Pandora – duńska marka jubilerska posiadająca ponad 2,5 tys. sklepów w ponad 100 krajach na świecie – poinformowała właśnie, że do produkcji swojej biżuterii wykorzystuje wyłącznie złoto i srebro pochodzące z recyklingu. To według firmy pozwoli uniknąć emisji 58 000 ton CO2 rocznie.
Taka zmiana, jak poinformowała Pandora, pozwala znacznie zredukować emisję gazów cieplarnianych, ponieważ ślad węglowy recyklingowanego srebra jest o jedną trzecią mniejszy w porównaniu do wydobywanego srebra, a recykling złota emituje mniej niż 1 proc. emisji dwutlenku węgla w porównaniu z wydobyciem nowego złota. Korzystając z recyklingowanych metali, Pandora unika więc emisji około 58 000 ton CO2 rocznie. Jest to porównywalne do rocznego zużycia energii elektrycznej przez 11 tys. domów.
Metale szlachetne mogą być recyklingowane bez końca, bez utraty jakości. Srebro wydobywane wieki temu jest tak samo dobre jak nowe, a doskonalenie procesów recyklingu może znacząco zmniejszyć ślad klimatyczny przemysłu jubilerskiego – mówi Alexander Lacik, CEO Pandora.
Złoto i srebro są najczęściej wykorzystywanymi metalami szlachetnymi w biżuterii Pandora. W 2020 roku Pandora wyznaczyła sobie cel, aby do 2025 roku pozyskiwać 100 proc. recyklingowanego srebra i złota, a teraz firma osiągnęła ten kamień milowy wcześniej niż planowano dzięki silnemu zaangażowaniu dostawców. Wszyscy dostawcy musieli dostosować swoje działania, aby pozyskiwać wyłącznie materiały certyfikowane i recyklingowane zgodnie z łańcuchem dostaw Responsible Jewellery Council, jednym z najbardziej restrykcyjnych standardów w branży. Dla wielu z nich oznaczało to wprowadzenie nowych procesów i sprzętu, aby zapewnić kompletną segregację wydobywanego i recyklingowanego metalu w całym łańcuchu dostaw, obejmując sortowanie, topienie i produkcję. W przejściowej fazie zaangażowanych było ponad 100 pracowników Pandory.
Pandora deklaruje, że do wyczerpanie istniejących zapasów metali, od drugiej połowy 2024 roku będzie wytwarzać całą nową biżuterię z 100 proc. z recyklingowanego srebra i złota. W 2023 roku 97 proc. srebra i złota pozyskiwanego do biżuterii Pandory było recyklingowane.
Pandora jest producentem i sprzedawcą biżuterii. Firma sprzedaje swoje produkty w ponad 100 krajach na świecie. Z siedzibą w Kopenhadze, w Danii, Pandora zatrudnia 32 tys. pracowników na całym świecie i wytwarza swoją biżuterię w dwóch certyfikowanych obiektach LEED w Tajlandii. Pandora zobowiązała się do przywództwa w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i do 2025 roku będzie korzystać wyłącznie z recyklingowanego srebra i złota do produkcji swojej biżuterii, a także zredukuje o połowę emisję gazów cieplarnianych w całym swoim łańcuchu wartości do 2030 roku. Akcje Pandory są notowane na giełdzie Nasdaq Copenhagen, a w 2022 roku sieć generowała sprzedaż na poziomie 26,5 miliarda DKK (3,6 miliarda EUR).