Santander Bank Polska opublikował Raport ESG za 2023 rok. Prezentuje w nim informacje na temat swojego wpływu na środowisko, społeczeństwo, a także porusza zagadnienia ładu korporacyjnego. Po raz pierwszy publikacja odnosi się do europejskich standardów sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju (ESRS).
W raporcie bank przedstawia swoją nową strategię na lata 2024-2026. Jednym z jej filarów jest kierunek „Total odpowiedzialność”. Integruje on w sposób trwały obszar ESG ze strategią biznesową organizacji.
Raport zgodny z CSRD i ESRS
Najważniejsze tematy zawarte w publikacji bank opracował z wykorzystaniem matrycy podwójnej istotności. To podejście odpowiada na wymogi nowej Dyrektywy o sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD). Po raz pierwszy matryca tematów istotnych powstała w odniesieniu do standardów ESRS. Raport obejmuje Grupę Kapitałową Santander Bank Polska. Oprócz banku, w publikacji są ujęte także jego spółki zależne.
– To już jedenasta edycja naszego raportu ESG. Publikacja ponownie pokazuje zaangażowanie Grupy Kapitałowej Santander Bank Polska w zrównoważony rozwój oraz transparentność naszych działań. To także kolejny krok w kierunku bardziej kompleksowej i przejrzystej sprawozdawczości. Wierzę, że nasza praca, którą w tej publikacji opisujemy, przyczynia się do budowania bardziej odpowiedzialnego sektora finansowego i lepszego świata dla przyszłych pokoleń – mówi Michał Gajewski, prezes zarządu Santander Bank Polska.
Raport przedstawia działania Grupy Kapitałowej Santander Bank Polska w kontekście najnowszych międzynarodowych wytycznych i standardów. Są to m. in. GRI Standards, wytyczne do raportowania ESG dla spółek notowanych na GPW i zasady UNEP FI. Jest też zgodny z wytycznymi Komisji Europejskiej, które dotyczą ujawniania informacji niefinansowych związanych z klimatem oraz Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Ponadto publikacja już po raz trzeci zawiera analizę klimatyczną opracowaną według rekomendacji inicjatywy TCFD.
Najważniejsze elementy strategii ESG
Kluczowe dla Grupy wskaźniki zostały poddane niezależnej atestacji przez audytora – firmę PricewaterhouseCoopers Polska. Potwierdza to wiarygodność i rzetelność danych ujawnianych w publikacji.
W Grupie Santander Bank Polska realizowana jest strategia klimatyczna Grupy Banco Santander Net Zero. Zakłada ona dostosowanie portfela do celów Porozumienia paryskiego oraz polityki Unii Europejskiej, która podkreśla dużą rolę sektora finansowego w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym. Do 2050 roku Grupa chce osiągnąć zerowy poziom emisji netto, a cel ten odnosi się do całego łańcucha wartości Grupy Santander Bank Polska.
Strategia Grupy jest oparta na 4 filarach:
- dostosowanie portfela do celów Porozumienia Paryskiego
- wspieranie klientów w ich ekologicznej transformacji
- ograniczenie wspływu Santander Bank na środowisko
- uwzględnienie klimatu w zarządzaniu ryzykiem
Raport ESG 2023 Grupy Santander Bank Polska jest dostępny w wersji online TUTAJ oraz w formacie PDF, zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Strona z raportem została dostosowana do potrzeb osób niewidomych i niedowidzących. Jest zgodna z międzynarodowym standardem dostępności dla osób o indywidualnych potrzebach (WCAG 2.1 na poziomie AA) i ma certyfikat Fundacji Widzialni.