejonów świata, mające symbolizować nie tylko międzynarodowe pochodzenie oferowanych towarów, ale przede wszystkim różnorodność kulturową i otwartość na drugiego człowieka. Zniszczony w wyniku działań wojennych Dom Towarowy Wertheim został częściowo odbudowany i otwarty w 1948 r. jako Powszechny Dom Towarowy, a wszystkie jego piętra oddano do użytku dopiero w 1985 r. Wtedy też budynek przyjął swoją obecną nazwę wyłonioną w konkursie przez mieszkańców Wrocławia.
W 2009 roku Renoma została przebudowana i rozbudowana według projektu wrocławskiego architekta Zbigniewa Maćkowa. W 2023 roku zakończyła się kolejna metamorfoza, w wyniku której przywrócono przedwojenną architekturę dziedzińców, uatrakcyjniono ofertę, a także nadano budynkowi nowe funkcje i udogodnienia. Renoma jest jednym z trzech projektów biurowo-handlowych w portfelu Globalworth Poland, obok warszawskiej Hali Koszyki i katowickiego Supersamu.