OVHcloud, globalny gracz na rynku chmury obliczeniowej, udostępnił kalkulator śladu węglowego dla branży IT. – Narzędzie to może pomóc klientom w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji dotyczących korzystania z chmury obliczeniowej – mówi Robert Paszkiewicz, VP na region Europy Środkowo-Wschodniej w OVHcloud.
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej społeczeństwa i przedsiębiorstw, na znaczeniu zyskują narzędzia wspierające zrównoważony rozwój. W odpowiedzi na rosnące potrzeby biznesu, OVHcloud udostępnia narzędzie, które uwzględniania lokalne uwarunkowania energetyczne regionu w którym znajdują się zasoby chmurowe.
Dostępny bezpłatnie dla klientów Infrastructure as a Service (IaaS) kalkulator dostarcza comiesięczne raporty dotyczące emisji CO2 wynikających z użytkowania chmury obliczeniowej. Wyróżnia go metodologia uwzględniająca wszystkie etapy cyklu życia infrastruktury – od produkcji komponentów, przez transport i eksploatację, po gospodarkę odpadami.
– Kluczową funkcją kalkulatora jest możliwość uwzględniania lokalnych uwarunkowań energetycznych. Miesięczna emisja danej firmy zależy m.in. od lokalizacji klienta i miksu energetycznego regionu, w którym znajdują się zasoby chmurowe. Przykładowo, serwer pracujący w kraju o niskim udziale paliw kopalnych w miksie energetycznym generuje znacznie niższy ślad węglowy niż ten sam serwer w regionie o mniej zrównoważonym miksie – komentuje Robert Paszkiewicz, VP na region Europy Środkowo-Wschodniej w OVHcloud.
Projekt kalkulatora to efekt prac zespołu ekspertów Sopra Steria, a metodologia została zweryfikowana przez niezależną firmę audytorską IJO, specjalizującą się w branży Green IT. Dzięki temu OVHcloud jako jedyny dostawca usług chmurowych oferuje użytkownikom dostęp do danych w zakresach 1, 2 i 3, które uwzględniają także emisje powstające w procesie produkcji sprzętu.
Udostępnienie kalkulatora śladu węglowego to ważny krok w kierunku zwiększenia świadomości ekologicznej w branży IT. Narzędzie to może pomóc klientom w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji dotyczących korzystania z chmury obliczeniowej, a także zmotywować ich do działań na rzecz zmniejszenia swojego wpływu na środowisko.
Narzędzie dostępne jest globalnie, bezpłatnie, bezpośrednio z panelu sterowania lub za pośrednictwem API, czyli interfejsu programowania aplikacji od 2023 roku.