Grupa LUX MED nawiązała współpracę z firmą EcoBean, by wspierać działania na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym. Od lipca w centrali zbierane są fusy po kawie, które następnie trafiają do przetworzenia i otrzymują drugie życie w postaci różnorodnych produktów, które mogą znaleźć zastosowanie m.in. w farmaceutykach.
Jednym z pomysłów, zgłoszonym przez pracowników Grupy LUX MED, w firmowym eko wyzwaniu LUX Kreacja, był recykling fusów po kawie. Firma odpowiedziała na ten apel nawiązaniem współpracy z polskim start-upem EcoBean, który dostrzegł ogromny potencjał fusów i opracował najbardziej zaawansowaną na świecie technologię przetwarzania ich na surowce o niskim śladzie węglowym.
To sprawia, że LUX MED jeszcze bardziej odpowiada na cele zrównoważonego rozwoju – w tym przypadku, wspierając gospodarkę o obiegu zamkniętym i redukując ilość odpadów.
– Jako Grupa działamy odpowiedzialnie i wsłuchujemy się w głos naszych pracowników, którzy motywują i inspirują do działania. Pomysł na zbiórkę i recykling fusów do kawy jest tego doskonałym przykładem. Dzięki niemu ograniczymy odpady, zmniejszymy ślad węglowy, a kawie nadajemy drugie życie. Gratulujemy firmie EcoBean pomysłu i cieszymy się z naszej zrównoważonej współpracy – mówi Łukasz Niewola, Dyrektor Departamentu Komunikacji Korporacyjnej i Zrównoważonego Rozwoju Grupy LUX MED.
Z fusów po kawie w specjalnym procesie technologicznym EcoBean odzyskuje 5 frakcji biosurowców: olej kawowy, antyoksydanty, polilaktyd (PLA), ligninę oraz dodatki białkowe, wykorzystując potencjał kawy w pełni. Te zaś mogą stanowić niskoemisyjne alternatywy dla surowców wykorzystywanych w takich branżach, jak: farmaceutyczna, kosmetyczna, opakowaniowa, żywieniowa czy paszowa, przyczyniając się do zmniejszenia zapotrzebowania na surowce naturalne czy kopalne.
Tym samym polska firma jest nie tylko żywym przykładem działań na rzecz gospodarki obiegu zamkniętego, ale również innowacji na rzecz planety, ekoprojektowania czy bioróżnorodności.
Dzięki współpracy z EcoBean, LUX MED może poszczycić się wpieraniem tych działań wpisujących się w szeroką strategię na rzecz zrównoważonego rozwoju. W LUX MED miesięcznie odzyskiwanych będzie ok. 130 kg fusów.
Grupa LUX MED działa na rynku prywatnych usług zdrowotnych, zatrudnia ponad 24 tys. osób, w tym około 10 tys. lekarzy i 6 tys. wspierającego personelu medycznego, a w codziennej działalności, kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju, podejmując liczne inicjatywy z obszarów zaangażowania społecznego i środowiska.
EcoBean to najbardziej zaawansowany technologicznie przetwórca fusów kawowych na zrównoważone biosurowce o niskim śladzie węglowym. Uzyskiwane olej kawowy, przeciwutleniacze, polilaktyd (PLA), ligninę i dodatki białkowe znajdują następnie zastosowanie w różnych branżach, od farmaceutycznej, kosmetycznej, opakowań po dodatki paszowe.