Zarządca kompleksu Grunwaldzki Center, jednego z najbardziej rozpoznawalnych punktów na mapie wrocławskich nieruchomości komercyjnych, wdraża zaawansowane strategie zrównoważonego rozwoju, dostosowując się do wymogów ESG.
Według ekspertów Think.Co, firmy badawczo-rozwojowej specjalizującej się w rynku nieruchomości, zielone biura wykazują się wzrostem wydajności pracowników o 26 proc., a ponad 90 proc. pracujących w nich osób odczuwa lepsze samopoczucie i większe zadowolenie z wykonywanej pracy.
Wybudowany w 2007 roku, kompleks składa się z trzech budynków o łącznej powierzchni około 27 400 mkw. Dziś, dzięki licznym inwestycjom w nowoczesne technologie, biurowiec spełnia wymagania ESG (Environmental, Social, Governance) i wpisuje się w nurt tzw. zielonych biurowców. Obiekt uzyskał certyfikat BREEAM, WiredScore Gold oraz Green Building, przyznawany przez Komisję Europejską.
– Rosnące zainteresowanie aspektami ESG oraz wdrażaniem strategii zrównoważonego rozwoju wśród użytkowników biurowców zainspirowało nas do inwestowania w nowoczesne rozwiązania, które odpowiadają na potrzeby naszych obecnych i przyszłych najemców. Naszym priorytetem jest tworzenie przyjaznego środowiska pracy, które minimalizuje negatywny wpływ na otoczenie, spełniając jednocześnie najwyższe standardy ekologiczne – informuje Anna Sienkiewicz, zarządca Grunwaldzki Center.
Aby zakwalifikować się do kategorii „zielonego” biurowca, budynek musi spełniać szereg rygorystycznych wymogów środowiskowych. Kompleks Grunwaldzki Center systematycznie modernizuje swoje instalacje, aby sprostać tym wymaganiom. Kluczową inwestycją była modernizacja systemu klimatyzacji, który teraz dzięki nowoczesnemu agregatowi chłodniczemu spełnia przyszłościowe dyrektywy Komisji Europejskiej, które wejdą w życie w 2030 roku. Dodatkowo, w przestrzeniach wspólnych, takich jak lobby, garaż i klatki schodowe, tradycyjne oświetlenie zastąpiono energooszczędnymi lampami LED.
Grunwaldzki Center promuje również elektromobilność. W podziemnym garażu zainstalowano stacje ładowania dla samochodów elektrycznych oraz ładowarki dla elektrycznych hulajnóg. Z myślą o rowerzystach, rozbudowano liczbę miejsc postojowych przy zielonym patio, gdzie umieszczono także domki dla owadów, wspierając tym samym bioróżnorodność miejską.
– Jednym z naszych największych tegorocznych przedsięwzięć była wymiana wind na energooszczędne modele. Aby ułatwić naszym najemcom korzystanie z budynku, planujemy wprowadzenie aplikacji mobilnej, która umożliwi m.in. zarządzanie dostępem do biura oraz miejscami postojowymi. Dążymy do dalszej redukcji śladu węglowego naszego obiektu, dlatego w najbliższym czasie zainstalujemy także panele fotowoltaiczne – mówi Anna Sienkiewicz.