Grupa cyber_Folks – polska firma hostingowa – kilka dni temu opublikowała swój pierwszy raport ESG. Spółka nie jest jeszcze zobowiązana przepisami prawa do obowiązkowego raportowania, ale jak podkreśla w komentarzu dla ESG Trends Robert Stasik, Wiceprezes Zarządu Grupy cyber_Folks – „W obecnych czasach nikt, kto poważnie myśli o obecności na rynku kapitałowym, nie może w swoich działaniach i komunikacji pomijać aspektów ESG”.
Jakie są priorytety i kluczowe kierunki zrównoważonego rozwoju Grupy cyber_Folks?
Robert Stasik, Wiceprezes Zarządu Grupy cyber_Folks: Od samego początku działalności byliśmy firmą, która oprócz celów finansowych bardzo poważnie podchodziła do odpowiedzialnego prowadzenia biznesu. Raport ESG ukazał się wraz z publikacją rocznych wyników finansowych, ale prace nad raportem trwały wiele miesięcy przed jego publikacją i były okazją to refleksji i identyfikacji kluczowych obszarów ESG, na które jako cyber_Folks mamy realny wpływ i które są istotne w naszej działalności.
Kluczowym obszarem, który zawiera się zarówno w obszarze Corporate Governance (Literka G), jak i obszarze Społecznym (Literka S) jest z całą pewnością cyberbezpieczeństwo.
Jesteśmy spółką technologiczną, opartą o software, a nasze usługi świadczymy dla ponad 350 tys. klientów na całym świecie. Codziennie nasze platformy odpierają ogromną liczbę spamu, ataków DDoS, czy działań phisingowych. Dziesiątki naszych pracowników codziennie czuwają nad bezpieczeństwem naszych systemów, usług klientów i ich danych. Jest to coś, z czego w mojej ocenie większość klientów nawet nie zdaje sobie w pełni sprawy. Oprócz mnóstwa nakładów na bezpieczeństwo zarówno w postaci czasu naszych pracowników, jak i wydatków na rozwój software’u zabezpieczającego, prowadzimy też działania uświadamiające i edukujące naszych klientów jak zabezpieczać się przed zagrożeniami jakie niosą w szczególności ataki phishingowe. Takie działania edukacyjne są konieczne, gdyż przestępcy (trzeba nazywać rzeczy po imieniu) cały czas doskonalą swoje metody i narzędzia i zawsze dostawcy usług cyfrowych będą krok za nimi i dla skutecznej walki z nimi konieczna jest współpraca usługodawców, konsumentów i organów państwowych.
S jak Social w cyber_Folks
Kolejnym obszarem, który jest dla nas bardzo ważny jest wsparcie rozwoju kobiet w branży IT. Jak wiele innych branż, które opierają się głównie na absolwentach uczelni technicznych, również na branży IT od początku ciąży problemów nieproporcjonalnie niskiego udziału kobiet w strukturze pracowników. Jako cyber_Folks podejmujemy aktywnie działania na rzecz wyrównania tych proporcji. Już teraz udział kobiet w liczbie pracowników ogółem w cyber_Folks wynosi ok 44 proc. Nie mam twardych danych, ale analizując inne spółki IT obecne na GPW, ten udział na rynku w mojej ocenie oscyluje wokół 33 proc.
Zatem pozytywnie wyróżniamy się na tle branży. Z jednej strony wspieramy zewnętrzne inicjatywy takie jak program mentoringowy dla kobiet w IT – TechLeader, z drugiej zaś strony w ramach nowo rekrutowanych pracowników, w szczególności wśród tych osób dopiero wchodzących na rynek pracy, staramy się zachować 50 proc. parytet kobiet i mężczyzn, dając im równe szanse rozwoju w ramach ścieżek kariery w naszej Grupie. Te działania mają głębokie uzasadnienie biznesowe, gdyż w branży IT bardzo ważne jest pozyskiwanie talentów i działania na rzecz aktywizacji kobiet w naszej branży mocno poszerzają nam krąg potencjalnych wartościowych pracowników.
W ramach obszaru środowiskowego (Literka E), jako spóła technologiczna, oparta o software z natury prowadzonej działalności mamy znikomy wpływ na środowisko naturalne, a jako podmiot, który cyfryzuje gospodarkę z samej definicji wpływ ten jest ze wszech miar pozytywny, tj. dzięki naszym narzędziom do komunikacji czy prowadzenia biznesu online, umożliwiamy prowadzenie biznesu w sposób minimalizujący zużycie zasobów naturalnych, takich jak przykładowo papier czy paliwo.
cyber_Folks nie jest jeszcze zobowiązany przepisami prawa do obowiązkowego raportowania. Dlaczego zatem spółka zdecydowała się na przygotowanie raportu ESG?
Nie ukrywamy, iż bardzo poważnie traktujemy obszar relacji inwestorskich i w ogóle naszą obecność na GPW. Zostało to zresztą docenione przez jego uczestników w ostatnim rankingu Giełdowej Spólki Roku, w którym zajęliśmy drugie miejsce. Jesteśmy co raz bliżej znalezienia się w indeksie mWig40. Stajemy się powoli istotnym globalnym graczem, mamy już wielu inwestorów zagranicznych i widzimy z ich strony coraz większe zainteresowanie. Tym samym, staliśmy się już istotnym podmiotem na naszym rynku kapitałowym i mamy cały czas duże ambicje aby się na tym rynku rozwijać.
W obecnych czasach nikt kto poważnie myśli o obecności na rynku kapitałowym nie może w swoich działaniach i komunikacji pomijać aspektów ESG. Chcąc zatem wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszych inwestorów zdecydowaliśmy się nie czekać do przyszłego roku i już w tym roku sporządziliśmy raport ESG.
Komentarza udzielił Robert Stasik, Wiceprezes Zarządu Grupy cyber_Folks.