W pięciostopniowej skali ESG Entity Rating, którą agencja ratingowa Sustainable Fitch wykorzystuje do oceniania spółek, Energa otrzymała po raz pierwszy w historii ocenę „2”. Oznacza to wzrost o jedno miejsce na skali w porównaniu do dotychczasowych ratingów. Grupa Energa współpracuje z Sustainable Fitch od dwóch lat.
Podwyższenie oceny ogólnej to zasługa wzrostu w przyznanej Enerdze punktacji cząstkowej, z 53 na 63 punkty (ze 100 możliwych). Przyczyniła się do tego głównie konsekwentna realizacja założonych przez spółkę celów w każdym obszarze ESG: środowiska, ładu korporacyjnego i kwestii społecznych.
Poprawa we wszystkich obszarach
Na wzmocnienie strategii zrównoważonego rozwoju Grupy wpływ miała zarówno aktualizacja Strategicznego Planu Rozwoju, jak też nowa polityka klimatyczna. Energa zmniejszyła też swoją zależność od paliw kopalnych (zgodnie z planem dekarbonizacji), a jej działalność w zakresie dystrybucji energii elektrycznej została uznana za zgodną z unijną taksonomią. Znalazło to odzwierciedlenie w wysokiej punktacji dla działalności biznesowej.
Profil środowiskowy Energi uległ poprawie głównie dzięki redukowaniu przez Grupę emisji zgodnie z wcześniej określonymi celami dekarbonizacji. W profilu społecznym agencja dostrzegła zaś m.in. zmniejszenie negatywnego wpływu zewnętrznych ryzyk i incydentów z udziałem Grupy.
O ratingach ESG
Ratingi ESG pozwalają śledzić wyniki i zaangażowanie danego podmiotu gospodarczego w zakresie ochrony środowiska, spraw społecznych i ładu korporacyjnego (ESG), a także integracji tych kwestii z jego działalnością, strategią i zarządzaniem. Nacisk kładzie się na działania i wyniki, a nie wyłącznie na politykę i szersze zobowiązania. Ratingi przygotowywane są w oparciu o Sprawozdania Zrównoważonego Rozwoju (Raporty ESG) i inne oficjalne dokumenty spółek poddawanych ocenie.
Zielony kierunek rozwoju Grupy Energa
Nowy wyższy rating wydany przez Sustainable Fitch to kolejny dowód na zaangażowanie Grupy Energa w zrównoważony rozwój i transformację energetyczną. W październiku br. na kolejny rok przedłużyła wpis do rejestru systemu ekozarządzania i audytu EMAS (Eco-Management and Audit Scheme). Energa SA widnieje w EMAS od 2016 r., a cała Grupa jest reprezentowana w rejestrze przez aż 16 spółek. To jedyna tak liczna reprezentacja w EMAS wśród polskich grup energetycznych.
System EMAS jest promowanym przez Komisję Europejską, elitarnym i dobrowolnym systemem wiarygodnego raportowania środowiskowego. To proces ustawicznego doskonalenia i poprawy systemów zarządczych, dzięki którym spółki, osiągając swoje cele biznesowe, jednocześnie uwzględniają niezbędne cele środowiskowe i energetyczne.
Energa należy do Grupy Kapitałowej Orlen. Prowadzi działalność na 6 rynkach macierzystych – w Polsce, Czechach, Niemczech, na Litwie, Słowacji i w Kanadzie. 44 proc. mocy zainstalowanej w aktywach wytwórczych Energi pochodzi z OZE. Wpisuje się to w strategię energetyczną Grupy Orlen, ukierunkowaną ściśle na nisko i zeroemisyjne źródła energii.