Dążymy do najlepszej równowagi pomiędzy „E”, „S” i „G” – mówi Michał Mastalerz, prezes zarządu i partner zarządzający PwC Polska. Grupa opublikowała właśnie nowy Raport Zrównoważonego Rozwoju.
Do najważniejszych wydarzeń z mijającego roku finansowego na świecie i w Polsce PwC zalicza: m.in. wywiązanie się z zobowiązania do zrównoważonego rozwoju – 95 proc. energii elektrycznej PwC pochodzi ze źródeł odnawialnych (w skali globalnej działalności – 91 proc. w Polsce), a emisje w zakresie 1 i 2 zmniejszono o 73 proc. w porównaniu z rokiem fiskalnym 2019. W Polsce spadek emisji we wszystkich 3 zakresach wyniósł 57 proc. względem bazowego 2019 roku.
Redukcja emisji i certyfikowane biura
Niemal wszystkie biura PwC w Polsce znajdują się w budynkach z certyfikatami zrównoważonego budownictwa w systemach BREEAM i LEED, potwierdzającymi dostosowanie obiektów do najwyższych standardów, które mają mniejszy negatywny wpływ na środowisko naturalne w całym cyklu życia.
Kolejnym dużym wyzwaniem w zakresie zmniejszania emisji są podróże służbowe. Pwc dąży do redukcji emisji GHG wynikających z podróży służbowych w ramach zakresu 3 o 50 proc. do roku 2030 w porównaniu z rokiem FY19. Od 1 lipca 2024 roku PwC umożliwia leasing wyłącznie pojazdów elektrycznych i hybrydowych, a od 2025 roku korzystać będzie tylko z takich aut. W przypadku podróży krajowych preferowanym środkiem komunikacji jest pociąg. Krótkie spotkania typu “jeden na jeden” zastępowane są telekonferencjami.
– Rozwój, wpływ i odpowiedzialność – to są słowa, które najlepiej oddają to, co było w centrum uwagi naszej firmy w 2023/2024 roku. Byliśmy zdeterminowani, aby w każdym z tych obszarów przesunąć się krok lub kilka kroków do przodu, w kierunku obranych przez nas celów. Działania związane z ESG (ochroną środowiska, sprawami społecznymi i ładem korporacyjnym) wpisujemy nie tylko w dokumentacyjną strategię, ale też w codzienne procesy. Dążymy do najlepszej równowagi pomiędzy „E”, „S” i „G”, jak również pomiędzy tym co wymagane w regulacjach, a słuszne społecznie czy biznesowo – mówi Michał Mastalerz, prezes zarządu i partner zarządzający PwC Polska.
– Stawiamy na środowisko pracy, które sprzyja innowacyjności i otwartości na nowe pomysły, jednocześnie zapewniając przestrzeń do współpracy i wymiany doświadczeń w komfortowych warunkach. Tworzymy kulturę, w której pracownicy mogą swobodnie rozwijać swoje talenty, pogłębiać wiedzę oraz otrzymują wsparcie przy realizacji ambitnych wyzwań i poszerzaniu kompetencji. Dzięki wdrażaniu nowatorskich rozwiązań, systematycznemu podnoszeniu kwalifikacji i promowaniu kultury współdziałania oraz różnorodności, wspieramy rozwój firmy oraz naszych pracowników, umożliwiając im realizację potencjału i osiąganie coraz wyższych celów – twierdzi Katarzyna Podgórna, partnerka PwC Polska, odpowiedzialna w zarządzie za sprawy pracownicze.
Nowa strategia
W pierwszej połowie 2023 roku została przyjęta nowa strategia biznesowa PwC Polska na lata 2023-2026, która postawiła przed nami nowe aspiracje i cele do roku finansowego 2026 (FY26). Ze względu na sytuację rynkową i spowolnienie gospodarcze, podjęto decyzję, aby wydłużyć o rok perspektywę osiągnięcia ambitnych celów i transformację rynkową.
– Wiedza jest naszym najcenniejszym zasobem, a dzielenie się nią pomaga w tworzeniu wartości i budowaniu lepszego jutra. W FY24 nasi eksperci dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem podczas kilkunastu konferencji dotyczących wielu aspektów ESG. Opowiadali m.in. o czekających nas wyzwaniach z zakresu zielonej transformacji, technologii w zrównoważonym rozwoju i raportowaniu zgodnym z CSRD. Działania ESG w ogromnym stopniu wspierają innowacje – bardzo potrzebną w naszej części UE. Nasze najnowsze badanie pokazuje, że 75 proc. inwestorów potwierdza, że polityka zarządzania zrównoważonym rozwojem firm jest brana pod uwagę przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Zrównoważony rozwój po prostu się opłaca – dodaje Tomasz Barańczyk, partner PwC Polska, lider inicjatyw ESG.