Jack Wolfskin , producent niemieckiej odzieży i sprzętu outdoorowego, wprowadza w życie technologię „Textile to textile”, opierającą się na tworzeniu funkcjonalnej odzieży z odpadów tekstylnych. To kolejny krok marki w kierunku działalności prośrodowiskowej, skupiającej się na stosowaniu przyjaznych otoczeniu rozwiązań produkcyjnych.
Gdy w przemyśle tekstylnym pada wyrażenie „materiały pochodzące z recyklingu”, zwykle chodzi o włókna syntetyczne uzyskane z przetworzonych plastikowych butelek. Jack Wolfskin również wykorzystuje tego typu przetworzone poliestry, jednak wilcza marka dąży do czegoś więcej – osiągnięcia gospodarki obiegu zamkniętego. Innymi słowy, do produkcji funkcjonalnej odzieży zarówno z odrzuconych ubrań, jak i z resztek materiałów i odpadów powstających podczas produkcji. Dzięki koncepcji „Textile to textile” Jack Wolfskin osiągnął ten cel: aż jedenaście modeli z letniej kolekcji 2024 zawiera wierzchnią warstwę wykonaną z recyklingowanych tekstyliów.
Na czym polega technologia Textile to textile
W technologii „Textile to textile” używane ubrania są najpierw pozbawiane materiałów nietekstylnych, takich jak np. zamki błyskawiczne. Następnie, wraz z resztkami tkanin, są chemicznie przetwarzane na granulat PET, który później jest przekształcany w przędzę poliestrową. Proces chemiczny usuwa również barwniki, dzięki czemu przędza może być ponownie zabarwiona. Końcowym produktem jest materiał z recyklingu, który pod względem właściwości dorównuje dziewiczym poliestrom na bazie ropy naftowej. Samodzielnie opracowana membrana Texapore Ecosphere gwarantuje maksymalną ochronę i optymalny komfort. Jest wykonana z odpadów, które powstają podczas produkcji i są zwracane do cyklu produkcyjnego – w myśl koncepcji zero waste.
Czy to wędrówka, czy dojazdy rowerem do pracy, funkcjonalność i zrównoważony rozwój zawsze idą w parze w Jack Wolfskin. Marka przygotowała więc selekcję produktów wykonanych z materiałów pochodzących z recyklingu, które sprawdzą się na różne okazje. Wśród nich znajdziemy m.in. wodoodporną kurtkę Highest Peak 3L Jkt M, stworzoną zgodnie z koncepcją zero waste. Jej materiał zewnętrzny wykonany jest z używanej odzieży i resztek tkanin, a membrana z resztek tkanin, które zostały ponownie wprowadzone do cyklu produkcyjnego. W portfolio marki Jack Wolfskin znajduje się duży wybór produktów stworzonych z myślą zarówno o potrzebach konsumentów, jak i planety. Wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu ubrania, akcesoria oraz obuwie dostępne są w sklepach stacjonarnych marki oraz na stronie marki.
O Jack Wolfskin
Jack Wolfskin to producent niemieckiej odzieży i sprzętu outdoorowego. Firma została założona w 1981 roku przez przyjaciół, głęboko w kanadyjskiej dziczy, przy ognisku. Ich misją było inspirowanie wszystkich Odkrywców i Podróżników do tworzenia w outdoorze niesamowitych doświadczeń. Twórcy marki wierzą, że są one w stanie zmieniać życie. Jack Wolfskin z siedzibą w Idstein w Niemczech prowadzi biuro w Stanach Zjednoczonych w Park City w stanie Utah oraz biuro azjatyckie w Chinach, w Szanghaju. Przedsiębiorstwo stało się wiodącą marką outdoorową w Europie i Azji z ponad 540 sklepami i ponad 4000 punktami sprzedaży na całym świecie.
Firma Jack Wolfskin jest zakorzeniona w zrównoważonym rozwoju i koncentruje się na projektowaniu etycznych i ekologicznych produktów, a także na promowaniu sprawiedliwych i humanitarnych warunków pracy. Przedsiębiorstwo jest członkiem Fair Wear Foundation od 2010 r., a od 2011 r. jest także partnerem systemu bluesign®, który dba o zrównoważony rozwój w całym łańcuchu dostaw. Jack Wolfskin oferuje również produkty z etykietą Green Button. Firma zatrudnia obecnie ponad 1400 osób na całym świecie. W styczniu 2019 roku Jack Wolfskin został przejęty przez Callaway Golf Company, obecnie funkcjonującej pod nazwą Topgolf Callaway Brands.