Rusza Wisła Stories – cykl spotkań edukacyjnych nad rzeką połączony z akcjami sprzątania okolic Wisły. Projekt jest efektem współpracy Fundacji Czysta Rzeka z OTCF S.A, właścicielem marki 4F.
Wisła Stories jest skierowana do uczniów szkół podstawowych i społeczności lokalnych pięciu wybranych miejscowości. W ramach projektu Fundacja Czysta Rzeka organizuje spotkania nad Wisłą, podczas których uczestnicy będą zaprzyjaźniać się z rzeką i jej otoczeniem, poznają historię najdłuższej rzeki w Polsce oraz wpływ, jaki człowiek wywiera na jej środowisko. Obowiązkowymi elementami inicjatywy będą więc warsztaty o tematyce ekologicznej, ale także akcje sprzątania, w których wezmą udział lokalne społeczności, uczniowie szkół podstawowych oraz Changemakerzy i Changemakerki (przedstawiciele firmy OTCF S.A.) oraz reprezentanci Sztabu Głównego Operacji Czysta Rzeka.
Do cyklu Wisła Stories został zaproszony także reporter Szymon Opryszek, który z tej okazji przygotował reportaż nt. królowej polskich rzek, m.in. jej historii, wpływu na społeczeństwo, bioróżnorodność czy zanieczyszczenia. Projekt, którego celem jest kształtowanie w młodych ludziach wrażliwości ekologicznej, uważności na przyrodę oraz postaw przyjaznych środowisku naturalnemu, ruszył 11 maja z okazji Dnia bez Śmiecenia.
Operacja Czysta Rzeka zrzesza grono 60 tys. wolontariuszy
– Przez 6 edycji Operacji Czysta Rzeka zebraliśmy ponad 1200 ton śmieci, zrzeszyliśmy grono 60 tys. wolontariuszy, posadziliśmy ponad 11200 drzew. Ten potencjał wykorzystujemy w Fundacji Czysta Rzeka, realizując kolejne projekty. Każdego dnia pracujemy na rzecz budowania świadomości obywatelskiej. Działamy tu i teraz, ale myślimy także o przyszłych pokoleniach, dlatego chcemy przekazywać dobre nawyki, rzetelną wiedzę i odpowiedzialność za środowisko. Najlepiej zrobić to w praktyce, więc dzieci, młodzież i lokalne społeczności w ramach projektu “Wisła Stories” zabieramy nad najdłuższą z polskich rzek i tam uwrażliwiamy na przyrodę wokół. W ten sposób wspólnie zadbamy o środowisko naturalne – mówi Izabela Sałamacha z Fundacji Czysta Rzeka.
Ważną częścią Wisła Stories będą spotkania autorskie z niezależnym reporterem, Szymonem Opryszkiem i jego reportaż. Autor został zaproszony do projektu przez OTCF S.A, właściciela marki 4F i to nie pierwsza współpraca między nimi.
– Problemy zanieczyszczenia wody, a także zmniejszającej się dostępności do jej zasobów są mi szczególnie bliskie. Dowodem na to jest chociażby reportaż „Woda. Historia pewnego porwania”, wydany pod patronatem 4F Change. Książka opowiada o tym, jak kryzys wodny może wpływać na rozwój konfliktów zbrojnych i migracji. Dzięki udziałowi w projekcie Wisła Stories mogłem się przyjrzeć temu, co dzieje się z królową polskich rzek i przybliżyć ważne aspekty związane z historią Wisły, jej bioróżnorodnością, zanieczyszczeniem czy wpływem na społeczeństwo. Wszystkiego dowiedziałem się podczas rozmów z moimi bohaterami: strażnikiem rzek Pawłem Chodkiewiczem, inżynierką Kiranmai Uppuluri, szkutnikiem Mateuszem Tabaką i pasjonatem Wisły Zygmuntem „Setką” – mówi Szymon Opryszek.
Współpraca Szymona z firmą OTCF S.A. rozpoczęła się od zorganizowania edukacyjnego webinaru na temat wody, kryzysu, wpływu branży odzieżowej na zasoby wodne. To był tylko mały krok do szerszej współpracy – 4F Change wsparło podróż Szymona do Iraku w celu zbierania materiałów do książki (finansowo i produktowo) i nawiązując współpracę z Wydawnictwem Poznańskim objęło patronatem książkę. Dziś Szymon zasila szeregi Changemakerów i wpiera na stałe realizację strategii 4F Change.
Marka 4F od 3 lat wspiera Operację Czysta Rzeka
Również partnerstwo Fundacji Czysta Rzeka i OTCF S.A. należy rozpatrywać w charakterze rozwoju współpracy. Marka 4F od 3 lat wspiera Operację Czysta Rzeka przy organizacji największej akcji społecznego sprzątania w Polsce.
