Odpowiedzialne pozyskiwanie surowców jest częścią naszej holistycznej strategii zrównoważonego rozwoju – mówi Dirk Grosse-Loheide, członek zarządu marki Volkswagen. Od 2021 roku Volkswagen ocenia ryzyka i wyzwania, a także postępy w zakresie zrównoważonego zaopatrzenia w surowce w corocznym raporcie.
– Od 2021 r. publicznie i dobrowolnie informujemy w naszych raportach o środkach stosowanych w całej Grupie w celu ograniczenia zagrożeń dla praw człowieka i środowiska w łańcuchach dostaw surowców. Skupiamy się na tych miejscach, gdzie wyzwania są największe – najczęściej u dostawców w łańcuchach dostaw wyższego szczebla. Identyfikujemy, oceniamy i eliminujemy ryzyko za pomocą naszego Systemu Odpowiedzialnego Zarządzania Surowcami, obejmującego obecnie 18 priorytetowych surowców i ich łańcuchów dostaw. Każdego roku dokumentujemy nasze wyniki, informujemy zarówno o postępach, jak i wyzwaniach, w Raporcie Odpowiedzialnej Gospodarki Surowcami. To nasz wkład w większą przejrzystość i zrównoważone łańcuchy dostaw – podkreśla Dirk Grosse-Loheide, członek zarządu marki Volkswagen, odpowiedzialny za zamówienia i członek rozszerzonego komitetu wykonawczego.
Od czterech lat Volkswagen ocenia ryzyka i wyzwania, a także postępy w zakresie zrównoważonego zaopatrzenia w surowce w corocznym raporcie, który jest inicjatywą Grupy Volkswagen. Pod tym względem koncern jest pionierem w branży.
Do listy priorytetowej dodano dwa nowe surowce: bawełnę i magnez – do 16 surowców, znajdujących się na liście priorytetowej dodano dwa nowe. Lista została wydłużona o bawełnę i magnez.
Nowe cele Grupy Volkswagen
95 proc. dostawców z pozytywną oceną zrównoważonego rozwoju do 2040 roku: w ramach nowej, całościowej strategii zrównoważonego rozwoju regenerate+, Grupa Volkswagen postawiła sobie za cel poprawę oceny zrównoważonego rozwoju i efektywności środowiskowej swoich dostawców.
Coraz ostrzejsze standardy w wydobyciu surowców: wymogi IRMA są sukcesywnie wdrażane – Grupa Volkswagen dołączyła do Inicjatywy na rzecz odpowiedzialnego górnictwa (IRMA) w 2022 roku. Inicjatywa określa standardy zrównoważonego wydobycia surowców. Dostawcy Grupy Volkswagen muszą dostosować się do coraz ostrzejszych standardów.
Kontynuacja dialogu z udziałowcami: Responsible Lithium Partnership w Chile i Marikana Youth Centre w RPA – Grupa Volkswagen kontynuuje projekt w Chile wraz z GIZ i partnerami branżowymi. Scania wspiera Marikana Youth Centre, projekt mający na celu zapewnienie lepszej przyszłości dzieciom w mieście Marikana, w którym wydobywa się platynę.
Odpowiedzialne pozyskiwanie surowców częścią strategii zrównoważonego rozwoju
Raport, który jest publikowany od 2021 r., obejmuje obecnie 18 priorytetowych surowców, w tym materiały akumulatorowe, takie jak lit i kobalt. W ubiegłym roku listę poszerzono o dwa nowe surowce – bawełnę i magnez.
Od 2019 r. wszyscy bezpośredni partnerzy biznesowi Grupy Volkswagen muszą przejść obowiązkową ocenę zrównoważonego rozwoju, w której standardy środowiskowe i społeczne są oceniane na równi z innymi kryteriami, takimi jak koszty lub jakość.
Od 2020 r. Grupa Volkswagen wymaga pełnego ujawnienia łańcucha dostaw, aż do poziomu wydobycia, w ramach wszystkich nowych umów dotyczących surowców do produkcji akumulatorów.
W ramach nowej, całościowej strategii zrównoważonego rozwoju regenerate+, Grupa Volkswagen wyznaczyła cel, aby do 2040 r. 95 proc. dostawców uzyskało pozytywną ocenę zrównoważonego rozwoju.
Sieć dostawców Grupy Volkswagen zaopatruje 63 tys. lokalizacji w 96 krajach. Ogólnogrupowa sieć 110 ekspertów ds. zrównoważonego rozwoju nie tylko zapewnia współpracę z dostawcami i partnerami biznesowymi w terenie, lecz także dzieli się informacjami i wiedzą bezpośrednio między markami i regionami Grupy. Wspólnym celem współpracy jest zwiększenie identyfikowalności surowców i ustanowienie wspólnych inicjatyw w celu opracowania wyższych standardów i podejścia do należytej staranności.
Pozostałe aktywności Grupy Volkswagen w 2023 roku
IRMA
Inicjatywa na rzecz odpowiedzialnego górnictwa ustanowiła surowe globalne standardy wdrażania lepszych i bardziej zrównoważonych warunków w górnictwie przemysłowym.
Leather Working Group
W 2023 r. Grupa Volkswagen dołączyła do Leather Working Group (LWG). W ramach Grupy za koordynację zrównoważonych zakupów skór odpowiedzialna jest marka Porsche.
Responsible Mica Initiative
Porsche angażuje się w zrównoważone wydobycie miki w ramach pilotażowego projektu Responsible Mica na Madagaskarze. Projekt ma na celu ustanowienie przejrzystych, odpowiedzialnych łańcuchów dostaw miki.
Global Platform for Sustainable Natural Rubber (GPSNR)
Grupa Volkswagen jest zaangażowana w zrównoważone wydobycie kauczuku naturalnego i uczestniczy w projektach wsparcia: oferuje rolnikom szkolenia w celu poprawy ich warunków życia.
Global Platform for Sustainable Natural Rubber (GPSNR)
Grupa Volkswagen jest zaangażowana w zrównoważone wydobycie kauczuku naturalnego i uczestniczy w projektach wsparcia: oferuje rolnikom szkolenia w celu poprawy ich warunków życia.
Mesa Multiactor
W 2023 odbyło się 11 warsztatów z lokalnymi podmiotami w Chile na temat wody w związku z wydobyciem litu. Wieloletni projekt GIZ analizuje wyzwania i proponuje możliwe do wdrożenia rozwiązania.
Więcej o strategii zrównoważonego rozwoju Grupy Volkswagen TUTAJ.
Comments 1