Lidl to w większości kobiety – na ponad 27 tys. pracowników sieć zatrudnia 21 tys. kobiet. Jak podkreśla Marta Florczak, członkini zarządu ds. personalnych Lidl Polska, ważna jest kwestia równego traktowania i jawności wynagrodzeń, a firma, która stawia na sprawiedliwość w traktowaniu pracowników, zyskuje przewagę konkurencyjną i przyciąga młodych, utalentowanych kandydatów.
Temat równości wynagrodzeń i transparentności płac pozostaje wyzwaniem, mimo że jest coraz częściej poruszany w debacie publicznej i firmowych strategiach.
Równość wynagrodzeń
— Dyrektywa Europejska wymusi na nas równe wynagradzanie kobiet i mężczyzn na tych samych stanowiskach. Z badania przeprowadzonego po konkursie Lidl Fair Pay wynika, że kobiety na tych samych stanowiskach zarabiają 7,3 proc. mniej niż mężczyźni. Ważna jest kwestia jawności wynagrodzeń – w Lidlu otwarcie mówimy, ile może zarobić pracowniczka i pracownik. Każdy ma w umowie o pracę założone, jak będzie kształtowało się jego wynagrodzenie w najbliższych 3 latach — mówi Marta Florczak, członkini zarządu ds. personalnych Lidl Polska.
Na rynek pracy wchodzą pokolenia z wyraźnym oczekiwaniem równości i transparentności w politykach wynagrodzeń. Badania pokazują, że Millenialsi i Pokolenie Z, stanowią już ponad 50 proc. globalnej siły roboczej, a do 2030 roku ich udział ma wzrosnąć do około 75 proc.
![](https://esgtrends.pl/wp-content/uploads/2024/12/Marta-Florczak-lidl-polska-682x1024.jpg)
– Wbrew pozorom, „Kobiecą Stronę Lidla” tworzą nie tylko nasze pracowniczki. Realizowany od 2,5 roku projekt symbolizuje empatię, która jest jedną z kluczowych wartości firmy, i wskazuje na nasze zaangażowanie w budowanie środowiska pracy, w którym wszyscy mogą się czuć akceptowani i doceniani – mówi Marta Florczak, członkini zarządu ds. personalnych Lidl Polska.
— Pokolenia obecnie wkraczające na rynek pracy są bardziej świadome swoich praw i oczekiwań. Pracownicy i pracownice coraz częściej zwracają uwagę na warunki pracy, kulturę organizacyjną i wartości, jakie reprezentuje pracodawca. Równocześnie, zarządzanie zasobami ludzkimi wymaga większego zrozumienia i empatii ze strony menedżerów, którzy muszą dostosować się do zmieniających się oczekiwań i aspiracji pracowników. Firma, która stawia na równość i sprawiedliwość w traktowaniu pracowników, nie tylko zyskuje przewagę konkurencyjną, ale także przyciąga młodych, utalentowanych kandydatów. Dlatego tworzymy środowisko zawodowe, które będzie sprzyjało rozwojowi i spełnieniu zarówno dla pracowników, jak i ich rodzin. Dzięki temu możemy kształtować lepszą rzeczywistość nie tylko dla siebie, ale również dla przyszłych pokoleń, w tym naszych dzieci — dodaje Marta Florczak.
Kobieca Strona Lidla
Lidl posiada ponad 12 tys. sklepów w 31 krajach na świecie. W Polsce sieć obecna jest od 22 lat – liczby potwierdzają, że to doświadczony pracodawca, który oferuje stabilne zatrudnienie i możliwość awansu. Marka kładzie bardzo duży nacisk na promowanie różnorodności i równości wśród swoich pracowników.
— „Kobieca Strona Lidla” to inicjatywa, która ma na celu wspieranie różnorodności w miejscu pracy, co ma duże znaczenie w kontekście współczesnego rynku pracy. Lidl to w większości kobiety – na ponad 27 tys. pracowników pracuje u nas 21 tys. kobiet. W ramach projektu poruszamy tematy związane z rodzicielstwem, powrotami do pracy po urlopach macierzyńskich i tacierzyńskich, a także opieką nad dziećmi i osobami starszymi, które są niezwykle aktualne i istotne w kontekście społecznym. Rozmawiamy o stereotypach, które mogą wpływać na naszą pracę, są często głęboko zakorzenione w społeczeństwie i ich przełamywanie wymaga świadomego działania i dialogu. W mniejszych miastach i miasteczkach, gdzie ta świadomość może być mniejsza, działania promujące różnorodność są szczególnie ważne. Małe kroki, które podejmujemy, mogą z czasem przynieść duże zmiany. Kontynuowanie tych wysiłków i inspirowanie innych do działania przyczynia się do tworzenia bardziej otwartej i inkluzywnej społeczności, w której każdy będzie czuł się akceptowany i szanowany — zauważa członkini zarządu ds. personalnych.
Lidl Polska należy do międzynarodowej grupy przedsiębiorstw Lidl, w której skład wchodzą niezależne spółki prowadzące aktywną działalność na terenie całej Europy oraz w USA. Historia sieci Lidl sięga lat 30. XX wieku, a pierwsze sieci pod szyldem tej marki powstały w Niemczech w latach 70. XX wieku. Obecnie w 31 krajach istnieje ponad 12 350 sklepów tej marki, a w Polsce ponad 900.