Od 1 stycznia 2024 roku w Polsce zaczyna obowiązywać podatek od plastiku. Dyrektywa SUP (Single-Use Plastics) ma na celu ograniczenie i kontrolę nad wykorzystywaniem plastiku.
Od nowego roku przedsiębiorców, a w efekcie konsumentów, czekają nowe obowiązki i opłaty. Opłaty dotyczą m.in. producentów oraz sprzedawców opakowań i kubków jednokrotnego użytku z tworzyw sztucznych, ale także inne branże, które korzystają z tego typu produktów do pakowania żywności i napojów na wynos.
Dyrektywa wymienia szereg produktów, których dotyczą nowe przepisy oraz podaje dokładną definicję tworzyw sztucznych i polimerów.
Ile wynosi podatek od plastiku i kto go zapłaci?
Opłata za plastikowy kubek wyniesie 20 groszy za sztukę, a za opakowanie np. jedzenia typu fast food na wynos – 25 groszy. Opłatę, zgodnie z przepisami, ma pobierać od użytkownika końcowego czyli konsumenta, przedsiębiorca prowadzący sklep czy punkt gastronomiczny. Dodatkowo ustawa reguluje także kwestie związane z zagospodarowaniem odpadów, które powstały z produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Stawka za 1 kilogram plastikowych śmieci (kubków, wieczek i przykrywek na kubki, opakowań, sztućców, torebek) wynosi 10 groszy. Opłaty obowiązują także za wyroby tytoniowe, które zawierają np. plastikowe filtry i ustniki, a także balony czy chusteczki higieniczne – za sztukę będzie doliczana opłata 1 grosza. Konsumenci mogą zatem spodziewać się wzrostu cen w kawiarniach czy sklepach w których kupują na przykład sałatki na wynos opakowane w plastikowym pojemniku.
Dyrektywa SUP ma stanowić przełomowy krok w walce ze szkodliwym plastikiem, jednakże jej efekty i reakcje rynkowe będą analizowane na bieżąco w nadchodzących miesiącach. Celem nowych przepisów jest budowanie świadomej konsumpcji i ochrony planety.
Co realnie może zmienić dyrektywa SUP?
Dyrektywa SUP ma praktyczne skutki w ograniczaniu stosowania i dostępności jednorazowych plastików. Może zatem przyczynić się do wielu pozytywnych zmian.
Ograniczenie produkcji i użycia plastiku – dyrektywa nakłada ograniczenia na produkcję i sprzedaż niektórych jednorazowych plastikowych produktów, takich jak słomki, sztućce, talerze, mieszadła do napojów czy patyczki higieniczne. Firmy muszą więc zmniejszyć ich wykorzystanie lub poszukać alternatywnych, bardziej ekologicznych rozwiązań.
Zmiany w produktach na rynku – alternatywne produkty zastępujące jednorazowe plastiki staną się bardziej powszechne – np. słomki i sztućce wykonane z materiałów biodegradowalnych lub z innych substancji przyjaznych dla środowiska.
Edukacja i świadomość społeczna – państwa członkowskie UE mają obowiązek informowania społeczeństwa na temat problemu jednorazowych plastików i promowania zmiany nawyków konsumenckich, zachęcając do korzystania z alternatyw.
Zakaz plastikowych produktów – dyrektywa nakłada zakaz używania niektórych plastików jednorazowych, co skutkuje ograniczeniem dostępności takich produktów w sklepach i punktach usługowych.
Comments 4