– Biorąc pod uwagę wyraźny wpływ wyników ESG na wyceny, spodziewamy się, że fundusze private equity odegrają znaczącą rolę w pomaganiu firmom w regionie w ciągłym rozwoju w tym obszarze – mówi Julia Patorska, partnerka, liderka zespołu ds. zrównoważonego rozwoju w Polsce i Europie Środkowej, Deloitte.
Poprawiająca się sytuacja gospodarcza oraz stabilizacja warunków rynkowych przyczyniają się do rosnącego optymizmu wśród inwestorów z sektora private equity w Europie Środkowej. Jak wynika z najnowszej edycji raportu Central Europe Private Equity Confidence Survey, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte, aż 84 proc. respondentów zakłada, że rok 2024 będzie korzystny dla działalności inwestycyjnej.
ESG i AI receptą na wydajność portfela?
Wyniki najnowszego badania Deloitte pokazują, że większość inwestorów Private Equity w Europie Środkowej coraz poważniej traktuje kwestie środowiskowe i zrównoważony rozwój. Ponad dwie piąte z nich (41 proc.) deklaruje, że zaczęło opracowywać przyszłe zobowiązania i cele w zakresie neutralności klimatycznej, a jedna piąta wdrożyła już formalne zobowiązania i cele w zakresie dekarbonizacji.
Ponadto, coraz więcej uczestników rynku integruje czynniki ESG w swoich strategiach. Wśród ankietowanych, 53 proc. firm potwierdza, że wdrożyło politykę inwestycyjną uwzględniającą czynniki ESG, a 18 proc. podjęło konkretne działania związane z poprawą ESG wśród firm portfelowych.
– Firmy private equity na całym świecie coraz częściej włączają zrównoważony rozwój, aspekty środowiskowe, społeczne i z zakresu ładu korporacyjnego do swoich decyzji i planów biznesowych. Europa Środkowa nie stanowi w tej sytuacji wyjątku. Biorąc pod uwagę wyraźny wpływ wyników ESG na wyceny, spodziewamy się, że fundusze private equity odegrają znaczącą rolę w pomaganiu firmom w regionie w ciągłym rozwoju w tym obszarze – mówi Julia Patorska, partnerka, liderka zespołu ds. zrównoważonego rozwoju w Polsce i Europie Środkowej, Deloitte.
Rosnące znaczenie technologii, IT i aspektów związanych z cyberbezpieczeństwem
Co więcej, badanie wskazuje na rosnące znaczenie technologii, IT i aspektów związanych z cyberbezpieczeństwem w strategiach funduszy private equity w Europie Środkowej.
Inwestorzy starają się poprawić wydajność swoich portfeli, korzystając z danych i sztucznej inteligencji. Ponad jedna trzecia firm (35 proc.) zajmuje się zarządzaniem danymi, ale jeszcze nie wykorzystuje AI, podczas gdy podobny odsetek współpracuje z zewnętrznymi konsultantami w celu wdrożenia tych technologii. Jednocześnie przeszło jedna dziesiąta (12 proc.) inwestorów deklaruje, że posiada już wewnętrzne zespoły ekspertów wspierające ich portfolio w tym zakresie.