Grupa H&M i Vargas Holding wprowadzają na rynek Syre – nową inicjatywę mającą na celu przyspieszenie recyklingu poliestru. Przedsięwzięcie jest wspierane przez TPG Rise Climate i jest kolejną inicjatywą szwedzkiego koncernu modowego w kierunku bardziej zrównoważonego przemysłu tekstylnego.
Grupa H&M podpisała z Syre umowę dotyczącą odbioru materiałów pochodzących z recyklingu o łącznej wartości 600 milionów dolarów na okres siedmiu lat. To, jak poinformowano, pokryje znaczną część długoterminowego zapotrzebowania Grupy H&M na poliester z recyklingu, który obecnie pozyskuje się głównie z butelek typu PET. Dzięki współpracy z Syre Grupa H&M chce przyczynić się do znaczących zmian w branży poprzez odejście od pierwotnego poliestru i obecnego standardu recyklingu butelek na tekstylia, na rzecz alternatywy w obiegu zamkniętym.
Nowe przedsięwzięcie Syre to ważny kolejny krok na drodze Grupy H&M do obiegu zamkniętego w naszej firmie. Dzięki temu rozwiązaniu umożliwiającemu szybkie skalowanie recyklingu „textil to textil” chcemy w dalszym ciągu motywować i inspirować graczy z branży, aby dołączyli do nas w przyspieszaniu przejścia w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości – mówi Daniel Ervér, CEO of H&M Group.
Ambicje Grupy H&M w zakresie zrównoważonego rozwoju
Grupa H&M wzmocniła także swoje ambicje w zakresie materiałów pochodzących z recyklingu, co stanowi ważną część strategii oddzielenia wzrostu gospodarczego od wykorzystania zasobów pierwotnych. Nadrzędną ambicją Grupy H&M w zakresie materiałów jest to, aby do 2030 r. 100 proc. materiałów podlegało recyklingowi lub było pozyskiwanych w bardziej zrównoważony sposób.
Ponieważ firma jest coraz bliżej osiągnięcia celu, jakim jest wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu na poziomie 30 proc. do roku 2025, obecnie jej ambicją jest osiągnięcie udziału materiałów pochodzących z recyklingu na poziomie 50 proc. do roku 2030.
Współpraca z Syre zapewni Grupie H&M dostęp do materiałów pochodzących z recyklingu o jakości równoważnej do poliestru pierwotnego, ale o mniejszym wpływie na planetę. Syre buduje zakład produkcyjny w Karolinie Północnej w Stanach Zjednoczonych, którego uruchomienie zaplanowano na rok 2024. Od tego momentu proces produkcyjny i technologia zostaną zwiększone w celu umożliwienia globalnej ekspansji. Syre ma aspiracje, aby w ciągu dziesięciu lat na całym świecie mieć dwanaście fabryk działających z pełną wydajnością, wytwarzających ponad trzy miliony ton poliestru pochodzącego z recyklingu.
– Syre wyznacza początek wielkiej zmiany w branży tekstylnej. Wdrażając formułę textil to textil w hiperskali, chcemy przyspieszyć przejście od liniowego do obiegowego łańcucha wartości poprzez wielokrotne wykorzystywanie odpadów tekstylnych – mówi Dennis Nobelius, CEO of Syre.
Spółka H&M (Hennes&Mauritz AB) została założona w Szwecji w 1947 roku i jest notowana na sztokholmskiej giełdzie NASDAQ. Oprócz marki H&M w skład Grupy wchodzą również takie marki jak: COS, Monki, Weekday i Other Stories, H&M Home i Arket oraz Afound. Grupa posiada 4, 2 tys. sklepów w 76 krajach. W Polsce marka jest obecna od ponad 20 lat i posiada ponad 170 sklepów. Więcej o działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju Grupy H&M TUTAJ.
Comments 1