Rolnictwo regeneratywne, to coś więcej niż chwilowy trend – to przyszłość działalności w branży spożywczej i odpowiedź na globalne wyzwania środowiskowe. Staje się ono kluczowym elementem strategii zrównoważonego rozwoju np. w branży piwowarskiej – mówi Agata Koppa, Director ESG & Corporate Affairs, Carlsberg Polska
W ramach programu „Together Towards ZERO and Beyond” Grupa Carlsberg zobowiązała się, że do 2040 roku 100 proc. surowców wykorzystywanych do warzenia piwa będzie pochodziło z rolnictwa regeneratywnego.
Poprawa „zdrowia” gleby
Praktyki rolnictwa regeneratywnego, nie tylko minimalizują negatywny wpływ na środowisko, ale przede wszystkim regenerują i poprawiają stan ekosystemów. W praktyce przyczyniają się do odbudowy i poprawy „zdrowia” gleby, co jest kluczowe dla utrzymania wysokiej jakości surowców rolnych. Zdrowa gleba ma lepszą zdolność wchłaniania i zatrzymywania wody oraz składników odżywczych, co zwiększa odporność upraw na zmiany klimatyczne i ekstremalne zjawiska pogodowe, jak długie okresy suszy czy gwałtowne i obfite opady.
Ponadto, rolnictwo regeneratywne wspiera bioróżnorodność, która jest niezbędna dla zrównoważonych ekosystemów. Zwiększenie różnorodności gatunków roślin i zwierząt na polach uprawnych poprawia naturalne procesy zapylania, kontrolę szkodników i obiegu składników odżywczych. To z kolei w dłuższej perspektywie przekłada się na większą stabilność i produktywność rolnictwa.
Carlsberg: jesteśmy zdeterminowani, aby wspierać transformację upraw rolnych
W Polsce jedynie 0,5 proc. areału uprawiane jest z zastosowaniem praktyk rolnictwa regeneratywnego. Żeby zachęcić rolników do zmian w systemie uprawy jęczmienia, żeby pokazać, że poszukujemy takich surowców, uwarzyliśmy piwo „Grunt to ziemia”, które było w 100 proc. na słodzie z jęczmienia uprawianego zgodnie z praktykami stosowanymi w procesie przejścia do rolnictwa regeneratywnego.
Jako jeden z liderów branży piwowarskiej, jesteśmy zdeterminowani, aby wspierać transformację upraw rolnych, promując rolnictwo regeneratywne, które jest nie tylko odpowiedzią na współczesne wyzwania, ale również kluczem do zrównoważonej przyszłości branż spożywczych opartych o rolne uprawy.
Autorką komentarza jest: Agata Koppa, Director ESG & Corporate Affairs, Carlsberg Polska.
O Raporcie ESG firmy Carlsberg Polska piszemy TUTAJ.
Więcej o działaniach Carlsberg Polska na rzecz zrównoważonego rozwoju TUTAJ.