W czwartek 28 listopada br. Toruń stał się stolicą polskiego OZE – na prestiżowej Gali Finałowej III edycji programu grantowego SOFIA, organizowanego przez Onde SA, wręczono nagrody trzem młodym naukowczyniom, a eksperci branży dyskutowali nt. bezpieczeństwa i potencjału rozwoju OZE.
Jak pokazuje raport przygotowany w 2023 r. na zlecenie EY pt. „Badanie segmentacyjne Gen Z: Czym różni się pokolenie Z?” , 54 proc. respondentów z tego pokolenia (czyli osoby między 16 a 26 rokiem życia) chce robić więcej dla ochrony środowiska, co czyni ich idealnymi kandydatami do aktywnego udziału w transformacji energetycznej i poszukiwaniu bardziej zrównoważonych źródeł energii.
Program grantowy SOFIA dla zielonej transformacji
Reprezentantkami tej grupy są trzy laureatki tegorocznej edycji programu grantowego SOFIA, a ich nagrodzone projekty mają szansę przyczynić się w przyszłości do zielonej transformacji i dynamiczniejszego rozwoju branży OZE w Polsce. Maja Grodzka, Gabriela Hodacka i Róża Łopusiewicz, liderka zespołu AGH Solar Plane, otrzymały podczas uroczystej gali w Toruniu czeki na kwotę 20 tys. złotych każdy na dalszy rozwój swoich projektów:
• upowszechnienie „Wykorzystania ogniw paliwowych w hybrydowych systemach OZE i w magazynowaniu energii”, to zadanie Mai Grodzkiej, studentki Politechniki Bydgoskiej,
• stworzenie nowej technologii recyklingu i regeneracji grafitu z zużytych baterii i akumulatorów – badaniami w tej dziedzinie zajmuje się Gabriela Hodacka, doktorantka na Politechnice Krakowskiej,
• skonstruowanie samolotu solarnego, wyposażonego w panele słoneczne, który będzie mógł być wykorzystywany np. do monitorowania wizyjnego czy wspierania akcji ratunkowych w trudnym terenie, jako ekologiczna alternatywa dla dronów – nad tym pracuje zespół AGH Solar Plane, którego liderką jest Róża Łopusiewicz, studentka Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
– Łączenie biznesu ze światem nauki ma długofalowe korzyści dla obu stron – to właśnie na styku tych dróg powstał program grantowy SOFIA. Cieszymy się, że możemy wspierać pomysły młodych naukowczyń i naukowców, które przełożone na praktyczne rozwiązania, będą służyły przyszłym pokoleniom. I choć nie wszystkie innowacyjne projekty można na tym etapie komercyjnie wykorzystać, to są one ważnym wkładem w usprawnienia dla branży OZE, a być może w przyszłości staną się też produktami – mówił podczas wręczenia grantów laureatkom Paweł Przybylski, Prezes Zarządu Onde SA.
Partnerami wydarzenia, zaangażowanymi także w rozwój i realizację programu SOFIA, byli: ZPUE S.A., Politechnika Bydgoska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie i Stowarzyszenie „Z Energią o Prawie”.
Nowe Trendy OZE
Gali finałowej towarzyszyła debata pt. „OZE | Nowe Trendy | 2024”, w której wzięli udział liderzy biznesu, eksperci z organizacji branżowych oraz naukowcy. Na temat kondycji i perspektyw rynku OZE w Polsce dyskutowali: mec. Michał Sznycer, MGS Law Kancelaria Radców, Bogusław Pieczykolan, Dyrektor Działu Rozwoju Projektów własnych OZE w Onde SA, dr inż. Adam Mroziński z Katedry Inżynierii Odnawialnych Źródeł Energii i Systemów Technicznych Politechniki Bydgoskiej, dr Dawid Piekarz, ekspert ds Transformacji Energetycznej, Orlen Synthos Green Energy i Mateusz Milczanowski, Founding Parnter, AXOMA.
– Polska potrzebuje strategii energetycznej, której na razie nie mamy. Decyzyjność jest rozproszona pomiędzy Ministerstwo Klimatu, Ministerstwo Przemysłu a Ministerstwo Aktywów Państwowych, które sprawuje pieczę nad aktywami węglowymi, ale kurs na transformację energetyczną jest już wytyczony. Pytanie tylko, czy będzie realizowany szybciej czy wolniej – mówił moderator debaty nt. aktualnej sytuacji branży OZE w Polsce, Wojciech Jakóbik, ekspert rynku energii.
Comments 1