– Wyrzucając jedzenie wyrzucamy nie tylko pieniądze, ale surowce. To łańcuch naczyń powiązanych, na który mamy wpływ – mówi Beata Pałczyńska, Managerka Too Good To Go.
By pokazać skalę marnowania zasobów (nie tylko jedzenia) ustanowiono Dzień Przeciążenia Ziemi, znany również jako Earth Overshoot Day, który przypada w tym roku 1 sierpnia. To symboliczna data, do której ludzie zużyli wszystkie surowce naturalne, jakie nasza planeta jest w stanie odnowić w ciągu roku. Mowa o glebie, wodzie, lasach i innych surowcach, które nie są nieskończone. Od tego dnia żyjemy na kredyt zaciągnięty od środowiska.
Oznacza to, że od sierpnia do końca roku, czyli przez 5 miesięcy, zużywamy więcej zasobów niż Ziemia jest w stanie odnowić. Im później wypada, tym lepiej dla nas. Jak ją zatem przesunąć? Możemy np. marnować mniej jedzenia. Gdybyśmy ograniczyli marnowanie żywności o połowę na całym świecie, przesunęlibyśmy Dzień Przekroczenia o 13 dni – wynika z badań Earth Overshoot Day.
Połowa potencjału ekologicznego Ziemi jest wykorzystywana do wyżywienia nas – wynika z badań Earth Overshoot Day. Jednocześnie 40 proc. wyprodukowanej żywności na świecie marnuje się, co odpowiada za 10 proc. emisji CO2. To tyle ile każdego roku emituje transport drogowy na świecie (FAO, 2021).
Too Good To Go: Najprostszym sposobem na wywarcie pozytywnego wpływu na planetę, jest niemarnowanie jedzenia
– Ponad 1/3 wyprodukowanej żywności (40 proc.) na świecie marnuje się. Zmarnowane jedzenia odpowiada za 10 proc. emisji CO2. Tymczasem, jak wynika z badań organizacji Global Footprint Network, gdybyśmy ograniczyli marnowanie żywności o połowę na całym świecie, przesunęlibyśmy Dzień Przekroczenia o 13 dni. Jednym z najprostszych sposobów na wywarcie pozytywnego wpływu na planetę, jest niemarnowanie jedzenia, w co zaangażować może się każdy – mówi Beata Pałczyńska, Managerka w Too Good To Go.
Na produkcję żywności składają się ogromne ilości zasobów w tym ziemi, energii czy wody.
– Rolnictwo pochłania 70 proc. całkowitego zużycia wody. Jeśli produkujemy coś, co finalnie wyrzucamy nasuwa się pytanie: po co? Wyrzucając jedzenie wyrzucamy nie tylko pieniądze, ale surowce. To łańcuch naczyń powiązanych, na który mamy wpływ – dodaje Managerka Too Good To Go.
Aplikacja Too Good To Go powstała, aby inspirować do niemarnowania żywności.
– W Polsce, w ciągu pięcioletniej działalności, użytkownicy uratowali przed zmarnowaniem już 11 mln posiłków, czyli ponad 11 000 ton jedzenia, które w innym wypadku trafiłyby do kosza. To ekwiwalent: 30 000 ton unikniętych emisji Co2e (tyle wynosi roczna emisja 3 622 Polaków), 9 miliardów litrów wody (3608 basenów olimpijskich), a także 31 milionów m2 gruntów, które nie zostały zużyte na marne (6 proc. powierzchni Warszawy). Każda uratowana Paczka Niespodzianka realnie zmniejsza skalę marnowanego jedzenia – podsumowuje Beata Pałczyńska.
O Too Good To Go
Too Good To Go to firma wpływu społecznego, która od 2016 inspiruje społeczeństwo do niemarnowania żywności. Udostępnia darmową aplikację, dzięki której każdy może ratować nadwyżkowe, ale wciąż dobre jedzenie do spożycia z miejsc takich jak kawiarnie, piekarnie, sklepy i inne. Do 2024 roku 95 milionów użytkowników aplikacji w 18 krajach uratowało ponad 330 milionów posiłków przed zmarnowaniem.
Misją Too Good To Go jest tworzenie organizacji pozostawiającej trwały, pozytywny ślad społeczny i środowiskowy w trosce o przyszłe pokolenia.