Colliers przygotował kolejną edycję raportu Market Insights H1 2024. Raport podsumowuje sytuację na rynku nieruchomości komercyjnych (inwestycyjnym, biurowym, handlowym, magazynowym, mieszkaniowym) w Polsce w I poł. 2024 r. Jak wynika z publikacji, ESG staje się coraz ważniejszym uzasadnieniem decyzji biznesowych.
Polska nadal jest głównym celem inwestycji w regionie CEE-6, odpowiadając za 52 proc. udziału. Całkowita wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce osiągnęła poziom 1,8 mld EUR w pierwszym półroczu 2024 r., co daje wzrost o 75 proc. w ujęciu rocznym.
Eksperci Colliers wyodrębnili również trendy, które mogą kształtować rynek w najbliższych miesiącach. Ważnym obszarem jest ESG, certyfikaty budynkowe oraz transformacja energetyczna.
Prognozy i trendy
Rośnie ranga certyfikacji budynkowych, które są niezależnym, spójnym metodologicznie potwierdzeniem poziomu zrównoważenia inwestycji czy budynku. Oprócz samych budynków, można zaobserwować rosnące zainteresowanie certyfikacjami przez najemców, certyfikujących własne powierzchnie najmu.
Power Purchase Agreement, może stać się ważnym instrumentem wspierającym transformację energetyczną, umożliwiającym firmom i instytucjom inwestowanie w zieloną energię oraz osiąganie celów zrównoważonego rozwoju.
Nowe technologie
W opinii ekspertów Colliers, konieczność poszukiwania oszczędności w związku z rosnącymi kosztami eksploatacji będzie jednym z głównych wyzwań stojących przed rynkiem nieruchomości biurowych w nadchodzących kwartałach. Rośnie presja na czynsze wywoławcze, ceny energii znacząco wpływają na stawki opłat eksploatacyjnych, a kolejne kwartały prawdopodobnie pozwolą na stopniową absorpcję pustostanów.
Rośnie ranga certyfikacji budynkowych
Przewiduje się także wzrost popularności nowych, bardziej ekologicznych i energooszczędnych budynków biurowych. SmartScore i WiredScore dołączyły do znanych biurowych systemów certyfikacji BREEAM, LEED i WELL, aby umożliwić obiektywną ocenę zaawansowania technologicznego nieruchomości.
SmartScore dotyczy analizy złożoności inteligentnych systemów w budynku, ich bezpieczeństwa i elastyczności, natomiast WiredScore to certyfikacja skupiająca się na technicznej stronie budynku. Wybór certyfikowanych projektów to nie tylko realne oszczędności dla najemców i właścicieli, ale także większy komfort pracy, co wpływa na efektywność pracowników i zwiększa częstotliwość pracy z biura – czytamy w raporcie.
Rosnąca rola ESG i regulacje
Regulacje ESG i kwestie zrównoważonego rozwoju to jeden z najsilniejszych trendów na rynku nieruchomości, a w szczególności na rynku biurowym. Wymogi Unii Europejskiej zobowiązują właścicieli starych biurowców do ich modernizacji m.in. w celu promowania neutralności klimatycznej.
Zysk środowiskowy w projektach w dobie zmian klimatycznych jest nie mniej ważny niż zysk finansowy, a ESG staje się coraz ważniejszym uzasadnieniem decyzji biznesowych. Sektor nieruchomości przyczynia się do ok. 40 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych na świecie. Około 30 proc. z nich jest spowodowane budową projektów, a 70 proc. jest wynikiem eksploatacji budynków.
Cała branża nieruchomości i wszyscy gracze rynkowi, w tym indywidualni właściciele domów, powinni zmienić niektóre swoje nawyki lub procesy związane z nabywaniem, posiadaniem, eksploatacją i obecnością w nieruchomości. Integracja obszarów ESG w ramach strategii biznesowej, monitorowanie wskaźników, planowanie i wdrażanie planów i procedur wiązanych z ESG buduje odporność całej organizacji.
Nowe wyzwania przed branżą spożywczą
Do końca roku branża spożywcza będzie musiała przygotować się do nowych wymogów związanych z wprowadzeniem systemu kaucyjnego.
Rosnąć będzie także grono podmiotów podlegających obowiązkowi raportowaniu ESG w trzech kluczowych obszarach: środowiska, społeczeństwa i praw człowieka oraz ładu korporacyjnego.
Źródło: Colliers
Comments 1