Trwa etap pilotażowy nowej platformy, którą dla przedsiębiorców realizuje Krajowa Izba Gospodarcza we współpracy z partnerami. Platforma ESG Standard powstała z myślą o małych i średnich przedsiębiorstwach nienotowanych na giełdzie.
ESG Standard, to narzędzie, które pokaże od czego zacząć, aby wdrożyć zrównoważony rozwój w organizacji, zwłaszcza w sektorze MŚP. Na nowej platformie esgstandard.pl w jednym miejscu przedsiębiorcy znajdą bezpłatne materiały merytoryczne do pobrania oraz narzędzia, które pomogą im usprawnić zarządzanie zrównoważonym rozwojem.
Platforma powstała z myślą o małych i średnich przedsiębiorstwach nienotowanych na giełdzie. Choć nie są one objęte formalnym wymogiem raportowania zrównoważonego rozwoju przez dyrektywę CSRD, mogą być zapytane o dostarczanie danych ESG przez swoich większych kontrahentów, zarówno z Polski, jak i innych krajów Unii Europejskiej. Duże firmy o rozległych łańcuchach dostaw znajdą tu narzędzie do analizy swoich dostawców pod kątem ESG.
‒ Chcemy, aby strona www.esgstandard.pl była one-stop shop dla firm. Znajdą tu one wskazówki, jak wdrażać ESG w organizacji ‒ i tę wiedzę dostarczamy w postaci bezpłatnych materiałów do pobrania, przygotowanych przez ekspertki i ekspertów. Co więcej, udostępniamy również konkretne narzędzie, dzięki któremu firmy będą mogły agregować swoje dane ESG, przygotować wstępny raport ESG i dzielić się nim ze swoimi kontrahentami – mówi Karolina Opielewicz, Członkini Zarządu Krajowej Izby Gospodarczej.
Wkrótce zapytanie o kwestie ESG od swoich kontrahentów otrzyma 9 tys. firm
Biuro Polityki Gospodarczej KIG szacuje, że w latach 2025 i 2026 zapytanie o kwestie ESG od swoich kontrahentów otrzyma 9000 firm zatrudniających powyżej 50 osób, 10 000 firm zatrudniających 10-50 osób oraz 80 000 firm zatrudniających poniżej 10 osób.
Jakie materiały i narzędzia przedsiębiorcy znajdą na www.esgstandard.pl/? W odpowiedzi na potrzebę stworzenia w firmach systemu, który pozwoli na zarządzanie ESG, KIG i Altemis we współpracy z Envipol przygotowały Wytyczne Systemu Zarządzania Zrównoważonym Rozwojem dla MŚP. W przyszłości Wytyczne zostaną uzupełnione o dedykowany im Przewodnik, który przekaże jeszcze więcej praktycznej wiedzy o wdrażaniu zrównoważonego rozwoju w organizacji. Wytyczne są dostępne bezpłatnie do pobrania.
Przedsiębiorcy mogą również pobrać przygotowany przez ekspertki i ekspertów Forum Odpowiedzialnego Biznesu Przewodnik: 5 kroków. Jak wdrożyć ESG, który również przeprowadzi ich przez proces implementacji ESG w organizacji, wyjaśni pojęcia z tym związane, przybliży najważniejsze regulacje prawne oraz przekaże przystępne i praktyczne wskazówki.
Dane ESG w jednym miejscu
Aby firmy sektora MŚP mogły sprawnie zarządzać danymi ESG, warto aby korzystały z rozwiązań technologicznych. Temu ma służyć platforma internetowa wspierająca przygotowanie wstępnego raportu ESG i zarządzanie danymi ESG od KIG i Findings, do której przedsiębiorcy zyskują dostęp dzięki esgstandard.pl.
‒ Z naszej platformy mogą korzystać nie tylko firmy MŚP. Firmy duże, z rozległymi łańcuchami wartości, po odpowiedniej adaptacji narzędzia, będą mogły wykorzystać tę platformę do zarządzania swoimi łańcuchami wartości. W ten sposób zapewnią sobie dostęp do porównywalnych danych, a swoim kontrahentom dadzą gotowe narzędzie do przechowywania i opracowania tych danych. Ale to nie wszystko. Firmy MŚP będące w łańcuchach wartości kilku różnych kontrahentów, będą mogły generować wstępne raporty dla różnych podmiotów – tłumaczy Karolina Opielewicz.
Dodatkowo, na stronie esgstandard.pl można zapoznać się z firmami, które świadczą usługi w obszarze zrównoważonego rozwoju. Baza jest katalogiem otwartym, będzie poszerzana o kolejne podmioty, powstała w partnerstwie z GoGreen i Altemis.
Kalkulator śladu węglowego – już wkrótce
‒ Planujemy w najbliższym czasie udostępnić przedsiębiorcom kalkulator śladu węglowego organizacji, pozwalający na dokonanie obliczeń w zakresie 1 i 2. Będzie on zgodny z GHG Protocol i pozwoli na wygenerowanie raportu z wynikami. Kalkulator będzie dostępny bezpłatnie – zdradza Karolina Opielewicz.
Kalkulator powstał w partnerstwie z Altemis.