Szczyt klimatyczny COP28 rozpoczął się 30 listopada 2023 i potrwa do 12 grudnia. Odbywa się w roku, który już teraz jest uznawany za najgorętszy w historii ludzkości. Konferencja jest wezwaniem do przyspieszenia zbiorowych działań klimatycznych.
Wydarzenie w którym udział biorą przedstawiciele blisko 200 państw, które podpisały ramową konwencję Narodów Zjednoczonych dotyczącą zmian klimatu, spotkają się m.in., by dokonać oceny postępów globalnych w realizacji Porozumienia Paryskiego z 2015 roku.
Obecny COP jest podsumowaniem, „globalnym przeglądem” i pierwszą oceną postępów w realizacji Porozumienia Paryskiego z 2015 roku. Wyniki są druzgocące: świat zbyt wolno zmierza w kierunku ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Szczyt ma być bodźcem do zwiększenia ambicji krajów w realizacji celów Porozumienia Paryskiego i działania w kierunku przyspieszenie redukcji emisji oraz zapewnieniem wsparcia i finansowania potrzebnego dla transformacji.
Szczytowi COP28 przewodniczy dr Sultan Al Jabe, dyrektor generalny państwowej spółki paliwowej Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC).
Historia szczytów klimatycznych COP
Konferencje ONZ ds. Zmian Klimatu (COP) odbywają się co roku i są jedynym na świecie wielostronnym forum podejmowania decyzji w sprawie zmian klimatu, z udziałem praktycznie wszystkich krajów na świecie.
W prostych słowach, COP to miejsce, gdzie świat zbiera się, by porozumieć się w kwestiach dotyczących kryzysu klimatycznego, takich jak ograniczenie globalnego wzrostu temperatury do 1,5 stopnia Celsjusza, pomoc w dostosowaniu się do skutków zmian klimatu oraz osiągnięcie neutralności emisyjnej do 2050 roku.
W tegorocznym wydarzeniu bierze udział ok. 70 tys. delegatów, w tym państw członkowskich United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC) – Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu.
Comments 1