GreenWay Polska buduje dla STRABAG infrastrukturę ładowania samochodów elektrycznych w 32 lokalizacjach na terenie Polski. W sumie 43 stacje ładowania będą służyć do ładowania pojazdów osobowych firmowej floty. Inwestycja jest elementem planu osiągnięcia neutralności klimatycznej przez STRABAG do 2040 roku.
W ramach wartej 2,5 mln złotych, dofinansowanej ze środków NFOŚ inwestycji STRABAG, GreenWay Polska instaluje w 32 różnych lokalizacjach łącznie 43 stacje ładowania, w tym 42 urządzenia AC oraz jedną stację DC o mocy 125 kW.
Stacje AC będą tworzyć prywatną infrastrukturę ładowania dostępną tylko dla pracowników firmy, a ze stacji DC będą mogli także korzystać inni kierowcy w ramach publicznej sieci GreenWay. Część urządzeń, w tym 11 stacji AC w centrali firmy, zostało już oddanych od użytku, pozostałe mają być uruchomione na początku 2025 roku.
Elektryfikacja firmowej floty
GreenWay Polska został wybrany do współpracy ze STRABAG w wyniku przetargu, przedstawiając najlepszą ofertę spośród trzech konkurencyjnych zgłoszeń. Spółka jest odpowiedzialna za kompleksową realizację projektu, włączając w to zaprojektowanie infrastruktury, dostawę i montaż ładowarek, uzyskanie niezbędnych zgód od Urzędu Dozoru Technicznego i objęcie urządzeń systemem dynamicznego zarządzania mocą GreenWay (EMS), a także serwisem technicznym.
– Elektryfikacja firmowej floty oznacza dla przedsiębiorstwa konieczność wyposażenia się w infrastrukturę ładowania. O ile zakup samochodów jest relatywnie prostym elementem całego procesu, nie można tego powiedzieć o budowie infrastruktury. Cieszymy się, że STRABAG dołączył do rosnącego grona firm, które zdecydowały się powierzyć to zadanie właśnie nam jako ekspertom zarówno w obszarze budowy infrastruktury, jak i jej późniejszego utrzymania – mówi Aleksander Czapczyk, Chief Commercial Officer GreenWay Polska.
STRABAG, będący jednym z wiodących europejskich koncernów budowlanych, ma świadomość oddziaływania całej branży na środowisko naturalne. Branża budowlana odpowiada za 38 proc. globalnej emisji CO2, dlatego firma uznaje, że ciąży na niej szczególna odpowiedzialność w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatu.
STRABAG uważa za swój obowiązek wywiązywanie się z tej odpowiedzialności – dla pracowników, społeczeństwa, a przede wszystkim dla przyszłych pokoleń. W przyjętej w 2021 r. strategii zrównoważonego rozwoju STRABAG postawił sobie za cel osiągnięcie neutralności klimatycznej w całym łańcuchu wartości do 2040 r.
Cel STRABAG: osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2040 r.
Firma chce wyznaczać kierunek dla całej branży, stając się nie tylko najbardziej innowacyjną, ale także najbardziej zrównoważoną firmą budowlaną w Europie. Jednym ze sposobów realizacji tej strategii jest wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań, takich jak wykorzystanie floty pojazdów zeroemisyjnych.
– W skali roku prowadzimy kilkaset budów, a nasza działalność biznesowa realizowana jest na terenie całej Polski. Już obecnie nasi pracownicy, w tym z oddziałów terenowych oraz budów, wykorzystują pojazdy zeroemisyjne, których flotę wciąż powiększamy. Dlatego kluczowe dla nas było zapewnienie odpowiedniej infrastruktury, umożliwiającej efektywne wykorzystanie i komfortowe warunki użytkowania tych aut przez naszych pracowników. Posiadanie własnej sieci stacji ładowania, którą realizuje dla nas GreenWay Polska, przybliża nas do osiągnięcia naszego strategicznego celu, którym jest osiągnięcie przez STRABAG neutralności klimatycznej do 2040 r. – mówi Peter Dirnberger, dyrektor ds. finansowych w Strabag sp. z o.o. odpowiedzialny m.in. za wdrażanie w koncernie strategii zrównoważonego rozwoju.
GreenWay Polska jest częścią międzynarodowej grupy GreenWay, działającej w obszarze elektromobilności. Firma istnieje od 2011 r. (w Polsce od 2016 r.) i stawia sobie za cel upowszechnienie pojazdów elektrycznych, by Europa Środkowa i Wschodnia stała się czystsza, zdrowsza oraz mniej uzależniona od ropy naftowej. Obecnie w sieci GreenWay w Polsce znajduje się ponad 1400 punktów ładowania.
STRABAG w Polsce jest częścią europejskiego koncernu budowlanego, będącego od 180 lat synonimem jakości w budownictwie, realizującego na świecie ponad 15 tys. projektów rocznie – lidera w zakresie wdrażania innowacyjnych technologii, który ma znaczący i stabilny kapitał własny.
Comments 1