Jak budować pozycję i siłę firmy na współczesnym rynku i w dobie ESG, czy raportowanie ESG jest szansą, zagrożeniem czy problemem, a może nadzieją i czy mamy na polskim rynku specjalistów od raportowania? M.in. na te pytania odpowiadali prelegenci Kongresu ESG Polska Moc Biznesu, który odbył się 4 grudnia 2023 w Warszawie.
W dyskusji pt. „Zwinna organizacja XXI wieku” udział wzięli: Tomasz Siemoniak – Poseł na Sejm RP, Wojciech Kostrzewa – Prezes Zarządu, Polska Rada Biznesu, Adam Krzysztof Abramowicz – Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Patryk Demski – Wiceprezes Zarządu ds. Strategii i Rozwoju, Grupa Tauron, Tomasz Dreslerski – Członek Zarządu Microsoft, Joanna Gorczyca – Dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju PZU, Agata Kruszec – Sustainability & ESG Lead McDonald’s Polska oraz Zuzanna Piasecka – Dyrektor Departamentu HR w Banku Gospodarstwa Krajowego.
Raportowanie ESG to szansa i zagrożenie
Termin ESG, wbrew opiniom, niestety nie jest powszechnie znanym skrótem i działaniem. Mało kto go rozumie, każdy inaczej rozkłada akcenty. Uważam, że trzeba mówić o ESG prosto i po polsku, może trzeba pomyśleć nad stworzeniem nowej polskiej nazwy – apelował Tomasz Siemoniak, Poseł na Sejm RP.
Raportowanie to jest i szansa i zagrożenie. Zagrożeniem może być dla małych firm ponieważ wiąże się z gigantycznymi kosztami. A zatem gorący apel do regulatorów, aby brać pod uwagę możliwości poszczególnych firm – mówił Wojciech Kostrzewa, Prezes Zarządu Polskiej Rady Biznesu.
ESG w pierwszej trójce obecnych trendów biznesowych
Zrównoważony rozwój biznesu dzisiaj jest analizą wpływu firmy w obszarze społecznym czy środowiskowym, ale już w niedalekiej przyszłości będzie częścią analizy finansowej przedsiębiorstw. Warto żebyśmy byli przygotowani na ten czas – podkreślała Joanna Gorczyca, Dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju PZU.
Z punktu widzenia trendów biznesowych, które obserwujemy na rynku, ESG jest w pierwszej trójce – podsumował Tomasz Dreslerski, Członek Zarządu Microsoft.
Na polskim rynku pracy mamy mało specjalistów od ESG
Uczestnicy dyskusji zgodnie podkreślali, że na rynku pracy niestety jest zbyt mało specjalistów ds. ESG, a firmy nie do końca wiedzą, komu delegować te działania w swoich komórkach.
Organizacja skutecznie zaczyna wdrażać w życie reguły ESG tylko wówczas, gdy ma sponsora na poziomie zarządu, a najlepiej w osobie samego prezesa – podsumował Wojciech Kostrzewa, Prezes Zarządu Polskiej Rady Biznesu.
Kongres ESG Polska Moc Biznesu to ogólnopolska inicjatywa, promująca odpowiedzialność biznesu wobec społeczeństwa, środowiska i gospodarki. Podejmując kompleksowo tematykę ESG (Environmental, Social, Governance), tworząc przestrzeń do konstruktywnej wymiany idei oraz poszukiwania synergii działań, które pomogą w budowaniu silnego biznesu i rozwijającego się społeczeństwa.