– Ważnym obszarem działania w OTCF S.A na rzecz społeczeństwa jest współpraca z organizacjami, które nie tylko działają w zakresie ochrony środowiska, ale inwestują w rozwój młodych pokoleń – budują świadomość oraz edukują w kwestii zmian klimatycznych. Podejmujemy szereg lokalnych działań, inicjatyw oraz współpracujemy na tym poziomie z różnymi organizacjami po to, aby budować społeczności wokół ważnych społecznie tematów. Właśnie taką organizacją jest Fundacja Czysta Rzeka – wpływa na zachowania i postawy obywateli wyrażające dbałość o środowisko lokalne, w którym na co dzień żyją, z którego korzystają, i z którego w przyszłości będą korzystać następne pokolenia – mówi Wojciech Wroński, Członek Zarządu OTCF S.A. i Fundacji 4F Pomaga.
Projekt Wisła Stories wystartował 11 maja w Dzień bez Śmiecenia. Wówczas odbyło się pierwsze spotkanie nad Wisłą w Krakowie. Kolejne zaplanowano: 13 maja w Niepołomicach, 15 maja w Basoni/Józefowie, 27 maja w Warszawie. Ostatnie spotkanie z tego cyklu odbędzie się 28 maja w Płocku.
W dzień spotkań będą publikowane także kolejne odsłony reportażu Szymona Opryszka. Reporter przeprowadził 5 rozmów z działaczami i miłośnikami Wisły, na podstawie których powstał reportaż dotyczący życia najdłuższej rzeki w Polsce, stanu jej wody, historii i przyszłości. Premiera 11 maja na stronie internetowej.
Partnerem programu Wisła Stories jest podcast „Radio Ocean”.
Fundacja Czysta Rzeka
Organizacja pozarządowa bazująca na 5-letnim doświadczeniu przeprowadzania akcji społecznego sprzątania rzek i terenów zielonych pod nazwą „Operacja Czysta Rzeka”, wychodząca szerzej z projektami edukacyjnymi i społecznymi. Do celów organizacji należą m.in. wsparcie odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju społeczności lokalnych; działalność na rzecz realizacji idei Zrównoważonego Rozwoju, wspierająca ochronę środowiska i racjonalną gospodarkę zasobami naturalnymi, wzrost gospodarczy oraz rozwój społeczny; działalność wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych; działalność edukacyjna i oświatowa dotycząca ekologicznych rozwiązań innowacyjnych na rzecz ochrony środowiska; działalność na rzecz ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego; działalność na rzecz promocji i organizacji wolontariatu; działalność na rzecz zmniejszenia ilości odpadów trafiających do wód śródlądowych i morskich.
Operacja Czysta Rzeka
To pierwsza w historii akcja społecznego sprzątania rzek i innych terenów zielonych. Ma na celu zaangażowanie lokalnych społeczności, samorządów, organizacji pozarządowych, a także turystów do posprzątania rzek i terenów wokół, a w ciągu roku do utrzymania tam czystości. To także akcja edukacyjna i społeczna zakładająca w długiej perspektywie wpływanie na zachowania i postawy obywateli wyrażające dbałość o środowisko lokalne, w którym na co dzień żyją, z którego korzystają, i z którego w przyszłości będą korzystać następne pokolenia. Początkowo miała dotyczyć jedynie rzeki Bug, ale szybko okazało się, że są chętni do propagowania idei w całej Polsce. Dzięki temu ponad 62 tysiące wolontariuszy zebrało ponad 1200 ton śmieci w całej Polsce.
4F
Polska marka odzieży i akcesoriów sportowych, należąca do spółki OTCF. Oferuje produkty zarówno do treningu jak i codziennego noszenia. Od 2008 roku współpracuje z Polskim Komitetem Olimpijskim, przygotowując stroje startowe i reprezentacyjne na igrzyska letnie oraz zimowe. Jest partnerem głównym projektu Wisła Stories, który realizuje w ramach strategii zrównoważonego rozwoju 4F Change. Od 3 lat marka 4F jest Partnerem Sztabu Głównego Operacji Czysta Rzeka.
Szymon Opryszek
Niezależny reporter z Krakowa, absolwent Polskiej Szkoły Reportażu i pierwszej edycji Szkoły Ekopoetyki, podejmuje tematy praw człowieka, kryzysu klimatycznego i migracji. Zdobywca prestiżowej nagrody Pióro Nadziei Amnesty International 2021 za cykl reportaży „Moja zbrodnia to mój paszport” o drodze śladami migrantów z Bliskiego Wschodu, przez Białoruś aż do Polski. Za ten sam cykl został nagrodzony przez jury konkursu festiwalu literackiego im. Jana Śpiewaka i Anny Kamieńskiej w Świdwinie oraz nominowany do m.in. nagród Grand Press, nagrody im. Bolesława Prusa oraz konkursu reporterskiego Festiwalu Wrażliwego. Jako reporter pracował w Afryce, na Kaukazie i Ameryce Łacińskiej. Finalista Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego Fundacji „Herodot” (2017) i nominowany do stypendium dziennikarskiego przyznawanego przez jury Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej (2015). Wspólnie z Marią Hawranek wydał książki „Tańczymy już tylko w Zaduszki” (Wydawnictwo Znak, 2016, wyróżnienie w kategorii „książka reportażowa” w konkursie na najlepsze publikacje turystyczne) oraz „Wyhoduj sobie wolność” (Wydawnictwo Czarne, 2018). Autor reportażu „Woda. Historia pewnego porwania” (Wydawnictwo Poznańskie, 2023), wydanego pod patronatem 4F Change.