Wójt Gminy Raszyn wraz z przedstawicielami Fundacji Pracowniczej Grupy VKR oraz firmy VELUX Polska dokonali uroczystego otwarcia Tężni Solankowej w Raszynie. Od 26 czerwca 2024 r. mieszkańcy mogą cieszyć się prozdrowotnymi urokami tego miejsca.
Tężnia solankowa w Raszynie, projekt wspólnie opracowany przez pracowników VELUX Polska, Gminy Raszyn powstał pod hasłem „Zielone okno do natury”. Inwestycja ta polega na zagospodarowaniu centralnej części Parku Raszyńskiego im. Magdaleny Abakanowicz poprzez powstanie m.in. tężni, przy której mogą relaksować się mieszkańcy, nowych ścieżek i alejek czy nasadzenia roślinne. Nowocześnie zaprojektowane miejsce urzeka i przyciąga mieszkańców, a jego walory prozdrowotne są nie do przecenienia.
– Tężnia solankowa to nie tylko atrakcja Parku im. Magdaleny Abakanowicz w Raszynie, to przede wszystkim inwestycja w zdrowie wszystkich osób (maluchów i juniorów, dorosłych i seniorów), którzy będą korzystać z jej dobrodziejstw. Zachęcamy wszystkich, którzy zechcą poprawić swoje zdrowie i samopoczucie. Polecana jest przede wszystkim osobom z chorobami oddechowymi, skórnymi, krążeniowymi, reumatycznymi, odpornościowymi. Zapraszamy wszystkich narażonych na stres i tych wszystkich, którzy pragną chwilę odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku – mówi Bogumiła Stępińska-Gniadek, Wójt Gminy Raszyn.
Rewitalizacja Parku, w tym powstanie Tężni Solankowej, zostało zrealizowane w latach 2021-2024 w ramach programu grantowego „Tereny zielone i aktywności na świeżym powietrzu” ogłoszonego przez Fundację Pracowniczą Grupy VKR, działającą w Grupie VELUX, z okazji 30. rocznicy jej działalności.
Raszyński projekt pn. „Zielone okno do natury” otrzymał dotację w wysokości 340 000 euro (ponad 1,5 mln zł), budżet gminy zaś pokrył koszty podatku VAT. W ten sposób powstało nowe rekreacyjne miejsce – tężnia solankowa, której walory prozdrowotne są nie do przecenienia. W okresie letnim tężnia otwarta będzie 7 dni w tygodniu w godzinach 9.oo – 22.oo.
– Uważamy, że każda firma, a zwłaszcza taka jak nasza będąca liderem kategorii okien dachowych, ma do odegrania ogromną rolę w społeczeństwie. Chcemy coś więcej „dać od siebie”. Dla naszych pracowników, dla polskiej gospodarki, dla pracowników, dla lokalnej społeczności- po prostu dla nas wszystkich. Cieszymy się, że poprzez nasze Fundacje, jak Fundacja Pracownicza, wspieramy projekty dotyczące społeczności lokalnych. To kolejny dowód na to, że podstawą działalności naszej firmy jest odpowiedzialne podejście do wszystkich interesariuszy, w tym szczególnie do pracowników i społeczności lokalnych – podkreśla Przemysław Pokorski, Dyrektor Rynku VELUX Polska.
Tereny zielone i aktywności na świeżym powietrzu
Dzięki grantom z Fundacji Pracowniczej Grupy VKR, Polacy będą mieli do dyspozycji cztery unikalne miejsca rekreacji, edukacji i wypoczynku na łonie natury. Ze stworzonych atrakcji skorzystają pracownicy VELUX i DOVISTA, ale także mieszkańcy lokalnych społeczności. Łączna wartość przyznanych na ten cel grantów w Polsce to ponad 5,4 mln zł. Do tej pory zrealizowano w Polsce dwa projekty: wspomnianą Tężnię Solankową oraz centrum rekreacji na świeżym powietrzu-Leśnią Oazę w Gnieźnie. Pozostałe inwestycje będą realizowane w Namysłowie i Tczewie.
– Ten niezwykły projekt, zrealizowany ramach grantu Fundacji Pracowniczej Grupy VKR, jest efektem współpracy pracowników VELUX z Burmistrzem Raszyna. Jest jednocześnie świadectwem zaangażowania wszystkich w stworzenie miejsca, w którym społeczeństwo może wypocząć na łonie natury. Cieszę się, że Fundacja Pracownicza wsparła tę inicjatywę, dzięki której pracownicy VELUX, ich rodziny oraz przedstawiciele społeczności lokalnej wspólnie spędzą czas, ciesząc się i korzystając ze środowiska naturalnego. Jestem przekonana, że tężnia solankowa zlokalizowana jest w pobliżu jednego z największych miast w Polsce jakim jest Warszawa, zachęci mieszkańców z przebywania na łonie natury i korzystania ze światła dziennego i świeżego powietrza – powiedziała Lotte Kragelund, Dyrektor Fundacji Pracowniczej Grupy VKR.
Impulsem do stworzenia tego wyjątkowego projektu o nazwie „Tereny zielone i aktywności na świeżym powietrzu” był czas pandemii Covid-19, kiedy to wielu pracowników było zmuszonych do ograniczenia swoich aktywności na świeżym powietrzu. Poprzez realizację programu grantowego Fundacja pragnie, aby pracownicy VELUX i DOVISTA, ich rodziny oraz przedstawiciele społeczności lokalnej wspólnie spędzali czas, ciesząc się i korzystając ze środowiska naturalnego, a to wszystko w otoczeniu promieni słonecznych i na świeżym powietrzu. Zaplanowane projekty mają zainspirować innych do tworzenia podobnych miejsc w całej Polsce.
Comments 1