Dla Grupy Ikea 2023 był kolejnym rokiem globalnych wyzwań, ale także postępów w obszarze zrównoważonego rozwoju. Kluczowe osiągnięcia Grupy obejmują redukcję o 22 proc. śladu klimatycznego, wzmocnione cele klimatyczne oraz kontynuowanie zwiększania udziału energii odnawialnej w sektorze handlu detalicznego i produkcji.
Przedstawiony przez Grupę raport IKEA Sustainability Report FY23 obejmuje wspólne wysiłki osób zaangażowanych w całym systemie franczyzowym IKEA oraz w całym łańcuchu wartości.
Ślad klimatyczny IKEA w roku finansowym 2023 szacuje się na 24,1 miliona ton CO2 eq co oznacza spadek o 12 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem i o 22 proc. w porównaniu do roku bazowego 2016. Taki efekt osiągnięto dzięki dalszemu zwiększeniu udziału energii odnawialnej zarówno w jednostkach handlowych, jak i produkcyjnych, a także dzięki poprawie efektywności energetycznej w zakresie oświetlenia i dzięki niższym wolumenom produkcji.
Zrównoważony rozwój to integralna część naszego biznesu i naszego zobowiązania do uczynienia zrównoważonego stylu życia dostępnym i przystępnym dla wielu osób. Utrzymujemy długoterminową perspektywę i aktywnie przyczyniamy się do ograniczania naszego wpływu na zmiany klimatu, ochrony bioróżnorodności i zapewniania sprawiedliwego wzrostu. Kontynuujemy innowacje i rozwijamy technologie, aby osiągnąć nasze cele klimatyczne. Naszym celem jest korzystanie wyłącznie z odnawialnych lub zrecyklingowanych materiałów do roku 2030 – mówi Jon Abrahamsson Ring, CEO Grupy Inter IKEA.
Istotnymi osiągnięciami Grupy były m.in. wprowadzenie do produkcji kleju na bazie biokomponentów w fabryce płyt IKEA Industry na Litwie oraz nowej technologii recyklingu płyt wiórowych. IKEA opracowała także dalsze rygorystyczne plany działania, które umożliwiają Grupie utrzymanie celów klimatycznych zgodnie z standardem Science Based Targets initiative (SBTi) Net-Zero.
Nowe cele IKE obejmują co najmniej dwukrotne zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych z łańcucha wartości IKEA w wartościach bezwzględnych do roku finansowego 2030 w porównaniu z 2016 oraz osiągnięcie zerowej emisji netto najpóźniej do roku finansowego 2050.
– Nawet jeśli istnieje wiele znaków i dowodów na to, że społeczeństwo zboczyło z kursu w kontekście globalnego ocieplenia, teraz ważniejsze niż kiedykolwiek jest działanie z natychmiastową determinacją oraz utrzymanie zaangażowania w porozumienie paryskie. Aby dodatkowo wspierać zmiany, firma IKEA apeluje o całkowite wycofanie się z korzystania z paliw kopalnych i związanych z nimi subsydiów, zatrzymanie wylesiania oraz rozwiązanie podstawowych przyczyn zanieczyszczenia powietrza – mówi Pär Stenmark, Dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju, Grupa Inter IKEA.
W raporcie wymieniono także takie działania IKEA na rzecz zrównoważonego rozwoju, jak:
- Postęp w kierunku korzystania w 100 proc. z energii odnawialnej dla sklepów IKEA – na 25 rynkach, w 142 fabrykach i dostawach
- Zmniejszenie śladu klimatycznego związanego z użytkowaniem produktów IKEA w domu o 13 proc. w porównaniu z 2022 i o 52 proc. w porównaniu z rokiem bazowym 2016
- Redukcja ilości opakowań plastikowych o około 47 proc. w porównaniu do roku 2021
- Po raz pierwszy wykorzystanie odpadów z produkcji ceramiki do stworzenia nowej linii naczyń stołowych Silversida
- Dostarczenie 23,2 miliona elementów montażowych, umożliwiających klientom przedłużenie życia produktów.
- Pilotaż zwrotu i ponownego wykorzystania puchu i piór w poduszkach i kołdrach we współpracy z przedsiębiorstwem działającym w Belgii, Niemczech i Holandii.
- Wprowadzenie czujnika Vindstryrka do monitorowania jakości powietrza i zwiększenia świadomości dotyczącej jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń.
- 97,8 proc. drewna w produktach IKEA miało certyfikat Forest Stewardship Council (FSC) lub było z recyklingu.
Więcej o działaniach IKEA na rzecz zrównoważonego rozwoju do przeczytania TUTAJ oraz w filmie:
Comments 2