Galeria Sfera w Bielsku-Białej podsumowała miniony rok. Obiekt odwiedziło ponad 10,5 mln klientów, a w centrum handlowym pojawiło się 10 nowych marek. Ważnym elementem strategii zarządcy obiektu były również inicjatywy w obszarze ESG – galeria zmniejszyła zużycie wody i o 30 proc. zredukowała zużycie energii elektrycznej.
– Konsekwentnie w minionych miesiącach realizowaliśmy działania i kampanie informacyjne wpływające na zmniejszenie zużycia wody i efektywność energetyczną oraz zwiększające świadomość i wrażliwość ekologiczną najemców, partnerów i współpracowników. Jedną z nich był ekoporadnik, w którym znalazły się wskazówki i zalecenie w zakresie stosowania rozwiązań z takich obszarów jak: oszczędzanie energii, gospodarka wodna, segregacja odpadów, czy transport. Podjęte przez Galerię Sfera działania przełożyły się na efekty: zużycie energii elektrycznej w trzech ostatnich miesiącach roku 2023 zmniejszyło się o 30 proc. w stosunku do zużycia w analogicznym okresie roku 2022. Zużycie ciepła z końcem roku 2023 udało się zredukować o 25 proc. w odniesieniu do roku 2022. Podjęcie działania sprawiają, że posiadamy certyfikat BREEAM na poziomie excellent. Jesteśmy przekonani, że konsekwentnie wdrażane i realizowane dobre praktyki z zakresu zrównoważonego rozwoju przyczynią się̨ do realnej poprawy środowiska – mówi Krzysztof Gaweł, dyrektor Galerii Sfera.
Galeria stosuje najnowsze rozwiązania z zakresu oszczędzania energii, takie jak: energooszczędna metoda chłodzenia free cooling, magazynowanie „szarej wody”, system rekuperacji, zielone zapisy w umowach najmu, czy współpraca z lokalną ekologiczną fundacją. Ponadto uczestniczy w projekcie LIFE Archiclima, którego celem jest wsparcie w budowaniu odporności na zagrażające skutki zmian klimatu i zmniejszenie wpływ infrastruktury obiektu na klimat, poprzez określenie obszarów potrzebnej i możliwej adaptacji Galerii Sfera z wykorzystaniem rozwiązań opartych na przyrodzie.
Współpraca Galerii Sfera z Fundacją Ekologiczną
Galeria Sfera kontynuuje również współpracę z Fundacją Ekologiczną ARKA. W 2023 r. na terenie Galerii odbyło się 9 charytatywnych kiermaszów pod hasłem „Żyjące książki”, których celem jest pomoc lokalnym ośrodkom opiekuńczym i promowanie idei drugiego obiegu przedmiotów. Drugie życie znalazło dzięki temu 5 tys. książek, a zebrana kwota wyniosła ponad 32 tys. zł. Z tych środków zakupione zostały bilety do kina dla dzieci, a wolontariusze Fundacji przeprowadzili warsztaty dla uczniów i młodzieży. Jednym z celów akcji jest budowa biblioteczek w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, których dziesięć powstało w ostatnich dwunastu miesiącach. Klienci Galerii pomogli też zwierzętom – w ramach 4 kiermaszów „Zabawki ratują zwierzaki”. Łącznie udało się zebrać około tysiąca zabawek, które dostały drugie życie, a środki zebrane z kiermaszów wsparły lokalne organizacje wspierające czworonożnych przyjaciół, takie jak Kotełkowa Drużyna, Przystań Ocalenie czy Psia Ekipa. Oprócz tego zrealizowano działania z okazji Dnia Czystego Powietrza oraz zwrócono uwagę na kwestię oszczędzania wody w ramach akcji
Łapmy Wodę.
Galeria Sfera w Bielsku-Białej to największa galeria handlowa Podbeskidzia (132 tys. mkw. powierzchni użytkowej), pierwsze centrum handlowe IV generacji w regionie i pierwszy projekt w Polsce, który zrewitalizował pofabryczne tereny miejskie, przywracając im użytkowy charakter. To także portfolio 250 polskich i zagranicznych marek, z których ponad 60 proc. wybrało Sferę jako jedyną lokalizację swoich salonów na Podbeskidziu. Za zarządzanie nieruchomością odpowiada CBRE, a procesem komercjalizacji zajmuje się Dział Powierzchni Handlowych CBRE.
Otwarta w 2001 r. galeria, wkomponowana w historyczne zabudowania Bielska-Białej, jest unikalnym projektem rewitalizacyjnym, w tak szerokiej skali. Obiekt zrealizowany na terenie dawnej fabryki włókienniczej, zachowując część oryginalnych zabudowań, połączył pamięć o bogatej historii miasta z użytkowym charakterem przestrzeni miejskiej. Galeria stworzona zgodnie z zasadą „miasto w mieście”, integrując funkcje kulturalne, handlowo-usługowe, rozrywkowe, biurowe i hotelowe stała się handlowym sercem Bielska i regionu.