Raportowanie zgodne z dyrektywą CSRD przestaje być przyszłością, a staje się teraźniejszością. Nowelizacja przepisów, pierwsze obowiązkowe sprawozdania oraz rozszerzenie grupy raportujących podmiotów oznaczają rewolucję w podejściu firm do zrównoważonego rozwoju.
Ekspertki EY Polska – Aleksandra Stanek-Kowalczyk i Magdalena Obłoza – analizują najważniejsze zmiany, które zdefiniują podejście firm do ESG w nadchodzącym roku, i podpowiadają, jak przygotować się na nowe wyzwania.
Oto pięć kluczowych trendów, które wyznaczą kierunki ESG na najbliższe lata.
5 trendów ESG na 2025 rok (z raportowaniem w tle)
Raportowanie ESG zgodnie dyrektywą CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) wchodzi w decydującą fazę. Po pierwsze po długim procesie legislacyjnym nowelizacja ustawy o rachunkowości i innych aktów prawnych związanych z raportowaniem ESG oficjalnie została przyjęta do polskiego porządku prawnego.
Po drugie, na początku roku opublikowane zostaną pierwsze sprawozdania zarządu obowiązkowo spełniające wymogi dyrektywy (zgodnie z wymogami dla pierwszej grupy podmiotów). Wreszcie, do raportowania za 2025 r. zobowiązane będą duże jednostki (niezależnie od tego, czy są notowane na giełdzie, czy nie) oraz jednostki dominujące dużych grup kapitałowych, co znacznie poszerzy grupę podmiotów objętych sprawozdawczością zrównoważonego rozwoju.
– W ESRS sformułowanie „wpływy, ryzyka i szanse” pojawia się prawie 600 razy na 282 stronach. Dzięki temu organizacje zaczną rozumieć, że za ideą zrównoważonego rozwoju stoją istotne wpływy, ryzyka, ale też SZANSE – Magdalena Obłoza, Menedżerka EY Polska.
Raportowanie ESG nie jest zatem już trendem, ale nową rzeczywistością biznesową, która jednak (i całe szczęście) wymusi dyskusję wokół podejścia firm do zarządzania aspektami ESG. Wraz z odszyfrowywaniem unijnych standardów sprawozdawczości (ESRS), będą pojawiać się kolejne przykre wnioski: „tego nie mamy”, „tym nie zarządzamy”, „nie prowadzimy działań w tym obszarze”.
Zgodnie z ideą, że raport nie jest celem, a efektem odpowiedzialnego zarządzania zrównoważonym rozwojem, obowiązek pośrednio wymusi konieczność zarządzenia istotnymi tematami środowiskowymi i społecznymi.
I w tym kierunku z pewnością zaobserwujemy kilka istotnych zmian, a dla niektórych podmiotów odkryć:
Odkrycie 1: Zrównoważony rozwój to wpływy, ryzyka i szanse
W ESRS sformułowanie „wpływy, ryzyka i szanse” pojawia się prawie 600 razy na 282 stronach. Dzięki temu organizacje zaczną rozumieć, że za ideą zrównoważonego rozwoju stoją istotne wpływy, ryzyka, ale też SZANSE, które przy odpowiednim zarządzeniu wpłyną na odporność modeli biznesowych, a więc warto podejść do tematu strategicznie.
Odkrycie 2: Zrównoważony rozwój na agendzie Zarządów i Rad Nadzorczych
Organizacja w sprawozdaniu musi ujawnić obowiązki oraz kompetencje Zarządu i Rady Nadzorczej w kontekście zrównoważonego rozwoju, sposób, w jaki odpowiedzialność jest odzwierciedlona w zadaniach i politykach oraz to jak nadzoruje i monitoruje cele związane z istotnymi wpływami, ryzykami i szansami. Zrównoważony rozwój WRESZCIE pojawi się w rozmowach członków Zarządów i Rad Nadzorczych.
– Raportowanie ESG nie jest już trendem, ale nową rzeczywistością biznesową, która jednak (i całe szczęście) wymusi dyskusję wokół podejścia firm do zarządzania aspektami ESG – Aleksandra Stanek-Kowalczyk, Partnerka EY Polska, Consulting Sustainability Leader.
Odkrycie 3: Zrównoważony rozwój dotyczy całego łańcucha wartości
Informacje przedstawione w sprawozdaniu muszą być poszerzone o informacje dotyczące istotnych wpływów, ryzyk i szans wynikających z jej bezpośrednich i pośrednich relacji biznesowych w CAŁYM łańcuchu wartości. To wymusza dyskusje o zakresie odpowiedzialności znacznie szerszym niż granice własnych operacji, a to z kolei…
Odkrycie 4: Zrównoważony rozwój wymaga wdrożenia procesów należytej staranności
…pokieruje organizację do wdrożenia procesu należytej staranności w zakresie zrównoważonego rozwoju. Na ten moment od kilku lat czekały „Wytyczne ONZ dotyczące biznesu i praw człowieka” oraz „Wytyczne OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych”.
Odkrycie 5: Zrównoważony rozwój to szereg danych ilościowych i jakościowych
Oświadczenie zrównoważonego rozwoju będzie już stałą częścią sprawozdania zarządu, dlatego do monitorowania danych ESG organizacje muszą podejść systemowo i kompleksowo. W tym zakresie pomocne będą rozwiązania technologiczne, które uporządkują informacje, zwiększą przejrzystości i dokładności danych ESG.
Autorkami komentarza są:
Aleksandra Stanek-Kowalczyk, Partnerka EY Polska, Consulting Sustainability Leader
Magdalena Obłoza, Menedżerka EY Polska