DS Smith – firma specjalizująca się w dziedzinie zrównoważonych rozwiązań opakowaniowych – zainwestowała łącznie ponad 25 milionów euro w linie produkcyjne i parki maszynowe w Kielcach, Bełchatowie i Sosnowcu. Nowe inwestycje są częścią ambitnej strategii rozwoju DS Smith w Europie Środkowo-Wschodniej, której celem jest dostarczanie zrównoważonych rozwiązań opakowaniowych.
Łączna kwota inwestycji wyniosła 25 mln euro, z czego 22 mln euro firma przeznaczyła na rozbudowę i wyposażenie zakładu w Kielcach w najwyższej jakości maszyny. Park maszynowy, w tym instalacja nowej wykrawarki Bobst Masterline 2.1 za 6,1 miliona euro, pozwoli na większą automatyzację i precyzję procesu produkcyjnego w dziale fleksografii.
Ponadto, firma DS Smith stworzyła w zakładzie w Bełchatowie nową linię produkcyjną dla opakowań DS Smith Easy Bowl do świeżej żywności, a także zainwestowała w nową linię do produkcji toreb papierowych na bazie włókien dla sektora e-commerce w zakładzie w Sosnowcu.
– Kontynuujemy serię inwestycji w Polsce, umacniając tym samym naszą pozycję rynkową w regionie. Inwestując w zwiększenie naszych możliwości produkcyjnych, jesteśmy w stanie zapewnić naszym klientom, m.in. wiodącym markom FMCG, głównym sprzedawcom detalicznym, podmiotom e-commerce i firmom przemysłowym, zwiększoną liczbę rozwiązań opakowaniowych, które nadają się do recyklingu i wpisują się w gospodarkę o obiegu zamkniętym. Tym samym wspieramy klientów w osiąganiu celów w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz w odpowiadaniu na oczekiwania klientów dotyczące ochrony środowiska. DS Smith osiągnął niedawno kamień milowy w ramach strategii zrównoważonego rozwoju „Na Teraz. I na Przyszłość”. We współpracy z naszymi klientami, udało nam się zastąpić przed zadeklarowanym terminem, czyli 2025 rokiem, ponad miliard sztuk problematycznych tworzyw sztucznych – mówi Reinier Schlatmann, prezes regionu Europy Wschodniej w DS Smith.
DS Smith w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym
Konsumenci coraz częściej poszukują produktów w opakowaniach, które nadają się do recyklingu. Dlatego DS Smith, niezależnie od branży, stara się odpowiadać na te potrzeby, aby przybliżać się w stronę gospodarki o obiegu zamkniętym.
DS Smith Easy Bowl jest wytwarzane w Nowoczesnym Centrum Innowacji i Produkcji Opakowań Zrównoważonych w Bełchatowie. Rozwiązanie zostało opracowane w ramach współpracy DS Smith z klientami, aby pomóc w spełnieniu oczekiwań konsumentów. DS Smith Easy Bowl to innowacyjne opakowanie z tektury falistej, które jest przeznaczone dla produktów takich jak mięso, ryby, zamienniki mięsne i gotowe dania.
Pozwala na zmniejszenie zużycia plastiku nawet o 85 proc. w porównaniu do tradycyjnych tacek plastikowych, a nowe maszyny zwiększą efektywność i wydajność linii produkcyjnej o około 24 mln sztuk rocznie.
Torby papierowe – zrównoważona innowacja dla e-commerce
Badania pokazują, że konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na zachowania marek wobec środowiska, w tym na sposób pakowania i transportu produktów. Aż 40 proc. konsumentów robiących zakupy przez internet, wskazało, że otrzymało przesyłkę, która była zbyt duża w stosunku do jej zawartości, a 43 proc. wyraziło przekonanie, że sprzedawca użył zbyt dużej ilości plastikowej taśmy klejącej do pakowania. [1]
Innowacyjne torby papierowe DS Smith, które są produkowane w Sosnowcu, zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić trwałość, praktyczność oraz możliwość recyklingu. Dzięki nowej inwestycji, klienci DS Smith w regionie będą mogli skorzystać z możliwości zamawiania dużych wolumenów papierowych rozwiązań opakowaniowych na bazie włókien.
Nowy park maszynowy w Kielcach
Nowy park maszynowy w fabryce DS Smith w Kielcach jest przeznaczony do produkcji rozwiązań opakowaniowych z tektury litej laminowanej dla klientów z sektora przemysłowego i FMCG. Został zaprojektowany z myślą o ułatwieniu złożonych projektów oraz wysokiej jakości procesów drukowania i wykańczania, które są indywidualnie dopasowywane i dostosowane do każdego rozwiązania opakowaniowego.
– Cieszymy się z nowych inwestycji, które rozwijają nasze parki maszynowe oraz moce produkcyjne. Dzięki temu nasz zespół może projektować i dostarczać jeszcze bardziej innowacyjne projekty opakowań, a równocześnie poprawić kontrolę jakości, dzięki czemu minimalizujemy ilość odpadów. Zaawansowane technologie w połączeniu z naszym podejściem do projektowania oraz Wskaźnikami Projektowania dla Obiegu Zamkniętego (Circular Design Metrics) pomogą firmie sprostać wymaganiom w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz wzmocnić pozycję DS Smith jako lidera w dostarczaniu zrównoważonych rozwiązań opakowaniowych w regionie – mówi Katarzyna Kala-Kowalska, prezes zarządu DS Smith Polska.
W wyniku poczynionych inwestycji, DS Smith spodziewa się zwiększyć roczne moce produkcyjne w Polsce o około 25 milionów metrów kwadratowych, a pudełek klejonych o 7,5 miliona metrów kwadratowych. Odzwierciedla to zaangażowanie firmy w realizację strategii, której celem jest dostarczanie innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań dla klientów z regionu, które wspierają redukcję plastiku i ograniczenie emisji CO2.
[1] Badanie zostało przeprowadzone dla DS Smith w lipcu 2022 roku.