CIECH, a od czerwca Qemetica, zobowiązał się do redukcji emisji CO2 z zakresu 1 i 2 o 63 proc. do 2033 r. względem roku bazowego 2019, i przeszedł pozytywnie walidację w Science Based Targets (SBTi), inicjatywie wspierającej firmy w wyznaczaniu celów klimatycznych w oparciu o ugruntowaną wiedzę naukową. Grupa potwierdziła swój cel w SBTi jako jedna z pierwszych dużych firm przemysłowych w Polsce.
– Filarem naszej strategii na kolejne lata jest transformacja energetyczna i biznesowa, która koncentruje się na redukcji emisji CO2. Zgodnie z celem Strategii ESG, w 2023 roku rozpoczęliśmy proces weryfikacji naszych emisji oraz określenia celu obniżenia emisji gazów cieplarnianych zgodnie z założeniami Porozumienia Paryskiego. Przyjęliśmy nowy cel, który został zatwierdzony przez inicjatywę Science Based Targets (SBTi), co dodatkowo potwierdza naszą determinację w dążeniu do realizacji naszych zamierzeń w zakresie dekarbonizacji – mówi Kamil Majczak, Prezes Zarządu CIECH S.A.
Nowy cel CIECH został uznany przez SBTi za zgodny z Porozumieniem Paryskim, które zakłada działania na rzecz ograniczenia globalnego ocieplenia docelowo do 1,5 °C względem epoki przedprzemysłowej w celu ograniczenia ryzyka i szkód wywołanych przez zmianę klimatu. Zatwierdzenie celu Grupy przez Science Based Targets initiative stanowi kolejny krok na ścieżce do osiągnięcia przez CIECH, wkrótce Qemetikę, własnego ambitnego celu neutralności klimatycznej. Jednocześnie świadczy o odpowiedzialnym podejściu CIECH do wyznaczania celów na ścieżce dekarbonizacji i konsekwencji w realizacji transformacji energetycznej, będącej filarem nowej strategii Grupy.
SBTi to działająca na rzecz klimatu organizacja, która opracowuje standardy, narzędzia i wytyczne, pozwalające firmom i instytucjom finansowym ustalać cele redukcji emisji gazów cieplarnianych, zgodnie z wymogami niezbędnymi do utrzymania globalnego ocieplenia poniżej alarmującego poziomu i osiągnięcia zerowej emisji netto najpóźniej do 2050 roku.
Nowy ambitny cel Grupy Ciech
Zatwierdzony przez Science Based Targets initiative, nowy, ambitny cel Grupy CIECH zakłada zredukowanie emisji gazów cieplarnianych z zakresu 1 i 2 o 63 proc. do 2033 roku względem bazowego 2019 roku. CIECH określił także nowe, strategiczne cele na kolejne 6 lat, które obok wzrostu wyników finansowych obejmują realizację ambitnych planów związanych z ESG, w tym zmniejszeniem emisji CO2 o 33 proc. do 2026 i o 45 proc. do 2029 roku (w por. do roku 2019) oraz podtrzymał zamiar całkowitego wyeliminowania węgla z produkcji energii elektrycznej i cieplnej do 2033 roku.
Poza nowym celem w zakresie redukcji emisji, CIECH w procesie walidacji ujednolicił także metodykę kalkulacji emisji gazów cieplarnianych zgodnie z wytycznymi SBTi, uwzględniając wszystkie aktywa Grupy w tym spółkę CIECH Soda Romania. Ponadto, Grupa zaktualizowała metodykę obliczeń emisji z zakresu 2 przechodząc na dokładniejszą metodę market-based, która bazuje na wskaźnikach emisyjności od dostawców energii oraz obliczyła emisje pośrednie z zakresu 3.
Neutralność klimatyczna w 2040 r.
CIECH nieustannie realizuje własne wewnętrzne inicjatywy zmierzające ku dekarbonizacji i dąży do ambitnego celu osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2040 roku. Do inicjatywy Science Based Targets zgłosił się w 2021 roku jako pierwsza z grona dużych firm przemysłowych w Polsce. Będąc nowoczesną grupą chemiczną, CIECH chce być liderem innowacji w sektorze chemicznym, a jednocześnie dbać o odpowiedzialność wobec naszej planety. To dla Grupy nie tylko zobowiązanie, ale także wyraz przyświecających jej wartości, działań zgodnych z globalnymi standardami oraz realizacji ambitnych celów ESG, które stanowią integralną część strategii biznesowej Grupy.
Grupa CIECH to międzynarodowa grupa chemiczna z silną pozycją na rynkach globalnych. Jest drugim producentem sody kalcynowanej i oczyszczonej w Unii Europejskiej, największym producentem soli warzonej w Polsce, największym dostawcą krzemianów sodu w Europie, największym polskim producentem środków ochrony roślin oraz wiodącym w Polsce producentem pianek poliuretanowych. Posiada fabryki w Polsce, Niemczech i Rumunii oraz zatrudnia ponad 3 tysiące osób w całej UE. Właścicielem 100 proc. akcji CIECH jest KI Chemistry.
CIECH łączy nowoczesne podejście do biznesu z dbałością o zrównoważony rozwój. Od 2020 roku jest członkiem United Nations Global Compact – największej na świecie inicjatywy skupiającej przedsiębiorstwa odpowiedzialne społecznie, środowiskowo i ekonomicznie.