Upcykling jest rodzajem recyklingu czyli procesem przekształcania odpadów lub bezużytecznych przedmiotów w nowe, wartościowe produkty o wyższej wartości. Upcykling to tzw. wyższa forma recyklingu, gdyż polega na ponownym wykorzystaniu materiałów w taki sposób, aby zwiększyć ich wartość lub nadać im nowe funkcje.
Upcykling – co to?
Koncepcja upcyklingu została przedstawiona już w 1999 roku przez Riemanna Verlaga w publikacji „Upcycling”. Określenie to zostało rozpowszechnione przez Williama McDonougha oraz Michaela Braungarta, autorów książki Cradle to Cradle: Remaking the Way We Make Things w 2002 roku.
Upcykling mebli – jak wygląda?
Mówiąc o upcyklingu najczęściej podaje się obrazowo przykład mebli. Upcykling mebli to bowiem proces przekształcania starych, niepotrzebnych lub uszkodzonych mebli w nowe, funkcjonalne i estetyczne przedmioty. Dobrym przykładem upcyklingu jest w tym przypadku także wykorzystanie drewnianych palet powszechnie używanych w magazynach z których powstają nowe meble – np. stoliki czy ławki ogrodowe.
Przedmioty codziennego użytku a upcykling
Upcykling przedmiotów codziennego użytku jest sposobem na zminimalizowanie odpadów, oszczędzenie pieniędzy i stworzenie unikalnych, funkcjonalnych przedmiotów z rzeczy wykorzystywanych na porządku dziennym. Wystarczy odrobina wyobraźni, by w domowym zaciszu niskim kosztem z przedmiotów na co dzień używanych zrobić małe dzieła sztuki – np. lampy bądź wazony ze słoików czy szklanych butelek, torby na zakupy ze starych t-shirtów, szafek na buty ze skrzynek po owocach itp. Nowe życie można dać bardzo wielu rzeczom, od płyty winylowej i starych gazet i książek po zużyte opony. Wiele zależy od kreatywności twórcy.
Recykling a upcykling – różnice
Główna różnica między upcyklingiem a recyklingiem polega na tym, że recykling koncentruje się na odzyskiwaniu surowców, podczas gdy upcykling skupia się na nadawaniu nowej funkcji i wartości istniejącym przedmiotom. W ramach upcyklingu przekształca się odpady bez rozbijania ich na surowce, tworząc nowe, bardziej wartościowe produkty. Dobrym przykładem mogą tu być ubrania.
Jaki wpływ na środowisko naturalne ma upcykling?
Wiedząc już czym jest upcykling, warto zastanowić się nad jego funkcją. Upcykling ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne ponieważ zmniejsza ilość śmieci trafiających na wysypiska i ogranicza potrzebę produkcji nowych produktów, co z kolei redukuje zużycie surowców naturalnych. Proces ten również oszczędza energię, ponieważ nie wymaga rozbijania przedmiotów na surowce wtórne, jak w przypadku recyklingu. Dodatkowo, upcykling promuje świadomość ekologiczną i kreatywność, zachęcając do bardziej zrównoważonego stylu życia.
Przykłady upcyklingu w firmach
Przykładem upcyklingu w firmach jest szycie toreb z materiałów wykorzystywanych do szycia plandek samochodowych i bannerów reklamowych lub produkcja sandałów ze zużytych opon samochodowych. Firmy często posługują się także odzieżą używaną nadając jej nowe życie i produkując legowiska, zabawki i akcesoria dla zwierząt domowych.
Wykorzystanie odpadów poużytkowych jako surowców
Firmy modowe coraz częściej skłaniają się do produkcji nowych ubrań i akcesoriów modowych z materiałów pochodzących z recyklingu – np. z plastikowych butelek czy zużytych opon.
Na rynku pojawia się coraz więcej firm, które służą pomocą w przetwarzaniu śmieci i odpadów i dają drugie życie różnym niepotrzebnym przedmiotom. Takim przykładem może być start-up ReBorn Bags, który produkuje torby i plecaki z odpadów tekstylnych, skrawków materiałów, starych ubrań.
Przedłużanie żywotności produktów
Zarówno upcykling jak i recykling jest formą przedłużania żywotności produktów. W dzisiejszych czasach jest to szczególnie ważne, gdyż zmiany klimatyczne i degradacja środowiska stają się coraz bardziej widoczne i niebezpieczne. Dlatego wiele firm podejmuje działania, które mogą być inspiracją i pokazywać zastosowania różnych z pozoru niepotrzebnych rzeczy. Firma Dell oferuje program naprawy i odnowienia laptopów, dzięki czemu klienci mogą dłużej korzystać ze swoich urządzeń. Producent mebli IKEA prowadzi program „Drugie Życie”, w którym klienci mogą sprzedać lub oddać używane meble ze swojego mieszkania.
Wytwarzanie opakowań z materiałów poddanych recyklingowi
Wytwarzanie opakowań z materiałów poddanych recyklingowi jest coraz częstszym i bardzo pożądanym zjawiskiem w przypadku produkcji nowych materiałów opakowaniowych. Firma kosmetyczna Garnier wykorzystuje w swoich opakowaniach plastik pochodzący z recyklingu. Firma Ecover stosuje kartonowe opakowania wykonane z recyklingowanego papieru i biodegradowalnego atramentu.
Zminimalizowanie ilości opakowań
Sklep internetowy z kosmetykami Lush oferuje swoim klientom możliwość zakupu produktów bez opakowań.
Firma Ben & Jerry’s testuje nowe rozwiązania do pakowania lodów, które wykorzystują o 30 proc. mniej plastiku.
Wtórne wykorzystanie palet transportowych
Firma Pallet Alliance oferuje usługę wynajmu i naprawy palet transportowych, co pozwala na ich wielokrotne użycie.
Start-up TiCycle wykorzystuje technologię blockchain do śledzenia i zarządzania paletami transportowymi, co ułatwia ich ponowne wykorzystanie.
Wykorzystanie odpadów żywnościowych do produkcji biopaliwa
Firma Biogasol produkuje biogaz z odpadów żywnościowych, który jest wykorzystywany jako paliwo do autobusów miejskich.
Przekształcanie starych ubrań w materiały izolacyjne
Firma Eco-Loft wykorzystuje stare ubrania do produkcji izolacji termicznej dla budynków.
Korzyści z upcyklingu
Upcykling i recykling pomagają zmniejszyć ilość odpadów trafiających na wysypiska, oszczędza surowce naturalne, promują kreatywność, redukują emisję CO2 i wspierają zrównoważony rozwój.
Zmniejszenie ilości odpadów
Upcykling pomaga zmniejszyć ilość śmieci trafiających na wysypiska.
Oszczędność zasobów
Upcykling pozwala na oszczędzanie surowców naturalnych. Zwraca uwagę na temat dbania o wodę, energię i drewno.
Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych
Produkowanie przedmiotów z materiałów poddanych recyklingowi generuje mniej emisji gazów cieplarnianych niż produkcja z nowych surowców.
Stworzenie nowych miejsc pracy
Branża upcyklingu stwarza nowe miejsca pracy w sektorze gospodarki o obiegu zamkniętym.
red.
Comments 3