Właśnie wystartowała II edycja ogólnopolskiego programu „Szkoła w Porządku”, organizowanego przez markę Ubrania Do Oddania. Inicjatywa ta ma na celu wsparcie placówek edukacyjnych poprzez zbiórkę używanych ubrań, które mogą zyskać drugie życie, a jednocześnie przyczynić się do rozwoju lokalnych społeczności.
W tym roku partnerem programu oraz sponsorem dodatkowego konkursu została Stena Recycling, lider działań wspierających gospodarkę obiegu zamkniętego.
Jak działa program?
„Szkoła w Porządku” to ogólnopolski program, którego celem jest zmniejszenie nierówności w polskim systemie edukacji oraz zapewnienie dodatkowych funduszy dla placówek. Darczyńcy mogą oddawać używane ubrania, książki i akcesoria. Przesyłki są bezpłatnie nadawane w punktach paczkowych lub odbierane przez kuriera, a wszystkie zebrane kilogramy są przeliczane na złotówki dla placówek. 10 kg przekazanych ubrań przekłada się na 5 zł dla wybranej placówki edukacyjnej, do tego jest to oszczędność 62 409 litrów wody oraz redukcja 129 kg emisji CO₂.
– Od lat wspieramy działania w obszarze gospodarki cyrkularnej, a program „Szkoła w Porządku” jest kolejną wartościową inicjatywą, która nie tylko wzmacnia świadomość społeczną, ale również pozwala na podjęcie konkretnych akcji. To najlepszy sposób, aby wdrażać działania zgodne z ideą gospodarki o obiegu zamkniętym w praktyce, na poziomie społecznym, budując jednocześnie odpowiedzialne postawy konsumentów. Dodatkowo warto zaznaczyć, że zainteresowanie ponownym obiegiem produktów rośnie. Jak wynika z naszego badania Circular Voice, 35% konsumentów w Polsce, kupuje obecnie więcej używanych produktów niż w przeszłości – mówi Aleksandra Surdykowska, Dyrektor Działu Marketingu, Komunikacji i ESG w Stena Recycling.
Korzyści dla placówek edukacyjnych
W tegorocznej edycji Stena Recycling jako partner programu została również sponsorem konkursu. Placówki edukacyjne, które założą konto i kampanię zbiórkową na portalu Ubrania Do Oddania, mają szansę zdobyć nagrody finansowe za zaangażowanie w zbiórkę tekstyliów. W konkursie, trwającym do 30 czerwca 2025 roku, trzy instytucje, które zbiorą największą ilość tekstyliów, otrzymają nagrody o łącznej wartości 9 tys. zł, które będą mogły przeznaczyć na wybrane potrzeby.
Przystąpienie do programu daje placówkom możliwość finansowania nowych inicjatyw – od wsparcia psychologa po organizację warsztatów edukacyjnych, wycieczek czy zajęć sportowych. Rejestracja przez przedstawiciela jednostki edukacyjnej na stronie internetowej oraz utworzenie kampanii, to jedyne wymogi dla placówek. Reszta procesu odbywa się bez ich aktywnego udziału, bez angażowania nauczycieli, bez kosztów czy bez przynoszenia rzeczy do szkoły.
Organizatorzy, we współpracy z Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni oraz Wydziałem Środowiska UM Gdyni, opracowali bogaty zestaw materiałów edukacyjnych, co ma ułatwić realizację celów projektu. Obejmuje on 12 scenariuszy lekcji, 10 filmów tematycznych oraz karty pracy, dostępne bezpłatnie dla zarejestrowanych placówek. Materiały te pomagają młodzieży zrozumieć, jaki wpływ ma branża odzieżowa na środowisko. Dzięki nim dowiedzą się m.in., ile mikroplastiku pochłaniamy tygodniowo oraz co metale ciężkie mają wspólnego z produkcją ubrań. Konkurs jest świetną okazją do aktywizacji uczniów oraz społeczności lokalnych, aby wspólnie działać na rzecz ochrony środowiska i promować pozytywne zmiany na poziomie lokalnym.
Jak dołączyć do akcji?
Rodzice, opiekunowie, uczniowie oraz sympatycy programu mogą przekazać informację o „Szkole w Porządku” do swojej placówki edukacyjnej. Wystarczy, że szkoła zarejestruje się na stronie Ubrania do Oddania i utworzy kampanię zbiórki. Następnie wystarczy wysyłać paczki z rzeczami o minimalnej wadze 10 kg, by zbierać środki finansowe. Szczegółowe informacje, materiały edukacyjne oraz regulamin konkursu znajdują się na stronie internetowej organizatora www.ubraniadooddania.pl/swp
– W Ubrania Do Oddania skupiamy się na tym, aby tworzyć narzędzia i procesy, które w sposób transparentny i rzeczywisty przekładają się na dbanie o środowisko, a jednocześnie wspierają jednostki, które tego potrzebują. Dlatego też na początku tego roku uruchomiliśmy program ,,Szkoła w Porządku”, dzięki któremu docieramy do kolejnych grup społecznych, wspieramy je finansowo i mamy szansę realnie wpływać na wzrost wiedzy i świadomości w obszarze kosztu środowiskowego branży modowej. Program pośrednio zwraca uwagę na problem nadkonsumpcji, pokazuje co można zrobić z niechcianymi ubraniami i dlaczego tak ważne jest świadome postępowanie z nimi. Ogromnie nas cieszy, że dołączył do nas partner Stena Recycling, który od lat aktywnie działa w obszarze gospodarki cyrkularnej – podkreśla Marta Mercik, CSR Project Manager, Ubrania Do Oddania.
Projekt „Szkoła w Porządku” to nie tylko okazja do edukacji, ale także możliwość realnego wpływu na nasze otoczenie. Organizatorzy zachęcają do aktywnego udziału i wspólnego działania na rzecz lepszej przyszłości! Program trwa do 31.08.2025 roku.
Ubrania Do Oddania to marka należąca do New Solutions Group Sp. z o.o., która w 2018 roku rozpoczęła rewolucję na polskim rynku odzieżowym łącząc ideę mody cyrkularnej i odpowiedzialnej konsumpcji.
Stena Recycling to firma specjalizująca się w zakresie kompleksowego gospodarowania odpadami produkcyjnymi i partner w zakresie opracowywania rozwiązań gospodarki obiegu zamkniętego dla wszystkich branż.