Bank Ochrony Środowiska prezentuje kolejną publikację wspierającą sektor małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) na drodze do zrównoważonego rozwoju. „Zasady zrównoważonego finansowania. Przewodnik dla MŚP” pomoże firmom skutecznie dostosować się do nowych wymogów i wykorzystać możliwości związane ze zrównoważonym rozwojem.
– Zrównoważony rozwój na naszych oczach staje się wiodącym trendem rozwoju gospodarczego, determinując działalność odpowiedzialnych organizacji. Jako bank finansujący proekologiczne projekty inwestycyjne wiemy, jak poruszać się w gąszczu przepisów, by wspierać przedsiębiorców i być ich partnerem w zielonej transformacji. Z jednej strony zielona transformacja wymaga ogromnego finansowania – szacuje się, że tylko w polskim sektorze energetycznym inwestycje w tym zakresie powinny wynieść nawet 600 mld zł do 2030 roku – z drugiej jednak – należy zapewnić odpowiednie ramy prawne, które pomogą firmom dostosować się w sposób uporządkowany do nowej rzeczywistości w duchu zrównoważonego rozwoju – pisze we wstępie do Przewodnika – Bartosz Kublik, wiceprezes zarządu kierujący pracami zarządu BOŚ.
Zawartość przewodnika BOŚ
Przewodnik „Zasady zrównoważonego finansowania” jest kompleksowym kompendium wiedzy, które pozwala zrozumieć i wdrożyć zasady zrównoważonego rozwoju w działalności MŚP.
– Publikując przewodnik chcemy w przyjazny sposób wesprzeć naszych klientów w przygotowaniu do nadchodzących zmian – podkreśla Krzysztof Łabowski, Ph.D., wiceprezes zarządu BOŚ.
– Przewodnik to kompendium wiedzy i wsparcie dla wszystkich przedsiębiorców. Odpowiada na większość trudnych pytań związanych z transformacją energetyczną i nie tylko. Zawiera też przegląd i wnioski dla MŚP wynikające z najważniejszych aktów prawnych – w tym unijnych – oraz przedstawia praktyczne przykłady z życia codziennego firm, które zdecydowały się już dzisiaj działać w tym kierunku – mówi Anna Burza, p.o. dyrektora Departamentu Polityki Ekologicznej, ESG i Taksonomii, BOŚ.
Publikacja zawiera m.in. :
- Rys historyczny zmian rynkowych i prawnych – od narodzin koncepcji CSR po współczesne inicjatywy wspierające gospodarkę zrównoważoną.
- Mapę drogową wymogów dla MŚP – wyjaśnia krok po kroku, jak małe i średnie firmy mogą dostosować się do nowych regulacji.
- Informacje dot. raportowania niefinansowego – przegląd nowych ram raportowania, w tym dyrektyw NFRD i CSRD oraz ich wpływu na MŚP.
- Taksonomię UE – system klasyfikacji działalności gospodarczych, który pomaga określić, czy działalność firmy jest zrównoważona środowiskowo.
- Definicję śladu węglowego – co to jest, dlaczego jest ważny, jak go mierzyć i jak wdrożyć strategię dekarbonizacji.
- Informacje o finansowaniu zrównoważonego rozwoju – jakie są dostępne opcje finansowania dla MŚP dążących do zrównoważonego rozwoju.
Pełną treść przewodnika można pobrać TUTAJ.
Comments 1