W Poznaniu, w bezpośrednim sąsiedztwie UP2U – inwestycji z portfolio dewelopera Trei Real Estate Poland przy ul. Piątkowskiej – powstała unikatowa w skali kraju Biedronka. Wyróżnia się swoim designem oraz zastosowaniem rozwiązań prośrodowiskowych.
Obiekty, w których swoją działalność prowadzą dyskonty, projektowane są z reguły z myślą o odpowiedniej ekspozycji marki oraz oczywiście ich funkcjonalności. Jeśli chodzi o design tego typu budynków, jest on podyktowany ścisłymi wytycznymi najemcy, a są one najczęściej podobne niezależnie od lokalizacji. Znajdująca się w portfolio Trei Real Estate Poland Biedronka w Poznaniu przy ul. Piątkowskiej zdecydowanie przełamuje ten schemat.
– Dach został zaprojektowany jako powierzchnia zielona, dzięki czemu wspiera on stabilizację temperatury, retencję wody deszczowej, zwiększa powierzchnię biologicznie czynną oraz poprawia izolacyjność akustyczną sklepu. W obiekcie zastosowano również takie rozwiązania, jak pompy ciepła, zbiorniki na wodę deszczową, którą wykorzystuje się do podlewania okolicznych nasadzeń czy ręcznie sterowane żaluzje fasadowe, pozwalające zarządzać stopniem doświetlenia wnętrza i ograniczyć przegrzewanie budynku – mówi Jacek Wesołowski, Dyrektor Zarządzający Trei Real Estate Poland.
Architektura na straży środowiska naturalnego
Jednym z wyróżników tego projektu jest elewacja. Przyjęła ona formę żaluzji z płyt włókno-cementowych – podobne rozwiązania zostały zastosowane w zaledwie dwóch obiektach tego typu w Europie. Jednak poza jedynym w swoim rodzaju designem, sklep wyróżnia się także prośrodowiskowymi walorami, odwołując się tym samym do zasad zrównoważonego rozwoju.
Poza aspektami estetycznymi i środowiskowymi Biedronka została zaprojektowana z myślą o komforcie codziennych zakupów i jej walorach stricte użytkowych. Dołożono również wszelkich starań, aby odpowiednio zagospodarować terenu wokół sklepu. Przed wejściem, zamiast standardowego parkingu, zaprojektowano plac publiczny z zielenią oraz elementami małej architektury. Znajdują się tam między innymi schody z siedziskami o dynamicznej formie, wysoka i niska zieleń (w tym drzewa lipowe, krzewy kwitnące i roślinność okrywowa), ławki oraz pochylnia, która pozwala osobom z niepełnosprawnościami na bezproblemowy dostęp do obiektu. Zainstalowano tam również stojaki rowerowe, a w kolejnych etapach inwestycji planowane są także zadaszony parking dla samochodów czy stacja naprawcza dla rowerów.
Koncepcja kompaktowego miasta 15-minutowego
W bezpośrednim sąsiedztwie Biedronki przy ul. Piątkowskiej deweloper Trei Real Estate Poland realizuje swoją pierwszą w Polsce inwestycję PRS pod nazwą UP2U, która dostarczy około 20 000 mkw. przestrzeni o różnorodnych funkcjach w ramach trzech budynków. Znajdzie się tam w sumie 460 w pełni wyposażonych mieszkań oraz ok. 875 mkw. powierzchni dedykowanych usługom uzupełniającym dla funkcji mieszkaniowej, w tym między innymi sklepom z podstawowymi produktami.
– W związku z prowadzonymi przez nas działaniami związanymi z realizacją PRS UP2U, przeprowadziliśmy relokację Biedronki, która znajdowała się na zakupionej działce i wybudowaliśmy ją na sąsiadującym terenie. Została ona zaprojektowana z myślą wkomponowania jej w istniejący tam kontekst urbanistyczny i funkcjonalny. Wyróżnia się dynamiczną bryłą, unikatową architekturą, a także zastosowaniem wysokich jakości materiałów wykończeniowych na elewacji, co nie jest standardową praktyką w tego typu realizacjach. Wznosząc ten obiekt, ściśle współpracowaliśmy z Architektem Miasta Poznania. Aby uzyskać warunki zabudowy, razem z biurem architektonicznym Litoborski i Partnerzy przedstawiliśmy projekt, opracowany na podstawie wielu analiz oraz najlepszych praktyk projektowych, w których design wykracza poza przyjęte dotychczas schematy. Z entuzjazmem przyjęliśmy odważną propozycję architektów – dodaje Jacek Wesołowski, Dyrektor Zarządzający Trei Real Estate Poland.
Kompleks UP2U i towarzysząca mu Biedronka doskonale wpisują się w coraz bardziej popularną koncepcję kompaktowego miasta 15-minutowego, pozwalającego zaspokoić „na miejscu” większość podstawowych potrzeb.