Fundacja Unsung Heroes opracowała właśnie pierwszą na świecie mapę startupów humanitarnych, która pomaga łączyć firmy z organizacjami pomocowymi.
Jak podkreśla Prezes Fundacji Unsung Heroes, Radosław Wierzbicki, choć czas transformacji na zrównoważony rozwój może zająć kilka lat, inicjatywy, takie jak akceleracja startupów humanitarnych, stanowią przykład działań, w których firma może zaangażować się nie tylko finansowo, ale też ekspercko, mentorsko i wizerunkowo, wpisując się w ramy ESG.
W obliczu narastających wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi oraz rosnącą świadomością społeczną, przedsiębiorcy znajdują się w epoce nowych wymogów, które nakładają unijne regulacje dotyczące społecznej i środowiskowej odpowiedzialności biznesu. Nowe standardy, rozpoczynające się od dużych przedsiębiorstw i obejmujące perspektywę czasu także małe i średnie spółki, zobowiązują do podejmowania działań wspierających cele społeczne i środowiskowe. Choć wiąże się to z dodatkowymi kosztami, otwiera jednocześnie drzwi do nowych możliwości i korzyści dla przedsiębiorców.
Nowe regulacje czyli Corporate Sustainability Reporting Directive (Dyrektywa CSRD)
Duże korporacje już teraz muszą stawić czoło pierwszym wyzwaniom związanym z dostosowaniem się do nowych regulacji Corporate Sustainability Reporting Directive (Dyrektywa CSRD). Jednak rządzące organy sugerują, że również małe i średnie przedsiębiorstwa będą musiały sprostać podobnym wymaganiom w przyszłości. To nowe podejście do prowadzenia biznesu wymaga inwestycji w zrównoważone praktyki, które mogą być początkowo kosztowne, ale stwarzają długofalowe korzyści. Działania ESG (Environmental, Social, Governance) podejmowane przez przedsiębiorstwa, zarówno duże, jak i małe, muszą być raportowane i dostępne publicznie.
Warto podkreślić, że te zmiany regulacyjne nie tylko nakładają obowiązki, lecz również otwierają przed przedsiębiorcami nowe perspektywy. Działania na rzecz zrównoważonego rozwoju mogą przyczynić się do wzrostu zaufania klientów, poprawy wizerunku firmy oraz przyciągania inwestorów zainteresowanych społeczną i środowiskową odpowiedzialnością biznesu.
Zrozumienie, że zwrot społeczno-środowiskowy nie ogranicza się jedynie do spełnienia wymogów regulacyjnych, staje się kluczowe. To także szansa na tworzenie innowacyjnych rozwiązań oraz prospołecznych projektów. Przedsiębiorcy, którzy widzą w tych wyzwaniach szansę na transformację, mogą odnieść sukces zarówno na płaszczyźnie społecznej, jak i ekonomicznej, tworząc nową perspektywę zysku w firmie.
Fundacja Unsung Heroes, we współpracy z Polską Akcją Humanitarną i Polską Misją Medyczną, przeprowadziła akcelerację startupów, których technologie mogą być przydatne podczas projektów humanitarnych. To wydarzenie jest doskonałym przykładem działań wpisujących się w ramy ESG, łączących wsparcie społeczne, edukację przedsiębiorców oraz działania prośrodowiskowe. Działania Unsung Heroes pokazują, jak firmy mogą funkcjonować zrównoważenie, budując strategie i przewagi konkurencyjne w kontekście trzech zysków: finansowego, społecznego i środowiskowego.
Według Prezesa Fundacji Unsung Heroes, Radosława Wierzbickiego, wdrożenie ESG staje się kluczowym elementem dzisiejszego biznesu. Choć czas transformacji na zrównoważony rozwój może zająć kilka lat, inicjatywy, takie jak akceleracja startupów humanitarnych, stanowią przykład działań, w których firma może zaangażować się nie tylko finansowo, ale też ekspercko, mentorsko i wizerunkowo, wpisując się w ramy ESG.
