24 października w porcie morskim Tolkmicko nad Zalewem Wiślanym odbył się finał akcji, podczas którego Fundacja MARE zamontowała specjalistyczny kosz morski PortBin, pozwalający wyłowić z wody nawet 1400 kg plastikowych odpadów rocznie. To już trzeci kosz morski zainstalowany dzięki współpracy Fundacji MARE z Continental.
Podczas wydarzenia obecni byli przedstawiciele obydwu organizacji, portu oraz Urzędu Miasta i Gminy Tolkmicko. Poprzednie kosze nieustannie wyławiają śmieci z wód Bałtyku w Gdańsku oraz Jastarni.
– Cieszę się, że po raz kolejny udało nam się zaktywizować Polaków i zmotywować do wzmożonej aktywności fizycznej na rzecz szczytnego środowiskowego celu, jakim jest oczyszczanie Bałtyku z odpadów. Uczestnicząc w wyzwaniu poprawili oni kondycję zarówno swoją, jak i planety. Takie działania idealnie wpisują się w konsekwentnie realizowaną przez nas strategię zrównoważonego rozwoju, dlatego z przyjemnością przekazaliśmy środki fundacji MARE – mówi Ewa Ostapczuk, PR Manager w Continental Opony Polska.
Cel środowiskowy
1152 uczestników i uczestniczek na przestrzeni dwóch miesięcy biegało, jeździło na rowerze oraz wykonywało szereg innych aktywności fizycznych, aby swoim wysiłkiem wspomóc szczytny cel środowiskowy.
Łącznie udało im się spalić blisko 23 miliony kalorii zamienionych później na pieniądze, dzięki którym sfinansowano montaż kosza morskiego. Eko-wyzwanie Continental trwało od 24 czerwca do 25 sierpnia tego roku. Najdłuższy dystans pokonany przez jednego uczestnika pieszo wyniósł 747,5 km, a najdłuższa trasa rowerowa ponad 1000 km.
Aktywność dla czystego morza
Oczyszczanie Bałtyku z odpadów oraz edukowanie społeczeństwa na temat negatywnego wpływu plastiku na ekosystemy morskie od lat jest głównym celem przyświecającym funkcjonowaniu Fundacji MARE. Każdego roku do mórz i oceanów trafia aż 14 mln ton plastiku, co równa się zawartości jednej śmieciarki co minutę – problem ten dotyczy także polskiego Morza Bałtyckiego. Szacuje się, że ponad 60 proc. odpadów znajdujących się w Bałtyku i na jego plażach to różnego rodzaju plastik.
– Realizowany przez nas projekt instalacji koszy morskich ma na celu aktywizację biznesu do działań na rzecz ochrony Bałtyku. Tylko poprzez wspólne i międzysektorowe działania możemy realnie wpływać na poprawę stanu ekosystemów oraz na zmianę naszego kolektywnego podejścia do natury. Zamontowane w Tolkmicku urządzenie jest już siedemnastym koszem uruchomionym w ramach tej inicjatywy. Coraz większe zaangażowanie biznesu we wsparcie działań na rzecz edukowania społeczeństwa i ochrony Bałtyku napawa nas ogromną radością i mamy nadzieję, że ten trend przełoży się na wspólną realizację coraz większych i skuteczniejszych projektów na rzecz ochrony przyrody – mówi Olga Sarna, Prezeska Zarządu Fundacji MARE.
Zbieranie pływających śmieci
PortBin służy do zbierania pływających śmieci bezpośrednio z powierzchni wody. Został zaprojektowany jako optymalne rozwiązanie do usuwania odpadów w portach i wolno pływających zbiornikach wodnych. Wyposażony jest w 30 litrowy, łatwy w opróżnianiu kosz. Urządzenie posiada bardzo wysoką trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. W obecnej wersji PortBin wykonany jest z tworzywa sztucznego PE-HD i nadaje się w 100 proc. do recyklingu.
Opony Continental wykonywane ze zrównoważonych materiałów
Continental ciężko pracuje, aby osiągnąć swój cel, jakim jest wykorzystywanie ponad 40 proc. materiałów odnawialnych i pochodzących z recyklingu w swoich oponach do 2030 roku i osiągnięcie pełnej neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 roku. Najpóźniej do 2050 roku opony Continental mają być w całości wykonywane ze zrównoważonych materiałów.
Szeroko zakrojone działania na rzecz zrównoważonego rozwoju firmy zostały docenione przez magazyn Time oraz globalną platformę danych i analiz biznesowych Statista, które uznały Continental za jedną z 500 najbardziej zrównoważonych firm na świecie w 2024 roku. W kategorii przemysłu motoryzacyjnego firma została oceniona jako jedna z 10 najlepszych.
Continental rozwija pionierskie technologie i usługi dla zrównoważonej i połączonej mobilności ludzi i towarów. Założona w 1871 roku firma technologiczna oferuje bezpieczne, wydajne, inteligentne i przystępne cenowo rozwiązania dla pojazdów, maszyn, ruchu drogowego i transportu. W 2023 roku Continental wygenerował sprzedaż na poziomie 41,4 mld euro i obecnie zatrudnia około 200 tys. osób w 56 krajach.