Wzywamy do wprowadzenia przepisów wspierających rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym – mówi Jesper Brodin, dyrektor generalny Ingka Group, IKEA.
Grupa Ingka w ramach swoich ambicji, by stać się przedsiębiorstwem działającym w duchu idei o obiegu zamkniętym, zgromadziła decydentów i ekspertów branżowych, aby omówić, co jest potrzebne, aby usunąć bariery i zachęcić przedsiębiorstwa do przejścia od gospodarki liniowej do gospodarki o obiegu zamkniętym w Europie.
Spotkanie odbyło się w RetourMatras, zakładzie demontażu materacy i recyklingu pianki w Holandii. Miejsce wydarzenia wybrano nieprzypadkowo. Uczestnicy konferencji mogli na żywo zobaczyć jak działa mechanizm obiegu zamkniętego i podzielić się wnioskami dotyczącymi polityki IKEA. Spotkanie odbyło się tuż przed kolejnymi wyborami do Unii Europejskiej (na lata 2024-2029) i miało za zadanie zwrócić uwagę decydentów i polityków na wyzwania stojące przed firmami, które chcą przejść na GOZ.
Zarząd Ingka Group: Przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym jest niezbędne
Wzywamy do wprowadzenia przepisów wspierających rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym – dzięki istniejącemu rozwiązaniu firmy RetourMatras możliwe jest odzyskanie 1,7 miliona materacy w Holandii i ponowne wykorzystanie materiału. To rozwiązanie można szybko i na dużą skalę wprowadzić w wielu innych krajach, jeśli będziemy współpracować z rządami, społeczeństwem i firmami. Chcemy tworzyć bardziej ekologiczną i zrównoważoną przyszłość – mówi Jesper Brodin, dyrektor generalny Ingka Group I IKEA.
Przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym jest, jak podkreślają przedstawiciele Ingka Group, niezbędne. Ingka dzięki współpracy z RetourMatras dąży do celu, którym jest osiągnięcie sprzedaży materacy pochodzących w 100 proc. z recykling do 2030 roku. RetourMatras odpowiada za przeróbkę zużytych materacy i odzyskanie materiałów z odpadów do ponownego wykorzystania .
– Jest to nie tylko inteligentne z biznesowego punktu widzenia, ale ma także ogromny wpływ na ślad klimatyczny i może mieć pozytywny wpływ lokalnie – podkreśla Jesper Brodin.
RetourMatras odpowiedzialny za recykling w Grupie Ingka
RetourMatras jest liderem w demontażu materacy posiadającym sześć zakładów demontażu w Holandii i Wielkiej Brytanii. Firma działa od 2011 roku, a dzięki procesowi recyklingu RetourMatras jest w stanie odzyskać ponad 80 proc. materiałów z materacy w tym z pianki, tekstyliów, drewna i metalu, a następnie przygotować je do ponownego użycia.
W 2019 roku Ingka Investments, należąca doGrupy Ingka, została udziałowcem RetourMatras i od tego momentu klienci IKEA w Holandii, Belgii i Wielkiej Brytanii mogą już skorzystać z usługi zwrotu materacy. RetourMatras przekształca zużyte materace w cenne surowce, które są ponownie wykorzystywane do produkcji.
– Jesteśmy dumni z postępów, jakir dokonujemy w tym ważnym obszarze. W 2023 roku zdemontowaliśmy ponad milion materacy, co pozwoliło ograniczyć emisję ponad 76 milionów kg CO2. Oznacza to, że uwalniamy około 16 milionów kilogramów materiałów, aby można je było ponownie wykorzystać – mówi Chico van Hemert, dyrektor zarządzający RetourMatras.
Odkąd Ingka Investments zainwestowała w RetorMatras w 2019 r., aktywnie poszukuje możliwości zwiększenia możliwości recyklingu materacy na rynkach detalicznych Grupy Ingka. Ułatwienie transportu przez granice UE produktów takich jak materace gotowe do recyklingu pozostaje poważnym wyzwaniem dla Grupy. Jest to, jak podkreślają władze Ingka, bariera którą rządy krajowe i Komisja Europejska mają możliwość usunąć, by więcej materacy mogło trafić do placówek takich jak RetourMatras.
Bariery polityczne i apel Ingka o ich usunięcie
W ramach swoich zobowiązań klimatycznych IKEA chce odegrać swoją rolę w urzeczywistnianiu gospodarki o obiegu zamkniętym. Jako największy sprzedawca detaliczny IKEA, Grupa Ingka bada, w jaki sposób może najlepiej przyczynić się do tej zmiany, w tym umożliwiać swoim klientom udział w takich działaniach i współpracować z zainteresowanymi stronami, w tym decydentami rządowymi, aby wspierać polityki promujące przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym.
W ramach tego zaangażowania Grupa Ingka aktywnie współpracuje z decydentami na całym świecie, opowiadając się za usuwaniem barier politycznych w celu umożliwienia gospodarki o bardziej zamkniętym obiegu. We wrześniu 2023 IKEA dołączyła do WBCSD (Organizacja World Business Council for Sustainable Development), aby wspólnie opracować globalny protokół dotyczący obiegu zamkniętego i zwraca się do europejskich decydentów o rozważenie następujących wniosków politycznych, które pomogą wprowadzić zmiany w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym w przedsiębiorstwach:
- Ingka chce zniechęcać do spalania, jeżeli istnieje możliwość recyklingu. Spalamy odpady surowcowe, które doskonale nadają się do recyklingu. Musimy to ograniczyć. Nie w 2035 r., ale dzisiaj. Przepisy krajowe mogłyby zachęcać do recyklingu zamiast spalania lub składowania – wnioskuje Ingka
- Harmonizacja i modernizacja systemów rozszerzonej odpowiedzialności producenta (EPR) w całej UE – obecnie dla dokładnie tego samego produktu dostarczamy różne dane w różnym czasie z różnych części przedsiębiorstwa ze względu na krajowe wymagania EPR – informuje Ingka. Co więcej, programy te zapewniają również różne niskie poziomy recyklingu materiałów, chociaż samym celem EPR jest pomoc w opłaceniu najbardziej przyjaznej dla środowiska metody postępowania z materiałem.
- Ułatwienie transportu zasobów takich jak materace gotowe do recyklingu. W niedawnym rozporządzeniu w sprawie przemieszczania odpadów Komisja ma możliwość ułatwienia przekraczania granicy przez materace w celu recyklingu. – Prosimy rządy krajowe i UE, aby ułatwiły transport materacy na krótkie odległości, abyśmy mogli częściej je poddawać recyklingowi – apeluje Ingka.
Więcej na temat działań Grupy Ingka w zakresie ochrony klimatu TUTAJ.
Comments 1