Grupa LUX MED po raz kolejny wyprzedza obowiązek raportowania według kryteriów ESG, publikując Raport Zrównoważonego Rozwoju za 2023 rok. Nowością, w stosunku do poprzedniego raportu, jest zrealizowana po raz pierwszy przez Grupę LUX MED analiza podwójnej istotności, a także audyt części dotyczącej emisji gazów cieplarnianych w 1 i 2 zakresie.
Co więcej, aby przygotować się do raportowania zgodnie z dyrektywą CSRD, już teraz podczas opracowywania danych, oprócz wskaźników GRI, spółka rozpoczęła także wdrażanie ESRS.
Raport Zrównoważonego Rozwoju Grupy LUX MED podsumowuje realizację zobowiązań, jakie przyjęte zostały w Strategii ESG na lata 2023-2025. Strategia, tak jak też sam raport, składa się z trzech zasadniczych części zawierających najważniejsze cele wyznaczone przez Grupę LUX MED w obszarach: Zdrowie planety, Zdrowie społeczeństwa, Zdrowie organizacji.
– Naszą misją jest pomaganie ludziom w dłuższym, zdrowszym i szczęśliwszym życiu oraz czynienie świata lepszym i jest to nasz kompas w działaniach ESG. Dążmy do tego, by wszystkie nasze działania były zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju, bo tylko w ten sposób możemy realizować naszą misję, osiągać nasze cele i dojść do zeroemisyjności w 2040 roku. Prawdziwie odpowiedzialna firma dba zarówno o człowieka, jak i dobro planety i jestem niezwykle dumna, że mogę zarządzać taką właśnie organizacją – mówi Anna Rulkiewicz, Prezeska Grupy LUX MED.
Analiza podwójnej istotności i standardy ESRS
Aby w niedalekiej przyszłości osiągnąć pełną zgodność z wymogami standardów raportowania ESRS (European Sustainability Reporting Standards), Grupa LUX MED już w tym roku przygotowała raport uwzględniając częściowo wskaźniki ESRS. Ponadto w tegorocznym procesie analizy istotności, zakres badania poszerzony został o aspekt istotności finansowej, czyli identyfikowane w Grupie LUX MED ryzyka i szanse w obszarze ESG.
– Aby działać na szeroką skalę i zmieniać świat na lepsze, cała organizacja musi rozumieć ideę zrównoważonego rozwoju i wyznaczać zrównoważone cele. Z pewnością pomaga w tym analiza podwójnej istotności, która pozwala określić interesariuszy, zidentyfikować istotne tematy, wpływ i ryzyka. Przeprowadzone badanie istotności wskazało 14 zagadnień, w których nasza Grupa wpływa na otoczenie lub w których dany obszar istotnie wpływa na Grupę. W wyniku tegorocznej analizy istotności wyodrębniliśmy też dodatkowy element, tj. odpowiedzialną komunikację marketingową – podkreśla Łukasz Niewola, Dyrektor Departamentu Komunikacji Korporacyjne i Zrównoważonego Rozwoju w Grupie LUX MED.
ESG w Grupie LUX MED
W związku ze zmieniającym się kontekstem społecznym, środowiskowym i korporacyjnym, Grupa LUX MED kontynuuje starania, by wszystkie jej praktyki były zgodne z kryteriami ESG. Podejmowane działania wpisują się w trzy wspomniane obszary, wynikające ze Strategii Zrównoważonego Rozwoju Grupy.
Obszar 1: Zdrowie planety
Dążąc do zeroemisyjności w 2040 roku, LUX MED nieustannie zwiększa udział odnawialnych źródeł energii i redukuje emisje w zakresie 1 i 2 oraz wspólnie z Bupa pracuje nad kalkulacją emisji w zakresie 3.
Na koniec 2023 roku 66 proc. całkowitego zużycia energii elektrycznej pochodziło z zielonych źródeł.
Całkowite emisje z zakresu 1 i 2 (market-based) wyniosły w 2023 roku 17 854,2 t CO2e, co oznacza spadek o 14 proc. w stosunku do ubiegłego roku oraz o 19 proc. względem roku bazowego (2019).
W obszarze zarządzania odpadami, firma przeprowadziła audyt wewnętrzny dotyczący segregacji odpadów medycznych w placówkach ambulatoryjnych, który pozwolił na redukcję tego typu odpadów o 45 proc. w skali miesiąca.