– Podkreślamy, że ESG nie jest batem na przedsiębiorców, lecz motorem do działań nad budową nowej strategii firmy opartej na zrównoważonym rozwoju. Jest to konieczne zarówno dla zachowania bioróżnorodności, jak i dla zapewnienia warunków życia na ziemi dla przyszłych pokoleń. Wdrażanie ESG to nie tylko spełnienie wymogów, lecz także szansa na tworzenie innowacyjnych rozwiązań i osiągnięcie zysków finansowych, społecznych i środowiskowych – mówi Radosław Wierzbicki.
Powstała pierwsza na świecie mapa startupów humanitarnych
Walka z głodem, dostęp do czystej wody, podstawowa opieka medyczna – to główne postulaty fundacji Unsung Heroes, która przy pomocy nowoczesnych technologii dąży do rozwiązania globalnych problemów społecznych. Fundacja opracowała właśnie pierwszą na świecie mapę startupów humanitarnych, która pomaga łączyć firmy z organizacjami pomocowymi.
Humanitarian-Tech Landscape 2023 zawiera ponad 100 startupów w obszarach: żywieniowym, edukacyjnym, zdrowotnym, wsparcia klimatu czy gender.
Fundacja w 2023 roku przeprowadziła projekt Unsung Heroes Acceleration Programme, który połączył 27 startupów z 19 krajów z organizacjami humanitarnymi, jak Polska Akcja Humanitarna, MAP Afrique czy Humanity First Response. Obecnie blisko kolejnych 30 podmiotów bierze udział w wydarzeniach w Libanie (Humanitarian-Tech Incubator Lebanon) oraz Beninie (AgriInnovate Benin).
– Współpraca pomiędzy startupami a organizacjami humanitarnymi to klucz do rozwiązania globalnych problemów społecznych. Kiedy innowacje łączą się z misją społeczną, powstają rozwiązania, które mają potencjał zmienić świat. Takie współdziałanie nie tylko poprawia efektywność projektów humanitarnych, ale także obniża koszty, przy jednoczesnym zachowaniu wysokich standardów pomocy – tłumaczy Radek Wierzbicki, założyciel Fundacji Unsung Heroes.
Wśród najciekawszych startupów na mapie Global Humanitarian-Tech Landscape 2023 powered by Unsung Heroes znalazły się m.in.:
S4S Technologies, wspierane przez Global Innovation Fund, stanowi przykład, jak technologia może poprawić efektywność projektów humanitarnych. Twórcy S4S postawili sobie za cel rozwiązanie trudności w przemyśle spożywczym i rolnictwie. Poprzez zastosowanie innowacyjnego podejścia technologicznego i modelu biznesowego, S4S buduje zrównoważony i sprawiedliwy łańcuch wartości w rolnictwie, przyczyniając się do walki ze skrajnym ubóstwem.
Baobab+, wspierane przez USAID DIV, koncentruje się na rozwiązaniu problemu braku dostępu do energii elektrycznej w Demokratycznej Republice Konga. Dzięki systemom solarnym w modelu pay-as-you-go, Baobab+ nie tylko zapewnia elektryczność, ale także zmniejsza zależność od szkodliwych źródeł energii, przyczyniając się tym samym do ochrony środowiska.
Project Baala jest innowacyjnym dostawcą rozwiązań zdrowia menstruacyjnego, skupiającym się na zakończeniu biedy menstruacyjnej i analfabetyzmu w tym obszarze. Dostarczając kobietom podpasek wielokrotnego użytku, projekt nie tylko zmniejsza wpływ na środowisko, ale również przyczynia się do transformacji zdrowia i życia dziewcząt i kobiet w Indiach.
Flex and Robust, startup z Polski, opracował technologię wzmocnienia konstrukcji budynków, zapobiegając ich zniszczeniu podczas trzęsień ziemi. Dzięki tej innowacji, można osiągnąć realne oszczędności kosztów i uratować miliony istnień.
SkyBlu wykorzystuje sztuczną inteligencję do monitorowania zagrożeń powodziowych w krajach trzeciego świata. Ta technologia umożliwia lokalnym społecznościom szybką reakcję na sytuacje kryzysowe, nawet tam, gdzie pomoc z zewnątrz jest ograniczona.