Obszar 2: Zdrowie społeczeństwa
Fundamentem działań Grupy LUX MED jest troska o Pacjentów, dlatego rok 2023 poświęcony był tworzeniu nowych rozwiązań, które nie tylko odpowiadają na ich potrzeby, ale także pomagają im w zdrowszym i szczęśliwszym życiu. W rezultacie wskaźnik poziomu zadowolenia Pacjentów NPS® osiągnął w minionym roku wartość 65,4.
Odpowiedzią na potrzeby pacjentów jest m.in. rozwój nowatorskiego Ubezpieczenia Szpitalnego LUX MED Pełna Opieka, które gwarantuje dostęp do kompleksowej opieki szpitalnej na najwyższym poziomie, przez całą dobę.
W minionym roku Grupa LUX MED rozszerzyła swoją działalność poprzez akwizycję wiodącego szpitala Orthos na Dolnym Śląsku, dzięki czemu do dyspozycji Pacjentów oddany został 15 szpital własny. Uruchomione zostało także Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, wyposażone w system, który umożliwia przeprowadzanie zabiegów aktualnie najnowocześniejszą metodą chirurgii małoinwazyjnej.
Nie ustając w niesieniu pomocy uchodźcom z Ukrainy, w minionym roku Grupa LUX MED objęła opieką 246 tys. osób i zrealizowała przy tym 443 tys. świadczeń zdrowotnych. Grupa LUX MED dba także o swoich Pracowników, czego potwierdzeniem jest wskaźnik zaangażowania, wynoszący 87 pkt na 100 możliwych, w badaniu People Pulse.
Dodatkowo, kontynuując inwestycje w edukację medyczną, Grupa oferowała kolejne miejsca specjalizacyjne, rezydenckie oraz organizowała szereg kursów i szkoleń dla pielęgniarek, lekarek oraz lekarzy stażystów i rezydentów, udowadniając tym samym, że sfera niepublicznej opieki medycznej także aktywnie działa w obszarze edukacji kadr medycznych.
W 2023 roku Grupa LUX MED kontynuowała także starania w zakresie działań prośrodowiskowych oraz propagowania zdrowego stylu życia. W ramach trzeciej edycji Healthy Cities posadziła więc 10,5 tysiąca drzew – po jednym w imieniu każdego Uczestnika biorącego udział w wyzwaniu. Najbardziej aktywne miasta ponownie otrzymały zielone budżety o łącznej wartości 60 tysięcy złotych, a zwycięskie firmy – patronaty nad rewitalizacją 17 hektarów torfowisk.
W 2023 roku opublikowany został także kolejny Indeks Zdrowych Miast, przygotowany wspólnie z ekspertami ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Fundacją Gospodarki i Administracji Publicznej. Analiza warunków życia w polskich miastach objęła blisko 1/3 ludności Polski z miejscowości na prawach powiatu.
Obszar 3: Zdrowie organizacji
Etyka w branży medycznej to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów prawnych, lecz także działania zgodne z wartościami i normami etycznymi. W 2023 roku Grupa LUX MED podjęła się następujących aktywności, które budowały zaufanie wśród pacjentów, pracowników i społeczności.
Przyjęto nową wersję Kodeksu Postępowania i nadal promowano Politykę Otwartości (Speak Up), która umożliwia poufne dokonywanie zgłoszeń naruszenia prawa, obowiązujących procedur czy zachowań niezgodnych z Kodeksem Postępowania.
Z kluczowych inwestycji w nowe innowacje i start-upy warto wymienić wprowadzenie na rynek platformy ApteGo, jak również przejęcie 100 proc. udziałów w spółce MC2 Innovations Sp. z o.o., która posiada w swoim portfolio platformę benefitową Carrotspot. Inwestycje te stanowią element strategii rozwoju Grupy LUX MED, ale przede wszystkim są odpowiedzią na potrzeby Pacjentów.
W 2023 roku LUX MED znalazł się w gronie członków założycieli nowej organizacji branżowej Pracodawcy dla Zdrowia, powołanej przy Konfederacji Lewiatan, której celem jest reprezentowanie interesów pracodawców m.in. wobec organów administracji państwowej i samorządowej.
W minionym roku Grupa zabezpieczała medycznie duże wydarzenia, takie jak Igrzyska Europejskie i Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn. Kontynuowała także strategiczną współpracę z Polskim Komitetem Olimpijskim i Paralimpijskim.
Pełna treść Raportu Zrównoważonego rozwoju LUX MED za 2023 jest dostępna TUTAJ.